Театр від жінок і про жінок: австрійсько-українську виставу "Я Вона Її" покажуть у Києві, Харкові та Львові
Команда з чотирьох акторок Харківського театру "Нафта" ініціювали створення вистави "Я Вона Її", яка б підсвічувала специфічно жіночий погляд на життя та допомагала б переосмислити стереотипи, з якими зустрічаються жінки протягом життя.
Про це пише Рубрика.
У чому проблема?
Незважаючи на численні рухи в підтримку жінок, в українському суспільстві і досі залишається актуальною проблема невидимості жіночого досвіду. Історії жінок часто ігноруються або маргіналізуються, а жінки продовжуються залишатися в тіні.
Навіть зараз, коли велика кількість дівчат є частиною української армії, специфічно фемінні проблеми у війську залишаються замовчуваними.
Яке рішення?
Саме тому команда з чотирьох акторок Харківського театру "Нафта" ініціювали створення вистави "Я Вона Її", яка б підсвічувала специфічно жіночий погляд на життя та допомагала б переосмислити стереотипи, з якими зустрічаються жінки протягом життя.
Цього літа, виставу вперше показали в австрійському місті Ґрац, а 24, 27, 31 жовтня "Я Вона Її" побачать у Львові, Києві та Харкові відповідно.
Як це працює?
Розробляючи ідею вистави, режисерка та акторка Владислава Ченцова обробляла інтервʼю з жінками різного віку та професій. На їх основі, авторка створила сценарій, в якому документальні історії було сплетено в поетичну канву.
Згодом, художниця Марго Саркісова створила ляльок, щоб за рахунок ефекту відсторонення театру ляльок, створити дистанцію для аналізу.
Головною героїнею вистави є Дівчинка, яка подорожує крізь різні етапи свого дорослішання. Це збірний образ, створений на основі оброблених інтервʼю. Дівчинка занурюється у свої дитячі спогади, вдивляється у дорослішання, зустрічається з війною, досліджує зрілість і прагне прийняти старість.
Ця Дівчинка не чекає "принца на білому коні", замість цього, вона, наприклад, їде на Донеччину до свого хлопця, щоб там самостійно зробити йому пропозицію. Дівчинка шукає нові, свої стратегії поведінки, що будуть їй пасувати.
"Важливою темою для мене є трансформація в процесі дорослішання. Це момент, коли особистий процес перестає бути особистим. Суспільство пильно стежить за тим, як ми зростаємо, народжуємо чи не народжуємо, старіємо і так далі", — говорить режисерка вистави, акторка, Владислава Ченцова.
У Києві в Театрі на Подолі для людей з інвалідністю відбулася вистава з аудіодискрипцією
Українські гастролі відбувається за підтримки Українського Жіночого Фонду. Вхід на виставу вільний, за умови попередньої реєстрації:
- Реєстрація на показ вистави 24 жовтня у Львові тут.
- 27 жовтня у Києві – тут.
- Реєстрація на показ у Харкові вже закрита.
Під час показів, команда збиратиме кошти для підтримки актуальних зборів партнерів:
- руху Veteranka,
- соціальної ініціативи "Arm Women Now".
Раніше повідомлялось, що незалежний театр "Нафта" покаже премʼєру "ХАРТЕДЕ 20" про літературний Харків минулого сторіччя. Колись заборонені імена українських авангардистів оживуть на сцені Some People наприкінці серпня. Вистава, що відкриває спадок митців, які заклали підмурки нашої сучасності.
Також анонсувалось, що Харківський театр у Києві покаже премʼєру "Хтось такі як я" – фізичну виставу про те, як наші тіла пристосовуються до небезпеки.
Окрім того, повідомлялось, що агенція аудіоопису "Slovom" уже сьогодні втілює рішення, що допомагає театральним виставам бути доступнішими для людей з інвалідністю. Як воно працює та чому має поширитися на всю культурну сферу, читайте у матеріалі "Рубрики".