Культурна спадщина: в Україні презентували портал “ДУМА”, який популяризує кобзарські традиції

Асоціація сприяння розвитку кінематографа "Дивись українське" презентувала унікальний цифровий портал "ДУМА", створений у межах проєкту "Кобзарство. Епічна традиція" за підтримки Українського культурного фонду.

Про це пише Рубрика, посилаючись на пресслужбу Міністерства культури та стратегічних комунікацій.

У чому проблема?

"Через війну і можливу втрату нашої спадщини, стало важливим невідкладно записати та зберегти той автентичний репертуар, який співають зараз кобзарі на цифровому порталі "ДУМА", пояснив режисер, креативний продюсер проєкту Олесь Санін.

Яке рішення?

Портал створила Асоціація сприяння розвитку кінематографа "Дивись українське" за підтримки Українського культурного фонду в межах проєкту "Кобзарство. Епічна традиція".

Ця ініціатива спрямована на збереження та популяризацію однієї з найцінніших нематеріальних культурних спадщин України — кобзарства.

До проєкту були залучені всі наявні Кобзарські цехи країни – Київський, Харківський та Львівський, де не лише зберігають кобзарську традицію, а й намагаються передати її новим поколінням.

У цехах навчаються грати на інструментах, виготовляти їх власноруч, а також дотримуються власних правил, звичаю та цінностей. 

Як це працює?

Проєкт "ДУМА" використовує сучасні цифрові технології та кроссекторальні підходи для фіксації й популяризації епічної музично-словесної традиції кобзарів.

Його особливістю є інклюзивність та доступність для широкої аудиторії, що робить культурну спадщину більш відкритою для дослідження та навчання.

Портал "ДУМА" містить:

  • портрети сучасних бандуристів, кобзарів та лірників,
  • відеоуроки щодо виконання репертуару, традицій та виготовлення інструментів.

В майбутньому планують додати записи кобзарів, зроблені за останні 120 років, включно з відреставрованими аудіо матеріалами Миколи Лисенка та інших дослідників.

Портал наразі пропонує:

  • близько 100 записів дум від 12 сучасних кобзарів та лірників,
  • 19 відео виконань епічного репертуару,
  • шість фільмів-портретів кобзарів,
  • освітні відеолекції.

Всі ці матеріали супроводжуються тифлокоментарями для людей з порушенням зору, що підвищує доступність інформації для всіх користувачів.

Окрім того, на порталі представлено книги, наукові праці, самовчителі та комп'ютерні програми для освоєння інструментів. Готуються також навчальні програми для ознайомлення широкого загалу з кобзарською традицією.

Свіжі дописи

  • Новини

Мінцифри: росіянам на три роки заборонили керувати у Міжнародному союзі електрозв’язку

До 2028 року росіянам заборонили обіймати керівні посади в дослідницьких групах Міжнародного союзу електрозв’язку (МСЕ),… Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • Новини

Литва передала Україні партію військової допомоги: генератори, боєприпаси і не тільки

Литва надала Україні нову партію військової допомоги. До пакета ввійшли боєприпаси, міномети та генератори. Про… Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • Новини

Україна домовилася з НАТО про захист Польщі, проте та знайшла іншу причину не передавати літаків МіГ-29, – Зеленський

Київ планував отримати від Варшави винищувачі МіГ-29, але та не могла цього зробити, допоки їй… Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • Новини

Ворог готує штурми з бронетехнікою в Запорізькій області, — речник Сил оборони півдня

На Времівському напрямку російські загарбники готуються застосувати броньовану техніку не лише для транспортування штурмових груп,… Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • Новини

Між Україною та Угорщиною готується двосторонній документ, – Зеленський

Готується двосторонній документ між Україною та Угорщиною, який має спростити розв’язання більшості питань, що виникають… Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • Новини

Трюдо закликав союзників подвоїти зусилля для підтримки України

Премʼєр-міністр Канади Джастін Трюдо на міністерській конференції щодо людського виміру "формули миру" у Монреалі заявив,… Читати більше

Thursday October 31st, 2024

Цей сайт використовує Cookies.