fbpx
Сьогодні
17:50 01 Жов 2024

На Полтавщині пасічниці відкрили власний цех переробки: як це працює?

Полтавський мед. Фото надане головою кооперативу жінок-пасічниць “Свій до свого”

"Рубрика" розповідає, як пасічницям допомагає кооперування та підтримка підприємництва сільських жінок. Це рішення може запрацювати й в інших громадах!

У чому проблема?

Бджільництво чимало людей стереотипно вважають чоловічою професією. Проте все більше українських жінок долучаються до цієї справи, кидаючи виклик старим упередженням. На цьому шляху вони стикаються з багатьма викликами — як і будь-яка інша сфера сільського господарства, бджолярство вимагає значних фізичних зусиль і фінансових вкладень. 

Яке рішення?

Вирішенням цих труднощів стає кооперація. Так, у Полтавській області діє сільськогосподарський кооператив "Свій до свого", де жінки-пасічниці об'єднали зусилля для подолання спільних проблем. Об'єднання, створене ще до повномасштабного вторгнення, попри труднощі воєнного часу працює і розвивається — у вересні цього року кооператив "Свій до свого" відкрив власний цех із переробки продуктів бджільництва.

Як це працює?

Любов до бджіл, що передається з покоління в покоління

На Полтавщині бджолярниці відкрили власний цех переробки

Тетяна Сенчук на відкритті цеху з переробки продуктів бджільництва. Фото надане головою кооперативу жінок-пасічниць "Свій до свого"

Тетяна Сенчук, голова жіночого кооперативу "Свій до свого" у бджільництві з самого дитинства — весь вільний час вона проводила на пасіці, яку утримували її батьки. З 16 років почала працювати продавцем в спеціалізованому магазині для пасічників, потім навчалася в академії, де захистила дипломну роботу в галузі бджільництва, з 2020 року веде наукову діяльність в ННЦ "Інститут бджільництва імені П.І. Прокоповича". Паралельно Тетяна займається пасікою в 160 бджолородин, на якій отримує мед, бджолине обніжжя, маточне молочко тощо. Підтримує племінну справу, зберігаючи аборигенну українську степову породу бджіл.

У 2020 році Тетяна Сенчук та інші жінки-пасічниці Полтавської області познайомились з Кооперативною Академією та пройшли цикл їхніх тренінгів. Результатом навчань стало створення жіночого кооперативу, а трохи пізніше був написаний бізнес-план зі створення цеху з фасування та переробки меду. Але реалізувати спільну мрію жінкам-підприємцям вдалося не одразу.

Підтримка кооперативу "Свій до свого" стала можливою завдяки Програмі підтримки підприємництва сільських жінок. Її своєю чергою підтримує Проєкт розвитку підприємництва для постраждалого від війни сільського населення в Україні "WeProsper", який реалізується ДОГО "Сільськогосподарська консультаційна служба" та ГС "Бізнес Мережа Сільських Жінок" в партнерстві з неурядовою організацією SOCODEVI, що фінансується урядом КанадиEmbassy of Canada to Ukraine.

На Полтавщині бджолярниці відкрили власний цех переробки

На відкритті цеху. Фото надане головою кооперативу жінок-пасічниць "Свій до свого"

"У межах проєкту реконструювали будівлю, в якій розташований цех, замінили покрівлю та зробили внутрішній ремонт. Також придбали частину нового обладнання. Крім матеріальної підтримки, були надані консультації з розвитку власного бренду та організації виробничого процесу згідно з українськими та міжнародними стандартами", — повідомила менеджерка програми підтримки кооперативів Ірина Воловик. 

"Це перший цех із переробки продуктів бджільництва, який відкрив сільгоспкооператив. Новітнє обладнання допоможе оптимізувати процес та полегшити роботу бджолярів", — зазначив на офіційному відкритті цеху заступник начальника Полтавської ОВА Володимир Когут.

А це точно спрацює?

На Полтавщині бджолярниці відкрили власний цех переробки

Учасниці кооперативу "Свій до свого". Фото надане головою кооперативу жінок-пасічниць

На Полтавщині розвиток галузі бджільництва є одним із пріоритетних. Щороку область виробляє понад 3 тисячі тонн меду. Голова кооперативу Тетяна Сенчук каже: сьогодні до складу жіночого кооперативу входять 8 учасниць. Загалом у кооперативу близько 300 бджолосімей. Також є племінна пасіка. Залежно від сезону спільнота отримує від 3 до 5 тонн меду, значна частина якого тепер буде перероблятися у новому цеху.

На Полтавщині бджолярниці відкрили власний цех переробки

Стіл для фасування меду. Фото надане головою кооперативу жінок-пасічниць "Свій до свого"

"На сьогодні ми маємо камеру для декристалізації меду, обладнання для його фасування в дрібну тару різних об'ємів, кремувалку для приготування нового продукту крем-меду, а також сушильні шафи для сушіння бджолиної обніжки", — перелічує Тетяна Сенчук.

На Полтавщині бджолярниці відкрили власний цех переробки

Пакети з продукцією кооперативу. Фото надане головою кооперативу жінок-пасічниць "Свій до свого"

За її словами, кооператив "Свій до свого" має високу якість виробництва, що базується на суворих стандартах і використанні сучасних технологій. Учасники кооперативу дотримуються натуральних методів бджільництва, що виключає використання штучних добавок або хімічних обробок. Це гарантує чистоту та екологічну безпеку продукції.

На Полтавщині бджолярниці відкрили власний цех переробки

Обладнання для приготування крем-меду. Фото надане головою кооперативу жінок-пасічниць "Свій до свого"

Наразі у кооперативі працюють над отриманням сертифікації та реєстрацією виробничих потужностей. Також налагоджують канали збуту. У планах — збільшити кількість учасників, розширити цех, відповідно й виробничі потужності та виготовляти продукцію на експорт. 

"Ми можемо надавати послуги як для членів кооперативу, так і для інших пасічників та пасічниць. Незалежно від їх статусу та приналежності до тих чи інших організацій", — додає Тетяна Сенчук.

На Полтавщині бджолярниці відкрили власний цех переробки

Полтавський мед. Фото надане головою кооперативу жінок-пасічниць "Свій до свого"

За словами Леонори Адамчук, докторки технічних наук, Голови правління ГО "Фундація жінок пасічниць", для пасічних господарств, які переважно знаходяться у сільській місцевості, кооперація задля спільної переробки виробленої сировини є шансом на виживання в умовах економічної кризи під час війни.

"На тлі євроінтеграційних процесів та зміни нормативно-правових актів що регулюють виробництво меду, бджолиного обніжжя, перги та інших продуктів бджільництва, створення виробничих потужностей є невіддільною часткою існування медового бізнесу. Поряд з цим, подальший розвиток внутрішнього ринку меду, полягає не лише у зміцненні культури споживання, а й створенні медових продуктів з доданою вартістю. На мою думку, це і є макроцілями проєкту «Свій до свого»", — коментує Леонора Адамчук.

Для членкинь ГО "Фундація жінок пасічниць" партнерство з кооперативом також є важливим кроком. Використання виробничих потужностей дасть можливість збільшити обсяги фасованої продукції, створювати нові оздоровчі продукти або розширювати асортимент.

Рубрика:
Події

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: