Про це повідомляє Рубрика з посиланням на пресслужбу Фонду Нобеля.
Як зазначили, різноманітність життя свідчить про дивовижну здатність білків як хімічних інструментів. Вони контролюють і керують усіма хімічними реакціями, які разом є основою життя. Білки також функціонують як гормони, сигнальні речовини, антитіла та будівельні блоки різних тканин.
"Одне з відкриттів, визнаних цього року, стосується створення нових білків. Інший — про здійснення 50-річної мрії: передбачити структуру білків за їх амінокислотними послідовностями. Обидва ці відкриття відкривають широкі можливості", — каже Хайнер Лінке, голова Нобелівського комітету з хімії.
Білки зазвичай складаються з 20 різних амінокислот, які можна назвати будівельними блоками життя.
У 2003 році Девіду Бейкеру вдалося використати ці блоки для розробки нового білка, який не був схожий ні на один інший білок. З того часу його дослідницька група створювала одне за іншим творчі білкові творіння, включно з білками, які можна використовувати як фармацевтичні препарати, вакцини, наноматеріали та крихітні сенсори.
Друге відкриття стосується передбачення білкових структур. У білках амінокислоти з'єднані разом у довгі нитки, які згортаються, утворюючи тривимірну структуру, яка є вирішальною для функції білка.
З 1970-х років дослідники намагалися передбачити структуру білків за амінокислотними послідовностями, але це було, як відомо, важко. Однак чотири роки тому стався приголомшливий прорив.
У 2020 році Деміс Хассабіс і Джон Джампер представили модель штучного інтелекту під назвою AlphaFold2.
З його допомогою вони змогли передбачити структуру практично всіх 200 мільйонів білків, які ідентифікували дослідники. З моменту прориву AlphaFold2 використовували понад два мільйони людей зі 190 країн. Серед безлічі наукових застосувань дослідники тепер можуть краще зрозуміти стійкість до антибіотиків і створити зображення ферментів, які можуть розкладати пластик.
"Життя не могло б існувати без білків. Те, що тепер ми можемо передбачати структури білків і створювати власні білки, приносить найбільшу користь людству", підкреслили у пресслужбі.
Нагадаємо, що минулого року Нобелівський комітет оголосив лауреатів премії у галузі хімії: ними стали вчені Мунгі Бавенді, Луї Брус та Олексій Єкімов.
Нобелівський тиждень-2024
Нагадаємо, що 7 жовтня стартував Нобелівський тиждень, під час якого стануть відомі лауреати цієї престижної премії за 2024 рік.
Премію присуджують щорічно з 1901 року за видатні заслуги у галузі фізики, хімії, фізіології та медицини, літератури та діяльності за збереження миру. Також з 1969 року присуджують премію Шведського центрального банку з економічних наук пам'яті Альфреда Нобеля.
Нобелівська премія заснована згідно із заповітом шведського підприємця, винахідника динаміту та філантропа Альфреда Бернарда Нобеля. Весь свій статок (близько 31,5 млн шведських крон) він призначив на фінансування міжнародної премії.
Цьогоріч розмір винагороди встановлено на рівні 11 мільйонів шведських крон.
Лауреатів Нобелівської премії-2024 визначать з 7 по 14 жовтня, а саме:
Перша у Збройних Силах України школа підготовки операторів безпілотних наземних роботизованих комплексів створена на базі… Читати більше
Міжнародний кримінальний суд (МКС) 21 листопада відхилив скарги Ізраїлю на юрисдикцію суду щодо ситуації в… Читати більше
“Рубрика” розповідає деталі. У чому проблема? З початку повномасштабного вторгнення російська федерація порушила всі можливі… Читати більше
Фонд допомоги військовим "Повернись живим" оприлюднив знімки вибухів у небі над Дніпром вранці 21 листопада.… Читати більше
У Міноборони Канади підтвердили передачу Україні ППО NASAMS. На даний час система вже знаходиться у… Читати більше
З трибуни Парламенту група народних депутатів привітала вихід довгоочікуваної української відеогри "S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля".… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.