fbpx
Сьогодні
18:24 20 Жов 2024

МВФ оновив прогноз: ще мінімум рік триватиме війна в Україні

Фото: З відкритих джерел

Експерти Міжнародного валютного фонду оновили прогноз щодо закінчення війни росії в Україні. Як йдеться у новому звіті, війна у кращому випадку триватиме до кінця наступного року.

Про це повідомляється у звіті на сайті МВФ, інформує Рубрика.

"Війна РФ в Україні продовжує приносити економічні, соціальні та гуманітарні втрати. Атаки на енергетичну інфраструктуру завдали серйозних економічних збитків, і перспективи залишаються дуже невизначеними.

Очікується, що війна триватиме протягом наступного року, створюючи тиск на зростаючі витрати та відкриваючи додаткові потреби у фінансуванні", – йдеться в новому звіті.

Водночас експерти впевнені, що Україна зможе підтримувати базове зростання економіки в цей період.

"Відповідно до поглядів експертів з безпеки та бюджетного планування влади, програма тепер передбачає поступове завершення війни в останньому кварталі 2025 року в базовому сценарії та до середини 2026 року в негативному", – йдеться у звіті МВФ.

У попередньому червневому прогнозі МВФ:

  • базовий сценарій передбачав закінчення війни наприкінці 2024 року,
  • негативний – завершення війни наприкінці 2025 року.

Базовий сценарій на 2024 рік

Реальне зростання ВВП у 2024 році прогнозується на рівні 3%. Зростання, ймовірно, помірно уповільниться у третьому кварталі, при цьому ранній урожай та стійкість експорту компенсують негативний вплив дефіциту енергії. Економіка ще більше сповільниться в четвертому кварталі через дефіцит енергії, що зростає, через більш високий попит в опалювальний сезон, прогнозує МВФ.

МВФ оцінює зимовий дефіцит енергії в 3-4 ГВт, що "відповідає оцінкам інших зацікавлених сторін", при цьому переважають негативні ризики через ракетні атаки і сезонні фактори, йдеться в меморандумі.

Інфляція продовжить зростання до 9% (р/р) до грудня, відбиваючи різке підвищення цін виробників (переважно з допомогою енергії) і витрат за робочої сили.

У зовнішньому секторі вищі потреби в імпорті енергії та оборонної продукції, слабший урожай значною мірою компенсують полегшення ситуації від реструктуризації єврооблігацій та підштовхнуть дефіцит поточного рахунку до 14,9 млрд доларів (8,1%).

Проте значне зовнішнє фінансування збільшить валові міжнародні резерви до 42,6 млрд доларів, йдеться у прогнозі.

Базовий сценарій на наступний рік

Реальне відновлення ВВП відбуватиметься повільніше (2,5-3,5% р/р, на 2-3 в.п. нижче, ніж попередній прогноз) через більш тривалу війну.

Інфляція знизиться до 7,5% до кінця року через ослаблення тиску витрат. Очікується, що дефіцит поточного рахунку збільшиться до 27,1 млрд доларів (14,3% ВВП) через стійкі потреби в імпорті, вплив дефіциту робочої сили на експортне виробництво та скорочення грантів, що домінуватиме над сприятливим впливом стабільного судноплавства, приватних переказів та реструктуризації боргу.

Незважаючи на погіршення поточного рахунку, деяке скорочення чистих прямих іноземних інвестицій та збільшення готівкових валютних коштів поза банками на тлі невизначеностей, пов'язаних із війною, валові резерви збільшаться до 44,9 млрд доларів за підтримки зовнішнього фінансування, прогнозує МВФ.

Післявоєнний період

За прогнозом МВФ, післявоєнне відновлення буде уповільнене шрамами від більш тривалої війни, але середньострокова перспектива ґрунтується на сильній програмі реформ та шляхах до вступу до ЄС, а також часткової реконструкції.

Більш пом'якшене відновлення післявоєнного виробництва оновленого базового прогнозу відображає повільніше повернення мігрантів, що призведе до більшої довгострокової втрати населення.

Загалом оновлений базовий прогноз передбачає сукупну втрату реального рівня ВВП на 2% до 2027 року (і на 2,7% до 2033 року) щодо прогнозу за червень.

"Однак потенційне зростання залишиться в цілому незмінним, оскільки інвестиційні потоки та загальна продуктивність факторів (рухлива рішучими реформами, зусиллями з реконструкції та впевненістю) домінуватимуть над несприятливим впливом більш тривалої війни на основний капітал та робочу силу", – йдеться у прогнозі.

Як повідомлялось, 9 жовтня Рада ЄС погодила надання Україні макрофінансової допомоги на суму 35 мільярдів євро, а також новий механізм, що допоможе Україні у погашенні кредитів на суму до 45 мільярдів євро, наданих ЄС та партнерами з G7.

Нагадаємо, на саміті G7 в Італії 14 червня 2024 року лідери країн G7 домовилися про спрямування Україні близько 50 млрд дол. США. Кошти будуть обслуговуватися та погашатися за рахунок майбутніх прибутків, отриманих від заморожених суверенних російських активів, що знаходяться в Європейському Союзі та інших юрисдикціях.

Заморожені активи центрального банку Росії в ЄС сягають 210 млрд євро і становлять більшість таких знерухомлених активів у всьому світі. Залежно від рівня відсоткових ставок, доходи від цих активів наразі оцінюються у 2,5-3 млрд євро на рік.

Рубрика:
Події

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: