У Києві відбувся форум, присвячений ментальному здоров'ю чоловіків в Україні
Захід "Ментальне здоров'я чоловіків в Україні: як Лінія психологічної підтримки 2345 реагує на виклики війни" був присвячений другій річниці роботи Лінії.
Про це пише Рубрика.
У чому проблема?
Ментальне здоров'я є важливою частиною благополуччя кожної людини. На жаль, через гендерні стереотипи або інші упередження чоловіки часто не звертаються за психологічною підтримкою. У час війни в Україні кількість стресових ситуацій значно збільшується, а тому вчасне вирішення проблеми та подолання психологічної напруги є життєво необхідними.
Яке рішення?
Аби з'ясувати та обговорити критичні аспекти, пов'язані із захистом та турботою про ментальне здоров'я чоловіків після початку повномасштабної війни у лютому 2022 року, організатори Форуму об'єднали представників/-ць урядових та громадських інституцій, що працюють у сфері ментального здоров'я, а також лідерів/-ок думок та зірок українського спорту.
Серед ключових питань заходу — важливість ефективної координації зусиль громадськості, міжнародних організацій та уряду для підсилення і розвитку культури турботи про ментальне здоров'я чоловіків в Україні; підтримка психологічного здоров'я чоловіків як дієвий метод протидії та запобігання домашньому та гендерно зумовленому насильству; а також можливості об'єднання зусиль Міністерства соціальної політики та Лінії у цьому питанні.
Лідери думок та зірки українського спорту — Олександр Терен, ветеран, письменник, автор Youtube-шоу "Відвал ніг", Олександр Педан, український телеведучий та громадський діяч поділилися особистим досвідом пережиття психоемоційних викликів та розповіли про те, як впливає їхній психологічний стан на різні сфери життя.
Олександр Педан, український телеведучий та громадський діяч:
«Головне для всіх зараз — не зупинятись у своїх діях. Скажу так: щоб вигрібати, треба активно гребти! Продовжуйте працювати, навчайтеся новому, не кидайте улюблене хобі та всіляко допомагайте тим, хто цього потребує. Це дасть відчуття корисності, а воно, своєю чергою, сили рухатись далі. Мені особисто зараз дуже допомагає родина. Також, важлива складова мого життя — спорт»
Олександр Терен, ветеран, письменник, автор Youtube-шоу «Відвал ніг»:
«У мене є різні емоційні стани, буваю пригнічений, або навпаки піднесений, але кожному з них я даю місце бути. Я приймаю їх та даю собі прожити кожну емоцію, мені важливо не заморожуватись внутрішньо.
Книги й спорт — це дійсно ті речі, які мене тримають. Будучи ще навіть у госпіталі, перше що я почав робити – це читати, щоб відволікатися від своїх фантомних та фізичних болей. І це настільки тримало мене у тому гарному гуморі та давало мені розуміння, що попереду у мене буде все вдасться. Зараз я планую ще більше, але звісно, цей ресурс потрібно десь брати. Не соромтесь, не бійтесь йти до психотерапевта».
Як працює Лінія психологічної підтримки чоловіків 2345?
Сьогодні одним із доступним інструментів стабілізації емоційного стану українських чоловіків є Лінія психологічної допомоги чоловікам за номером 2345. За майже 2 роки роботи фахівці й фазівчині Лінії підтримки для чоловіків опрацювали більше 21 000 звернень, провели понад 16,400 консультацій та змінили життя 9,345 чоловіків та тих, кого вони люблять.
Згідно із статистикою проєкту, найпоширенішими запитами, з якими звертаються українські чоловіки, є:
- проблеми емоційного характеру (53,15%): тривожні розлади, депресивні стани, неконтрольований гнів, розлади настрою;
- проблеми у романтичних стосунках (26,21%);
- проблеми зайнятості (17,35%);
- проблеми залежностей (11,85%);
- проблеми, пов'язані з військовими діями (11,84%), серед яких страх мобілізації, розставання з коханою людиною, втрата життєвих орієнтирів;
- домашнє насильство (9,58%), де ⅔ звернень стосуються саме психологічного насильства;
- суїцид та гоміцид (8%).
За словами психологів/-инь Лінії, почастішали звернення від військових та ветеранів війни, які страждають через почуття провини, надмірну емоційність, втрату самоконтролю та проблеми у спілкуванні з близькими.
Один з сервісів, куди Лінія підтримки перенаправляє чоловіків, – це гендерно трансформаційні простори відповідального татівства "ТатоХаб". Тож окрему панель форуму ми присвятили обговоренню зміни соціальних ролей в українських родинах та трансформацію уявлень чоловіків про батьківство в умовах війни в Україні.
Фахівці/-чині проєкту «ТатоХаб» наголосили, що сучасне трактування «відповідального батьківства» вимагає від батька володіння навичками та інструментами ефективного управління стресу, зниження емоційної напруги та стабілізації власного стану. Навіть у випадках, коли батько перебуває «на відстані», його психологічний стан прямо впливає на емоційний стан дітей.
Якщо ж Ви чи Ваші близькі, відчуваєте тривогу, відчай або Вам не вдається опанувати негативні емоції, звертайтесь на Лінію психологічної допомоги для чоловіків. Чоловіки можуть зателефонувати за номером 2345 (дзвінки безкоштовні), написати анонімний онлайн-чат у Telegram, Facebook чи Viber, або залишити звернення на сайті проєкту. Оператори/-ки Лінії працюють з 8 ранку до опівночі, надаючи анонімну, безкоштовну та кваліфіковану допомогу усім, хто її потребує.