Швеція допоможе Україні реформувати систему управління відходами за європейськими стандартами: у чому рішення
Уряд Швеції започаткував новий проєкт технічної допомоги Україні з посилення управління побутовими відходами. Ця програма спрямована на покращення національної системи поводження з відходами відповідно до європейських стандартів.
Про це пише Рубрика, посилаючись на Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.
У чому проблема?
"Для України дуже важлива допомога Швеції, особливо зараз, в умовах війни, коли ми боремося за наше майбутнє. Це майбутнє також включає чисте довкілля та екологічну безпеку. Тож серед наших пріоритетів – посилювати та розвивати національну політику у цих питаннях", зазначила міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук.
Яке рішення?
Уряд Швеції запустив новий проєкт технічної допомоги Україні – "Посилення управління побутовими відходами на 2024-2027 роки".
"Досвід та експертизу Швеції у сфері управління відходами важко переоцінити та вони дійсно цінні для нашої країни на шляху до ЄС та практичних результатів розпочатої реформи", підкреслила Гринчук.
Циркулярне будівництво: як на Харківщині відходи руйнації використовують для відбудови
Як це працює?
Шведські експерти проаналізували ситуацію з відходами в Україні та визначили напрями співпраці. А у липні поточного року Програму схвалило Шведське агентство з питань міжнародної співпраці та розвитку SIDA.
Проєкт включає десять компонентів, які реалізовуватимуться на національному та регіональному рівнях. Зокрема, планується:
- впровадження нових підходів до тарифоутворення у сфері управління відходами,
- впровадження принципу "забруднювач платить",
- планування управління відходами за європейськими стандартами.
Окрім того, передбачена підтримка регіонів у розробці регіональних і місцевих планів управління відходами.
За словами Гринчук, від якості розробки таких планів залежатиме зацікавленість інвесторів працювати в Україні:
"Нам важливо мати детальні якісні регіональні та місцеві плани управління відходами. Вони стануть тією пропозицією, під яку зможемо знайти інвесторів", зазначила міністр.
У Києві електроенергію для міста планують виробляти з твердих побутових відходів: у чому рішення
Що таке екологічні інвестиції та як вони працюють в Україні
Серед ключових напрямів програми:
- обробка біологічних відходів. Підготовка керівних принципів з урахуванням досвіду європейських країн;
- впровадження в Україні розширеної відповідальності виробника;
- впровадження системного підходу щодо зменшення обсягу газів, які утворюються на полігонах. За експертними оцінками, 4-5% світових обсягів газів утворюються саме на полігонах України. Цей показник можна скоротити удвічі, якщо встановити відповідне обладнання на 400-500 найбільших українських полігонах;
- організація надання допомоги у вигляді певного обладнання від шведських муніципалітетів українським, із можливістю залучення й інших європейських країн тощо.
Програма також передбачає реалізацію чотирьох пілотних проєктів за кластерним принципом, обмін досвідом між українськими та шведськими муніципалітетами, а також підготовку інвестиційних кейсів для залучення фінансування.
Як писала "Рубрика" останнім часом активніше ширяться новини про наміри будівництва заводів, які перетворюють відходи в енергію (потенційно для обігріву помешкань). Зокрема, технологію хочуть запровадити на Київщині, в Одесі, в Харківській області. Такі об'єкти спалюють побутові відходи з подальшим виробництвом тепло- та електроенергії. За тією ж технологією waste-to-energy працюють установки газифікації, піролізу та плазмового процесу. Подекуди місцева влада тільки вивчає це рішення, а десь вже активно виділяють кошти, будують відповідну інфраструктуру.
Насправді ж існує безліч інших, дієвіших та економічно вигідних способів поводження з відходами. Це підтверджує досвід країн ЄС. Читайте докладніше у нашому матеріалі: "Відходи на енергію: чому не варто втілювати технологію waste-to-energy".