У світі стало втричі більше посушливих територій за останні 40 років

З 1980-х років площа земної поверхні, ураженої екстремальною посухою, потроїлася. Минулого року 48% земної поверхні пережили щонайменше один місяць екстремальної посухи, а у 1980-х роках цей показник був 15%.

Про це повідомляє ВВС посилаючись на дослідження, проведене журналом Lancet Countdown on Health and Climate Change,  цитує Рубрика.

Згідно з аналізом, майже третина світу – 30% – пережила екстремальну посуху протягом трьох місяців або довше у 2023 році. У 1980-х роках цей показник становив у середньому 5%.

Поріг екстремальної посухи досягається після шести місяців дуже низької кількості опадів або дуже високого рівня випаровування – або і того, і іншого одночасно.

Як стверджується у дослідженні це становить безпосередній ризик для:

  • водопостачання і санітарії,
  • продовольчої безпеки і здоров'я населення,
  • також може вплинути на енергопостачання, транспортні мережі та економіку.

Серед причин посух є різні фактори, які впливають на доступність води – від природних погодних явищ до способу використання землі людиною. Але зміна клімату змінює глобальну структуру опадів, роблячи деякі регіони більш схильними до посухи. Посилення посухи було особливо сильним у Південній Америці, на Близькому Сході та Африканському Розі.

В південноамериканській Амазонії посуха загрожує змінити погодні умови. Вона вбиває дерева, які відіграють важливу роль у формуванні дощових хмар, що порушує збалансовані цикли опадів, що в свою чергу призводить до подальшої посухи.

Минулого року, порівняно з 1990-ми роками, посуха призвела до того, що на 151 мільйон людей більше постраждали від проблем з продовольством, що призвело до недоїдання.

Смертність від спеки серед людей старше 65 років зросла на 167% порівняно з 1990-ми роками.

Під час посухи річки та озера пересихають, а ґрунт випалюється, тобто твердне і втрачає рослинний покрив. Якщо йде сильний дощ, вода не може вбратися в землю, а натомість стікає, спричиняючи раптові повені.

Рослини до певної міри можуть адаптуватися до екстремальної посухи, але повені порушують їхню фізіологію. Це погано впливає на продовольчу безпеку та сільськогосподарський сектор.

Проте одночасно з висиханням великих ділянок суші збільшилася і кількість екстремальних опадів: за останні 10 років на 61% території світу спостерігалося збільшення кількості екстремальних опадів порівняно з базовим середнім показником 1961-1990 років.

В доповіді наголошується, що якщо не скоротити викиди парникових газів і не зупинити подальше зростання глобальної температури, можна очікувати ще більшої посухи та інтенсивніших дощів.

Довідка

Організація Об'єднаних Націй оголосила 2023 рік найспекотнішим за всю історію людства. Згідно з попереднім звітом Всесвітньої метеорологічної організації про глобальний клімат за 2023 рік, глобальні температури за перші 10 місяців цього року були приблизно на 1,4°C вище за доіндустріальний середній показник 1850—1900 років.

Викиди парникових газів, які спричиняють потепління на планеті, продовжили зростати у 2023 році після досягнення історичного максимуму минулого року, йдеться у звіті. Це сприяло рекордно високим місячним температурам на суші з липня по вересень і в океанах з квітня по вересень.

Крім глобальних показників, 2023-й став роком кліматичних катастроф у всьому світі.

Кліматичні катастрофи

Нагадаємочастину Іспанії через потужні зливи накрила масштабна повінь. У провінції Валенсія дороги затоплено, рух поїздів зупинено. Було скасовано десять рейсів, які мали вилетіти або прибути в аеропорт Валенсії. Понад 200 людей загинуло.

Це найсмертоносніша природна катастрофа в Іспанії за всю історію її існування. Кількість загиблих у Європі від повені виявилася найбільшою з 2021 року, тоді померли майже 200 людей, переважно в Німеччині.

Вчені вважають, що екстремальні погодні явища в регіоні стають частішими через зміну клімату. Метеорологи кажуть, що потепління Середземного моря, яке збільшує випаровування води, відіграє ключову роль у посиленні проливних дощів.

Нагадаємо, що на початку жовтня у Сполучених Штатах ураган "Мілтон" вирував у штаті Флорида, спричинивши торнадо, повені та підтоплення. Від негоди постраждав найбільший у світі Діснейленд. Чотири основні тематичні парки Walt Disney World закрилися для відвідувачів. Одне з найулюбленіших місць дорослих та дітей дуже рідко зупиняє свою роботу, але цього разу виходу не було.

А 15 вересня Європу накрила негода. Через масштабні повені в Польщі та Чехії було тимчасово скасовано ряд залізничних рейсів, що також вплинуло на потяги, які прямують до України. У країнах Центральної та Східної Європи загинули щонайменше 16 людей через повені.

Свіжі дописи

  • Новини

Наслідки ракетних ударів рф: загалом у Кривому Розі постраждала 31 людина, у Дніпрі – троє

21 листопада внаслідок ворожої ракетної атаки по Кривому Рогу кількість постраждалих зросла до 31. Також… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Новини

В Україні запускають пілотний проєкт з розширення доступу ветеранів до медичних послуг: у чому рішення

21 листопада Міністерство у справах ветеранів України спільно з Міністерством охорони здоров’я України та Національною… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Новини

У Запоріжжі навчали, як доглядати за взуттям: для чого це рішення

Містянам розповідали поради та показували схеми для чистки взуття. Щоб забронювати собі місце на майстер-клас,… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Новини

Україна закликає МАГАТЕ вжити радикальніших заходів проти росії через атаки на підстанції АЕС

Міністр енергетики України Герман Галущенко закликав до радикальних дій щодо російської федерації через її спроби… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Новини

Нову відзнаку “За штурм” запровадили для українських десантників

В Україні 21 листопада відзначається День Десантно-штурмових військ ЗСУ. З нагоди професійного свята впровадили нову… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Новини

На зелених принципах має базуватися відбудова України, – Гринчук

Україна активно працює над інтеграцією екологічних стандартів Європейського Союзу в усі аспекти відновлення та економічної… Читати більше

Thursday November 21st, 2024

Цей сайт використовує Cookies.