fbpx
Сьогодні
21:58 03 Жов 2024

Трибунал повинен зобов'язати росію знести Керченський міст, - Україна у Гаазі

Україна виступила на усних слуханнях щодо прав прибережної держави в Чорному й Азовському морях та Керченській протоці. Та закликала трибунал зобов'язати росію демонтувати Керченський міст – це єдиний спосіб відновити прохід для суден усіх країн.

Про це повідомляє Рубрика з посиланням на заяву Міністерства закордонних справ України.

Сьогодні, 3 жовтня, з завершальною виступила заступник Агента України Оксана Золотарьова. В Арбітражному трибуналі вона заявила, що в України є надзвичайно важливий запит для майбутнього Азовського моря, Керченської протоки та Чорного моря.

"Трибунал повинен зобов'язати Росію демонтувати та прибрати так званий "Керченський міст". Демонтаж мосту є єдиним способом відновити прохід для суден усіх країн, які використовували протоку в минулому, і суден, які будуть використовувати протоку в майбутньому. Росія незаконно побудувала цей міст, і тепер вона має його прибрати, щоб забезпечити прохід через Керченську протоку відповідно до міжнародного права. Росія повинна зробити це відповідно до інших зобов'язань UNCLOS щодо захисту морського навколишнього середовища та підводної культурної спадщини", – сказала вона.

Золотарьова також наголосила, що ратифікувавши Конвенцію, росія погодилася дотримуватися норм морського права.

"Як показали останні два тижні, Росія порушила це зобов'язання заради власних інтересів, ігноруючи свої міжнародно-правові зобов'язання щодо поваги до свободи судноплавства, захисту морського довкілля та збереження підводної культурної спадщини. Як зазначив мій колега, посол Кориневич (Антон Кориневич, Посол з особливих доручень МЗС України та агент України в Міжнародному суді ООН – ред.), на початку слухань: "Росія незаконно бере те, що хоче, переписує міжнародне право на свій смак, а потім вимагає, щоб трибунали, подібні до цього, визнавали все, що вона каже". Ми просимо цей Трибунал сказати Росії, що "досить". Ми просимо вас втілити задум Конвенції з морського права. Ми просимо вас дотримуватися правових норм Світового океану, розроблених для захисту спільних інтересів усього людства", – сказала вона.

Вона також наголосила, що недостатньо сказати росії, що вона порушує міжнародне право:

  • Необхідно наказати рф надати гарантії, що вона не повторить своїх порушень у майбутньому.
  • Необхідно наказати росії припинити свою протиправну поведінку.
  • росія повинна отримати наказ прибрати наслідки своїх незаконних дій, звільнивши та анулювавши свою реєстрацію українських бурових установок, які вона незаконно захопила та чий прапор змінила.
  • Необхідно наказати росії провести відповідні дослідження щодо впливу російських будівельних проектів у Керченській протоці на морське навколишнє середовище.
  • Також необхідно наказати росії вжити заходів для усунення екологічної шкоди, заподіяної цими проектами, і для вивчення триваючих ризиків завдання екологічної шкоди.

Як повідомлялось, 23 вересня у Гаазі розпочалися слухання по суті за позовом України проти росії про порушення права прибережної держави відповідно до Конвенції ООН з морського права 1982 року. Слухання триватимуть по 5 жовтня.

Що відомо про позов?

У вересні 2016 року Україна ініціювала окреме провадження проти рф щодо порушення нею Конвенції ООН з морського права і прагне підтвердити права України в Чорному й Азовському морях та у Керченській протоці шляхом застосування арбітражної процедури.

А в травні 2017 року відбулося перше засідання трибуналу за Конвенцією з морського права ООН, в рамках якого створено арбітраж для розгляду спору України проти рф.

Меморандум, тобто пакет доказів того, що росія порушує суверенні права України в Чорному та Азовському морі й у Керченській протоці, було подано до Постійної палати третейського суду в Гаазі 19 лютого 2018 року.

Після цього росія подала до Міжнародного трибуналу свої заперечення щодо юрисдикції цієї інституції розглядати позов України проти рф.

Кримський міст

Нагадаємо, що після окупації Криму у 2014 році окупанти незаконно збудували Керченський міст, що з'єднує півострів із материковою частиною Росії.

Для України Кримський міст є законною ціллю для ударів, які вже двічі здійснювали Сили оборони.

Однак жоден з ударів не зруйнував міст. Останніми місяцями російські окупанти активно зміцнюють переправу, адже готуються до атаки на Керченський міст.

Рубрика:
Події

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: