Ми не говоримо про членство України в НАТО зараз, а лише про запрошення, - Зеленський під час конференції на четвертому саміті
Україна не очікує дозволу на членство в Північноатлантичному Альянсі під час війни, проте має надію отримати запрошення долучитися до НАТО.
Про це пише Рубрика, посилаючись на заяву президента Володимира Зеленського під час пресконференції з учасниками четвертого саміту "Україна — Північна Європа".
"Ми не говоримо про членство України в НАТО зараз, під час війни. Ми говоримо лише про запрошення приєднатися до НАТО – політичне рішення, яке забезпечило б геополітичну ясність для України та всієї Європи й, звісно, посилило б наші дипломатичні позиції щодо росії, коли настане час і відбудеться другий Саміт миру", наголосив український Президент.
Зеленський підкреслив, що цілком очевидно, чому запрошення в НАТО – це не те саме, що повноправне членство в Альянсі.
Однак, з його слів, деякі лідери говорять про це так, ніби це одне й те саме.
"Їх просять про запрошення, а вони відповідають про членство. Це несправедливо. Це просто спосіб сказати "ні"", зауважив Глава держави.
Президент вважає, що українці мають право отримати чесну відповідь.
"Україна заслуговує на чесну відповідь, і я прошу вас підтримати цю прозорість. Будь ласка, попрацюйте з партнерами по всій Європі – особливо в Берліні, – щоб ми могли спільно досягти цієї геополітичної ясності", зазначив Зеленський.
Нагадаємо, що 28 жовтня Президент України Володимир Зеленський уперше прибув до Ісландії з робочим візитом. Як підтвердив Глава держави, він візьме участь у четвертому саміті Україна – Північна Європа, де планує провести двосторонні переговори з прем'єрами: Ісландії, Данії, Норвегії, Фінляндії, Швеції.
Цього дня у столиці у столиці Ісландії розпочався саміт країн Північної Європи. Окрім Президента України, візьмуть участь майже 90 осіб, серед яких прем'єр-міністри, міністри закордонних справ, члени парламенту та запрошені гості.
Президент України Володимир Зеленський розпочав свій перший візит до Ісландії зустріччю з Прем'єр-міністром країни Б'ярні Бенедіктссоном.
На сторінці саміту зазначають, що виступ Зеленського перед учасниками планується у вівторок, 29 жовтня.
Що відомо про вступ України до НАТО
Нагадаємо, що 30 вересня 2022 року Президент Володимир Зеленський, Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук та Прем'єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку України на вступ до НАТО у пришвидшеному порядку.
А вже у 2023 році у Вільнюсі 11 та 12 липня відбувся саміт країн НАТО, однієї з головних тем якого була Україна. У підсумковому комюніке саміту, оприлюдненому на сайті Альянсу, Глави держав та урядів країн Північноатлантичного альянсу визнали прогрес України на шляху євроатлантичної інтеграції та підтвердили, що майбутнє України – у НАТО.
Також 9-11 липня 2024 року у столиці Сполучених Штатів Америки Вашингтоні відбувся 75-й ювілейний саміт НАТО, на якому лідери країн-союзників ухвалили низку рішень, що стосуються України. Вони заявили, що на Україну чекає "незворотний шлях" до членства в Альянсі.
Та вже у жовтні в адміністрації президента США Джо Байдена заявили, що наразі серед членів НАТО немає консенсусу щодо того, щоб запропонувати Україні запрошення. Триває дискусія. Водночас у Сполучених Штатах хочуть домогтися від інших партнерів "такої самої терміновості й внеску" щодо допомоги Україні, як у США.
Своєю чергою генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що Україна приєднається до Альянсу як його 33-й або 34-й член у майбутньому.
Перед цим 17 жовтня президент України Володимир Зеленський представив План перемоги, який складається із 5 пунктів і 3 таємних додатків. Зокрема, першим пунктом плану є запрошення України до НАТО вже зараз. В ОП пояснили, що у додатках також йдеться про удари по росії та зброю, яка для цього необхідна.