Чому одні країни бідні, а інші – багаті: оголошено лауреатів Нобелівської премії з економіки

Оголошено лауреатів премії Шведського центрального банку з економічних наук на честь Альфреда Нобеля. Ними у 2024 році стали Дарон Аджемоглу, Саймон Джонсон та Джеймс Робінсон "за дослідження того, як формуються інституції та впливають на процвітання".

Про це повідомляє Рубрика з посиланням на прес-службу Фонду Нобеля.

Лауреати показали, що одним із пояснень відмінностей у добробуті країн є суспільні інститути, запроваджені під час колонізації.

Вони довели, що суспільства з поганим верховенством права та інститутами, які експлуатують населення, не генерують зростання чи змін на краще. Дослідження лауреатів зрозуміти чому саме.

Зокрема, інклюзивні заклади часто запроваджувалися в країнах, які були бідними під час колонізації, що з часом призвело до загалом процвітаючого населення. Це важлива причина того, чому колишні колонії, які колись були багатими, тепер бідні, і навпаки.

За словами лауреатів, коли виникає загроза революції, люди при владі постають перед дилемою. Вони воліли б залишитися при владі і спробувати заспокоїти маси, обіцяючи економічні реформи, але населення навряд чи повірить, що вони не повернуться до старої системи, як тільки ситуація врегулюється.

Зрештою, єдиним варіантом може бути передача влади та встановлення демократії.

"Зменшення величезної різниці в доходах між країнами є одним із найбільших викликів нашого часу. Лауреати продемонстрували важливість суспільних інституцій для досягнення цієї мети", – сказав Якоб Свенссон, голова комітету премії з економічних наук.

Щороку премія Шведського центрального банку з економічних наук пам'яті Альфреда Нобеля присуджується Королівською шведською академією наук за тими ж принципами, що й інші Нобелівські премії, які існують з 1901 року.

І хоч вона не входить до пʼяти оригінальних премій, заснованих за заповітом Нобеля, але це аж ніяк не зменшує її престижності.

Заснована нагорода у 1968 році Центральним банком Швеції з нагоди свого 300-річчя в пам'ять про Альфреда Нобеля.

Довідка про лауреатів

Фото: Нобелівський комітет

  • Дарон Аджемоглу народився в 1967 році в Туреччині, у Стамбулі. У 1992 році став доктором філософії в Лондонській школі економіки та політичних наук. Також викладає в Массачусетському технологічному інституті в Кембриджі.
  • Саймон Джонсон народився 1963 року в Шеффілді, що у Великій Британії. У 1989 році став доктором філософії в Массачусетському технологічному інституті в Кембриджі, де зараз викладає.
  • Джеймс Робінсон народився 1960 року, а у 1993 році став доктором філософії в Єльському університеті. Зараз є професором Чиказького університету у США.

Нагадаємо, у 2023 році Нобелівську премію з економіки отримала американська економістка, історик і фахівець з гендерних питань Клаудія Голдін "за те, що вона покращила розуміння результатів ринку праці жінок".

Її нагородили за те, що вона першою представила всеосяжний звіт про те, як змінювалися протягом століть відмінності в оплаті праці чоловіків і жінок та рівень їхньої зайнятості та причини того, що чоловіки в середньому, як і раніше, заробляють більше, а жінки недопредставлені на світовому ринку праці.

Як повідомлялось, 7 жовтня розпочався нобелівський тиждень, під час якого визначать лауреатів премії за 2024 рік.

Нобелівська премія є однією з найпрестижніших міжнародних премій, яку щорічно присуджують за видатні наукові дослідження, революційні винаходи або значний внесок у культуру чи розвиток суспільства.

Вона заснована згідно із заповітом шведського підприємця, винахідника динаміту та філантропа Альфреда Бернарда Нобеля. Весь свій статок (близько 31,5 млн шведських крон) він призначив на фінансування міжнародної премії.

Цьогоріч розмір винагороди встановлено на рівні 11 мільйонів шведських крон.

Лауреатів Нобелівської премії-2024 визначать з 7 по 14 жовтня, а саме:

Зазначимо, що лауреатка Нобелівської премії з літератури 2024 року південнокорейська письменниця Хан Канг вирішила не проводити пресконференцію через війни, які тривають, в Україні та на Близькому Сході.

Свіжі дописи

  • Новини

Був проти допомоги Україні: кандидат Трампа у генпрокурори США відмовився від посади

Кандидат Дональда Трампа конгресмен від Флориди Метт Гетц відкликав свою кандидатуру на посаду генерального прокурора… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Новини

Українські Сили оборони підтвердили ураження російського командного пункту в Курській області

Командний пункт російських військ поблизу Мар'їно Курської області уразили підрозділи 78-го окремого десантно-штурмового полку "Джміль"… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Новини

Український прапор втретє розгорнули у космосі

Український прапор із логотипом UNITED24 розгорнули у космосі — у межах першої туристичної місії SpaceX… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Новини

Зеленський та Сирський зустрілися з командувачем Збройних сил Британії: що обговорювали

21 листопада президент України Володимир Зеленський та головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський зустрілися з британською делегацією… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Новини

У Тернопільській області збудують завод харчових напівфабрикатів

У Тернопільській області стартувало будівництво нового заводу, який спеціалізуватиметься на виробництві фактурованих вафельних аркушів, тарталеток,… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Новини

Росія завдала удару вранці по території України балістичною ракетою “Орєшнік”

21 листопада, під час ранкової атаки на Дніпро російська федерація застосувала ракету середньої дальності "Орєшнік".… Читати більше

Thursday November 21st, 2024

Цей сайт використовує Cookies.