В Україні створили Інститут житла, який сприятиме реформуванню житлової політики: як працює це рішення
Ця інституція працюватиме як дорадчий орган при Уряді України. Вона також вивчатиме чинне житлове законодавство, надаватиме консультаційну підтримку державним органам влади, сприятиме реформам у сфері житла і долучатиметься до розробки відповідних програм.
Про це повідомляє "Рубрика".
У чому проблема?
За словами народної депутатки Олени Шуляк, станом на 18 вересня 2024 року близько 700 тисяч українських родин через "Дію" повідомили, що в них пошкоджене або зруйноване житло — це понад 55 мільйонів квадратних метрів.
"Це страшні цифри. До великої війни в Україні щороку вводили в експлуатацію 9-10 млн квадратних метрів. Зараз росіяни буквально за два роки повномасштабного вторгнення зруйнували нам те, що ми будували протягом 5 років", — говорить Олена Шуляк.
Директорка Інституту житла Аліна Москаленко зазначила, що в Україні наразі пошкоджено або зруйновано 8,6% житлового фонду. Приблизно 3,4 мільйона українців залишились без домівок. Загальна потреба в реконструкції та відновленні житлового сектору становить майже 73 мільярди євро.
Водночас Олена Шуляк заявила про необхідність змінити законодавчу базу житлової політики в Україні, оскільки вона досі регулюється радянським Житловим кодексом 1983 року. Його народна обраниця пропонує скасовувати.
"Ми проаналізували вже понад 600 нормативно-правових актів, які необхідно змінити у зв'язку з відміною житлового кодексу України. Це і податковий, і земельний, і господарський, і цивільний кодекси", — додає Аліна Москаленко.
Яке рішення?
В Україні розпочав роботу Інститут житла. Його основна задача — підтримувати зусилля Уряду України та його партнерів щодо збільшення кількості доступного житла для внутрішньо переміщених осіб та людей, будинки яких були пошкоджені чи зруйновані внаслідок повномасштабної війни.
"Місія інституту — допомогти людям, незалежно від їхнього віку, національності чи статі ефективно реалізовувати свої житлові права шляхом використання абсолютно різних механізмів", — говорить директорка Інституту житла Аліна Москаленко.
Як це працює?
За словами Аліни Москаленко робота інституту відбуватиметься у п'яти основних напрямках. Перші два — інститут має стати аналітичним хабом та місцем нормопроєктувальної роботи. Тобто він має надавати підтримку для центральних та місцевих органів влади та громадянського суспільства щодо питань житлової політики.
Команда інституту зокрема розроблятиме стратегії, програми, проєкти та нормативно-правові акти у сфері житла з урахуванням українського та міжнародного контексту — "інститут буде допомагати органам державної влади формувати дієву житлову політику".
Водночас Інститут житла буде працювати як навчальний центр. Команда планує проводити різноманітні тренінги та підвищувати компетенції та організаційні спроможності різноманітних груп пов'язаний із питаннями житла.
"Також інститут буде займатись комунікацією та залучати до співпраці всіх зацікавлених, всіх акторів у сфері житла і виступати місцем для нетворкінгу", — додає Аліна Москаленко.
За її словами, Інститут також має виконувати функції медіа. Організація має продукувати нові погляди, ідеї, акумулювати необхідні дані щодо житлової політики та поширювати їх серед зацікавлених сторін.
Створення Інституту житла ініційований Норвезькою радою у справах біженців в Україні та утворений за підтримки міжнародних партнерів, українського Уряду та Парламенту.
Нагадаємо, Фонд державного майна удосконалив сервіс, який дозволяє фізичним та юридичним особам безкоштовно отримати е-довідку про оцінку нерухомості.