Про це інформує Рубрика з посиланням на mukachevo.net.
Українське товариство охорони птахів оголосило 2024 рік роком горобця хатнього, бо його чисельність щороку скорочується. В Україні живуть 3 види горобців:
За даними експерта Дунайсько-Карпатської програми Андрія Кийко, горобці зникають з кількох причин:
Є й інші причини, чому горобці зникають із міст. Львівський орнітолог Вадим Жуленко зауважив, що одним із факторів є надмірне прибирання.
Часте обрізання та видалення дерев та гілок, які служать місцями гніздування, різко скоротили доступні місця проживання для цих птахів.
За його словами, через це у центральній частині Львова майже зникли ці птахи. Схожа ситуація й у Харкові.
"У місті майже зникли горобці та синиці. Влітку ці птахи стають "заслоном" розмноженню всяких шкідливих комах. Своїх пташенят вони саме комахами і вигодовують. У зимовий період ці птахи харчуються насінням трави й інших рослин. Тепер трави немає й у них немає місць для гніздування. Дерева стоять обпиляні, кущі "вибриті", – пояснила місцева екоактивістка Галина Турчина.
За словами директора КЕКЦ Володимира Борейка, кількість горобців у Києві порівняно з попередніми роками впала щонайменше у 50 разів. Він наголосив, що через зникнення цих птахів київські парки можуть загинути, і це призведе до екологічної катастрофи. Без горобців шкідники знищать парки та сади. Зокрема руді плями на листі викликає каштанова міль, яка без птахів почуватиметься зовсім вільно, підкреслив Борейко.
"Зникнення горобців пов'язані з двома основними причинами. Перше – гламуризація київських парків, коли вирубуються старі дуплисті дерева і горобцям ніде гніздиться. По суті, те, що творить у Києві Київзеленбуд і жеки за допомогою сінокосіння – це справжній екоцид.
Особливо шкідливий систематичний покіс трав. Злітки (пташенята, які вчаться літати) горобців та багатьох інших птахів годуються комахами, а через надмірну стрижку газонів, а найчастіше і вибривання їх налисо, комахи майже зникли", – йдеться у повідомленні.
У Центрі зазначили, що через "антиекологічну" політику Київ 5 років поспіль посідає найнижчий екологічний рейтинг серед великих міст світу.
Також Борейко нагадав, як наприкінці 1950-х років у Китаї знищили горобців, внаслідок чого розплодилися гусениці та з'їли врожай. Тоді від голоду загинуло близько 20 мільйонів китайців.
Повідомляється, що ці невеликі птахи мають вирішальне значення для екосистеми і скорочення їх чисельності може призвести до значного екологічного дисбалансу.
Горобці відіграють важливу роль у підтримці здоров'я міського середовища. За словами Руслани Джахман, старшого наукового співробітника Закарпатського обласного краєзнавчого музею, у період вирощування пташенят одна пара може знищити близько 30 000 комах, сприяючи боротьбі зі шкідниками та приносячи користь як людям, так і навколишньому середовищу.
Тому зникнення цих пернатих шкодить довкіллю.
За словами Галини Турчини, результатом скорочення чисельності птахів стає загибель дерев – на них посилено починають розмножуватися шкідники.
Скорочення чисельності поширених видів птахів, таких як горобці, свідчить про ширші екологічні проблеми, оскільки їх відсутність порушує баланс у міських екосистемах.
Анна Станьова з BirdLife Europe підкреслює терміновість вирішення проблеми руйнування довкілля для захисту не тільки рідкісних видів, а й більш поширених птахів, які роблять значний внесок у екологічну стабільність.
Скорочення чисельності горобців в українських містах наголошує на впливі діяльності людини та урбанізації на дику природу. Вкрай важливо віддати пріоритет природоохоронним зусиллям, спрямованим на збереження довкілля як для тих, хто перебуває під загрозою зникнення, так і для поширених видів птахів, забезпечуючи більш здорову та збалансовану екосистему.
Раніше зоологи повідомляли, що деякі птахи не можуть гніздуватись в Україні через воєнні дії. Повідомлялось, що у заповіднику "Тузловські лимани" Одеської області "блукають" рожеві фламінго, яких ще називають феніксами. Яскраві пернаті поки не можуть загніздитися через несприятливі умови.
Учасники Кліматичного саміту ООН COP29, який відбувався в Дубаї, досягли важливого рішення щодо кліматичного фінансування.… Читати більше
У ніч на 24 листопада російські загарбники вкотре атакували Київ безпілотними літальними апаратами. Ворожі дрони… Читати більше
Фінська авіакомпанія Finnair оголосила, що змушена скасувати майже 300 рейсів у грудні через акцію протесту… Читати більше
Очільник Кремля володимир путін підписав законопроєкти про заборону "пропаганди чайлдфрі", тобто відмови від народження дітей та… Читати більше
У грецькому місті Мандра комуністи напали на акцію українців, присвячену вшануванню пам’яті жертв Голодомору. Україна… Читати більше
10 українських компаній взяли участь в NEDS — це оборонно-безпекова виставка, яка проходить в Роттердамі… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.