У світі стало втричі більше посушливих територій за останні 40 років
З 1980-х років площа земної поверхні, ураженої екстремальною посухою, потроїлася. Минулого року 48% земної поверхні пережили щонайменше один місяць екстремальної посухи, а у 1980-х роках цей показник був 15%.
Про це повідомляє ВВС посилаючись на дослідження, проведене журналом Lancet Countdown on Health and Climate Change, цитує Рубрика.
Згідно з аналізом, майже третина світу – 30% – пережила екстремальну посуху протягом трьох місяців або довше у 2023 році. У 1980-х роках цей показник становив у середньому 5%.
Поріг екстремальної посухи досягається після шести місяців дуже низької кількості опадів або дуже високого рівня випаровування – або і того, і іншого одночасно.
Як стверджується у дослідженні це становить безпосередній ризик для:
- водопостачання і санітарії,
- продовольчої безпеки і здоров'я населення,
- також може вплинути на енергопостачання, транспортні мережі та економіку.
Серед причин посух є різні фактори, які впливають на доступність води – від природних погодних явищ до способу використання землі людиною. Але зміна клімату змінює глобальну структуру опадів, роблячи деякі регіони більш схильними до посухи. Посилення посухи було особливо сильним у Південній Америці, на Близькому Сході та Африканському Розі.
В південноамериканській Амазонії посуха загрожує змінити погодні умови. Вона вбиває дерева, які відіграють важливу роль у формуванні дощових хмар, що порушує збалансовані цикли опадів, що в свою чергу призводить до подальшої посухи.
Минулого року, порівняно з 1990-ми роками, посуха призвела до того, що на 151 мільйон людей більше постраждали від проблем з продовольством, що призвело до недоїдання.
Смертність від спеки серед людей старше 65 років зросла на 167% порівняно з 1990-ми роками.
Під час посухи річки та озера пересихають, а ґрунт випалюється, тобто твердне і втрачає рослинний покрив. Якщо йде сильний дощ, вода не може вбратися в землю, а натомість стікає, спричиняючи раптові повені.
Рослини до певної міри можуть адаптуватися до екстремальної посухи, але повені порушують їхню фізіологію. Це погано впливає на продовольчу безпеку та сільськогосподарський сектор.
Проте одночасно з висиханням великих ділянок суші збільшилася і кількість екстремальних опадів: за останні 10 років на 61% території світу спостерігалося збільшення кількості екстремальних опадів порівняно з базовим середнім показником 1961-1990 років.
В доповіді наголошується, що якщо не скоротити викиди парникових газів і не зупинити подальше зростання глобальної температури, можна очікувати ще більшої посухи та інтенсивніших дощів.
Довідка
Організація Об'єднаних Націй оголосила 2023 рік найспекотнішим за всю історію людства. Згідно з попереднім звітом Всесвітньої метеорологічної організації про глобальний клімат за 2023 рік, глобальні температури за перші 10 місяців цього року були приблизно на 1,4°C вище за доіндустріальний середній показник 1850—1900 років.
Викиди парникових газів, які спричиняють потепління на планеті, продовжили зростати у 2023 році після досягнення історичного максимуму минулого року, йдеться у звіті. Це сприяло рекордно високим місячним температурам на суші з липня по вересень і в океанах з квітня по вересень.
Крім глобальних показників, 2023-й став роком кліматичних катастроф у всьому світі.
Кліматичні катастрофи
Нагадаємо, частину Іспанії через потужні зливи накрила масштабна повінь. У провінції Валенсія дороги затоплено, рух поїздів зупинено. Було скасовано десять рейсів, які мали вилетіти або прибути в аеропорт Валенсії. Понад 200 людей загинуло.
Це найсмертоносніша природна катастрофа в Іспанії за всю історію її існування. Кількість загиблих у Європі від повені виявилася найбільшою з 2021 року, тоді померли майже 200 людей, переважно в Німеччині.
Вчені вважають, що екстремальні погодні явища в регіоні стають частішими через зміну клімату. Метеорологи кажуть, що потепління Середземного моря, яке збільшує випаровування води, відіграє ключову роль у посиленні проливних дощів.
Нагадаємо, що на початку жовтня у Сполучених Штатах ураган "Мілтон" вирував у штаті Флорида, спричинивши торнадо, повені та підтоплення. Від негоди постраждав найбільший у світі Діснейленд. Чотири основні тематичні парки Walt Disney World закрилися для відвідувачів. Одне з найулюбленіших місць дорослих та дітей дуже рідко зупиняє свою роботу, але цього разу виходу не було.
А 15 вересня Європу накрила негода. Через масштабні повені в Польщі та Чехії було тимчасово скасовано ряд залізничних рейсів, що також вплинуло на потяги, які прямують до України. У країнах Центральної та Східної Європи загинули щонайменше 16 людей через повені.