Сили ворога переважали у 9 разів: новий комбриг 72-ї ОМБр розповів про вихід з Вугледара
Українські військовослужбовці зіткнулися з критичною ситуацією під Вугледаром, коли їх сили опинилися в тактичному оточенні, а ворог переважав чисельно в дев'ять разів.
Про це розповів новий командир 72-ї окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців Олександр Охріменко, коментуючи важкі умови оборони міста, пише "Главком".
За словами Охріменка, ситуація в районі Вугледара загострилася після 27 вересня, особливо на флангах. Це унеможливило подальше утримання міста та створило критичні труднощі з евакуацією поранених та постачанням боєприпасів.
"Хочу зауважити, що я очолив частину не в легкий час: після 27 вересня обстановка, в якій 72-га виконувала бойові завдання, була дуже напруженою, особливо на флангах, що не дозволяло утримувати надалі Вугледар. Фактично це вже було тактичне оточення – здійснювати евакуацію, поповнення боєприпасами вже було вкрай складно", – розповів комбриг.
Охріменко зазначив, що резерви, які раніше могли надійти, вже опинилися під вогневим впливом, зокрема великокаліберної зброї.
Комбриг підкреслив, що утримання Вугледара втратило своє стратегічне значення до кінця вересня через зміни на півдні Донбасу. Силам оборони протистояли кілька російських підрозділів, включаючи 36-ту та 39-ту мотострілецькі бригади, 57-му бригаду та 91-й стрілецький полк.
Охріменко зазначив, що ворог значно переважав у техніці, зокрема в танках, бойових машинах піхоти, артилерії та особовому складі.
"Будь-які теоретичні розрахунки говорять про те, що при співвідношенні сил та засобів 1:3 противник отримуватиме перевагу.
Тут, під Вугледаром, було 1:9. Об'єктивно можете зрозуміти, які були шанси на утримання цього населеного пункту і смуги оборони, що у зоні відповідальності бригади", – додав полковник.
Нагадаємо, 7 жовтня стало відомо, що новим командиром 72 окремої механізованої бригади, яка обороняла Вугледар, став полковник Олександр Охріменко. На цій посаді він замінив полковника Івана Вінніка.
Що відомо про відхід українських військових з Вугледара
Хоча Вугледар не мав важливого транспортного значення, він був сильно укріпленим і вважався важливим форпостом між східним і південним фронтами України. Як і Авдіївка, що впала в лютому, Вугледар зазнав поразки не через стратегію, а через застосування грубої сили. Україна вибудовувала оборону в місті два роки.
Та вже 2 жовтня 2024 року стало відомо, що українські Сили оборони офіційно вийшли з Вугледара з метою збереження особового складу та бойової техніки, а також зайняття положення для ведення подальших дій.
72-а окрема механізована бригада ЗСУ за наказом покинула місто Вугледар, який боронила майже 3 роки під час повномасштабного вторгнення рф: евакуація поранених військових з міста була складною, але відхід дозволив мінімізувати втрати.
Зауважимо, що за оцінкою аналітиків ISW, після захоплення міста Вугледар російські окупанти, ймовірно, продовжать свій наступ. Під загрозою можуть опинитися село Богоявленка та велике селище Велика Новосілка.
В огляді раніше зазначали, що захоплення російськими військами Вугледара відбулося після низки затратних і невдалих російських штурмів поблизу цього населеного пункту за останні два з половиною роки.