Українські громадські активісти перевірили об’єкти відбудови вартістю 3,3 млрд грн: які результати
Громадський проєкт "Контроль витрат на відновлення України" повідомляє, що з початку року українські громадські організації оприлюднили результати перевірки понад 60 об'єктів соціальної інфраструктури, які вже відновлені або знаходяться у процесі відбудови, загальною вартістю 3,3 млрд грн.
Про це пише "Рубрика" із посиланням на ГО "Інститут економічних досліджень та політичних консультацій".
Вісім громадських організацій, зареєстрованих у різних областях України, промоніторили закупівлі на відновлення й відбудову та перевірили об'єкти безпосередньо на місцях на відповідність заявленим планам, енергоефективність, доступність для осіб з інвалідністю тощо. Важливим аспектом громадського моніторингу стала перевірка дотримання принципу "build back better" ("відбудувати краще, ніж було").
Перевірки проводилися у Київській, Чернігівській, Сумській, Миколаївській, Полтавській областях. Всі перевірені об'єкти фінансуються коштом держави, місцевих органів влади або міжнародних донорів.
- Більшість закупівель на відбудову проводяться у непрозорий спосіб
"На початку повномасштабної війни держава дозволила замовникам не проводити повноцінні тендери, а закуповувати необхідне за спрощеною процедурою закупівель на будь-яку суму, — розповіла проєктна менеджерка Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Олександра Бетлій. — Тобто тепер не обов'язково проводити торги з кількома учасниками.
"Відповідно більшість закупівель для відбудови, які промоніторили наші грантисти, були проведені саме у такий спосіб. Ба більше, замовники (міські/селищні ради, комунальні підприємства тощо) публікують на Prozorro мінімум документів. Тому знайти проєктно-кошторисну документацію та порівняти її з цінами на ринку дуже часто є неможливим", — додала Олександра Бетлій.
- У більшості об'єктів немає доступу для людей з інвалідністю або доступ для них зроблений для галочки
"З одного боку багато об'єктів відбудовували нашвидкоруч, аби якомога швидше запустити їхню роботу. Але з іншого боку саме через це багато чого не враховували, зокрема й доступність для людей з інвалідністю", — розповіла Михайлина Скорик-Шкарівська, засновниця ГО "Сміливий Ірпінь", яке моніторить заклади соціальної інфраструктури в Ірпені (Київська область).
"Зокрема, в ході моніторингу ми виявили, що проєктувальники та підрядники не готові поставити в центр своєї уваги людину, яка потребує безбар'єрного доступу", — каже Скорик-Шкарівська.
Також, за словами активістки, доступ до укриттів майже скрізь виявився неможливим для людей з інвалідністю, оскільки у переважній більшості вони розташовані у старих підвальних приміщеннях зі сходами, і спеціальних засобів для спуску людей на кріслі колісному під час реконструкції не передбачили.
- Місцева влада не завжди готова надавати доступ до об'єктів соціальної інфраструктури громадським активістам
Зокрема з цим зіштовхнулась ГО "Агенція міських ініціатив" (Чернігів) під час перевірок об'єктів соціальної інфраструктури в Чернігові.
"Наприклад, ми намагались потрапити у школу №13, яка постраждала від бомбардувань і яку вже відновили. Але, окрім того, що навколишній простір школи був абсолютно не пристосований для людей з інвалідністю, так ще й потрапити всередину об'єкту для моніторингу виявилось неможливим, — розповіла Тетяна Романова, засновниця Агенції міських ініціатив. — Ми направляли лист до Чернігівської міської ради щодо співпраці для моніторингу об'єктів соціальної інфраструктури в Чернігові, але міськрада відповіла, що не може надати нам доступ до них".
В цілому в організації на перевірці 29 об'єктів в Чернігові.
Нещодавно Інститут економічних досліджень та політичних консультацій оголосив новий конкурс для громадських організацій на перевірку закупівель відбудови, а також відповідність принципу "відбудувати краще, ніж було". Умови конкурсу — за посиланням.
Нагадаємо, що 3 жовтня 2024 року в Києві представили Програму Polaris "Підтримка багаторівневого врядування в Україні" – флагманську програму Швеції з підтримки України в сфері реформи децентралізації та відновлення 2024-2028 років.
Головна мета Polaris – сприяти тому, щоб система місцевого самоврядування в Україні мала кращі передумови для розвитку, могла краще реагувати на місцеві потреби, планувати відновлення та надавати базові послуги громадянам.