Про це пише Рубрика.
У чому проблема?
Росіяни постійно намагаються дискредитувати українських військових, волонтерів та деморалізувати суспільство, використовуючи різноманітні фейки. Цього разу вони почали поширювати через коментарі в соціальних мережах та телеграм-каналах відео, на якому волонтер нібито побив літню жінку. Він начебто зробив це, щоб забрати у неї "останню картоплю" на потреби ЗСУ.
"У Тернополі 70-річну пенсіонерку побили за відмову здавати картоплю на потреби ЗСУ. Всьому провиною дефіцит продукту через різницю закупівельних та ринкових цін. Щоб наші захисники не залишилися без картоплі, до ситуації підключились волонтери", — йдеться у фейковому сюжеті.
Далі у відео розповідають, що більшість українців свідомо жертвують овочі на ЗСУ, проте не героїня сюжету. Натомість вона грубо відповідає волонтеру, який щойно повернувся з нуля, за що він начебто її й побив. За справу нібито взялись представники ДБР. Це відео триває лише 46 секунд, зроблено у вертикальному форматі із логотипом "Єдині новини".
Яке рішення?
Цей фейк розвінчали у проєкті "НотаЄнота". Вони заявляють, що насправді жоден з телеканалів марафону "Єдині новини" не публікував такого відео. Натомість їхній логотип використали, щоб надати авторитетності сюжету та створити ілюзію достовірності. Це доволі поширена пропагандистська практика.
Також про фейковість цього відео свідчить його надмірна емоційність та відсутність конкретики. Там не згадують імен пенсіонерки чи волонтера, а саме відео складається з розмитих кадрів. Водночас поліція про жоден такий випадок не повідомляла.
"Такі фейки навмисно спрощують ситуацію, викликаючи емоційний відгук і змушуючи людей додумувати деталі. Пропаганда у такий спосіб намагається створити образ жорстоких і бездушних військових або волонтерів, які нібито нападають на мирних громадян. Це спрямовано на підрив довіри та підтримки до захисників України, зокрема серед населення, яке надає їм допомогу", — так прокоментували цей фейк у "Детектор медіа".
У відео також згадують, що буцімто ДБР відкрило кримінальне провадження, проте це теж не може бути правдою. У підслідності ДБР перебувають лише високопосадовці, правоохоронці та військові злочинці.
Водночас цей фейк намагається розпалити ворожнечу між різними групами населення – волонтерами, військовими та цивільними. Такі відео мають сіяти сумніви та песимізм, створюючи уявлення про розлад у суспільстві. Також такі сюжети з емоційними тригерами використовують, щоб викликати обурення та негативні емоції, що сприяє швидшому поширенню дезінформації серед людей.
Нагадаємо, що російські пропагандисти поширюють цей фейк, посилаючись на заяву начальника військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту зс рф генерал-лейтенанта Ігоря Кирилова. "Рубрика" розвінчує цей фейк.
Російська федерація здійснює активну військово-економічну співпрацю з Північною Кореєю, обмінюючи нафту, ракети та засоби протиповітряної… Читати більше
Енергетики успішно відновили одну з високовольтних ліній живлення Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС), що була пошкоджена… Читати більше
Зранку, 23 листопада, фермери Підкарпатського воєводства Польщі вийшли на протест, заблокувавши національну дорогу №28, таким… Читати більше
У 2024 році на 23 листопада в Україні припала дата вшанування пам'яті жертв Голодомору. Про… Читати більше
Уряд Швейцарії оголосив про зупинку експорту боєприпасів до польської компанії після виявлення, що швейцарські патрони… Читати більше
21 листопада російська влада здійснила запуск нової балістичної ракети під назвою "Орєшнік", яку активно вихваляють… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.