Швеція запустила флагманську програму для відновлення українських громад та підтримки децентралізації
3 жовтня 2024 року в Києві представили Програму Polaris "Підтримка багаторівневого врядування в Україні" – флагманську програму Швеції з підтримки України в сфері реформи децентралізації та відновлення 2024-2028 років. Головна мета Polaris – сприяти тому, щоб система місцевого самоврядування в Україні мала кращі передумови для розвитку, могла краще реагувати на місцеві потреби, планувати відновлення та надавати базові послуги громадянам.
Про це повідомляє "Рубрика" із посиланням на пресслужбу Polaris.
У чому проблема?
Українські громади стикаються з численними викликами через війну та потребують підтримки для ефективного функціонування і відновлення. Основною проблемою є необхідність зміцнення спроможності місцевого самоврядування та системи багаторівневого врядування для забезпечення стабільного розвитку, надання базових послуг, та відповідності вимогам інтеграції до ЄС.
Важливими аспектами є також координація ресурсів і зусиль між національними, регіональними та місцевими інституціями для досягнення цих цілей.
Відбудова Варшави: про це всі говорять, а які уроки польської столиці важливі для повоєнної України
Гроші в обмін на реформи та "Build back better": чого слід очікувати від нового голови Агентства відновлення Сухомлина?
Яке рішення?
Нова швецько-українська програма сприятиме, щоб система місцевого самоврядування в Україні мала кращі передумови для розвитку, могла краще реагувати на місцеві потреби, планувати відновлення та надавати базові послуги громадянам.
"Підтримка місцевого самоврядування та подальша реформа децентралізації спрямовані на те, щоб гарантувати, що майбутнє України залишатиметься в руках її громадян. Швеція прагне підтримувати цей процес, зміцнюючи місцеві, регіональні та національні інституції.
Через розвиток спроможностей, обмін знаннями й досвідом, а також надання матеріальних ресурсів ми можемо сприяти довгостроковій стабільності України та її поступу на шляху до вступу в ЄС", – сказав посол Швеції в Україні Мартін Оберг.
Програма Polaris спрямована як на короткострокову, так і на довгострокову підтримку, фокусуючись на вирішенні потреб системи багаторівневого врядування, паралельно посилюючи спроможність громад надавати публічні послуги та брати безпосередню участь у процесах відновлення і відбудови, відповідно до вимог вступу до ЄС.
Вже зараз на сайті Програми триває прийом заявок від ОМС для отримання експертної підтримки, яка допоможе підняти на новий рівень якість послуг та управління освітою на місцевому й регіональному рівнях.
"На сьогодні Верховна Рада та Кабмін зобов'язані створити всі умови для подальшої децентралізації і відновлення громад. Ми всі розуміємо: реальні зміни мають відбуватися на найближчому до людей рівні, адже саме спроможні і заможні громади є центрами відбудови та розвитку — це ключовий рівень управління, від якого залежить успішність та стійкість країни.
Вже сьогодні громади готуються до планування свого розвитку, що потребує значних зусиль, ресурсів та чіткої координації. Чималий внесок у цей процес вносить підтримка наших міжнародних партнерів. Зокрема, програми Polaris, з якою наш Комітет вже окреслив план майбутньої співпраці", – підкреслила Олена Шуляк, голова Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.
Як це працює?
Програма складається з двох компонентів. Один компонент Програми передбачає співпрацю із національними суб'єктами та питаннями політики, тоді як інший фокусується на наданні прямої підтримки місцевому самоврядуванню.
Загалом, Програма працює у дев'яти напрямах, з-поміж яких – освіта, фінансова децентралізація, адміністративні послуги, відновлення громад під керівництвом місцевої влади та міжнародне партнерство громад.