Міжнародний день жестових мов: захист прав жестомовних людей є одним із завдань закону про державну мову

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь заявив, що захист прав жестомовних людей є одним із завдань закону про державну мову.

Про це він написав у Фейсбуці, передає Рубрика.

За його словами, 23 вересня у світі відзначається Міжнародний день жестових мов.

Питання безбар'єрності, інклюзивності і дотримання прав жестомовних людей на отримання інформації та послуг українською жестовою мовою, доступного мовного середовища для осіб з порушеннями слуху в навчальному процесі входить до ключових пріоритетів у гуманітарній сфері, зазначив Кремінь.

"Захищаючи мовні права жестомовних осіб, утверджуємо статус української жестової мови", – наголосив мовний омбудсмен.

Міжнародний день жестових мов був проголошений резолюцією Генасамблеї ООН у грудні 2017 року.

Відповідна пропозиція надійшла від Всесвітньої федерації людей із вадами слуху – організації, що нині об'єднує 135 національних асоціацій глухих і захищає права близько 70 млн людей із порушеннями слуху по всьому світу.

Дата 23 вересня була обрана на відзначення створення цієї федерації в 1951 році.

Резолюція, яка проголошує Міжнародний день жестових мов, підтверджує, що ранній доступ до мови жестів і послуг мовою жестів, включаючи якісну освіту, має життєво важливе значення для зростання і розвитку людини з вадами слуху. Крім того, цей документ визнає важливість збереження жестових мов як елемента мовного та культурного розмаїття.

Довідка

Жестові мови (ЖМ)– це повноцінні природні мови, що відрізняються від розмовних мов. Існує також міжнародна мова жестів, яку використовують люди з вадами слуху на міжнародних зустрічах, а також під час поїздок і особистого спілкування. Вона вважається основною формою жестової мови, яка не така складна, як природні жестові мови знаків, і має обмежений лексикон.

Жестова мова — це самостійна мова, яка складається з комбінації жестів руками в поєднанні з мімікою та артикуляцією губ. Вважати її додатком до розмовної мови чи способом вираження усного мовлення жестами — неправильно.

Існує міф, що жестова мова була штучноствореною, але лінгвісти вважають як усну, так і жестову комунікацію продуктами розвитку людства. Тобто жестова мова пройшла процес еволюції та змінювалася часом без ретельного планування, як і усна мова.

ЖМ має сформовану лексику та граматику, яка визначає порядок жестів у реченні, щоб точно передавати інформацію. У світі є близько 150-300 різних жестових мов, тому, вивчивши одну, не слід чекати, що вас зрозуміють носії іншої.

Українська жестова мова (УЖМ) не залежить від звукової української мови. Джерелом УЖМ є старофранцузька мова.

Нагадаємо, школа SLAIT, яка стартувала як перекладач жестової мови зі штучним інтелектом, створила інтерактивного репетитора, що допомагає вивчати мову жестів. Студенти мають доступ до лекцій, словників та ілюстрацій.

Також повідомлялось, що Громадська організація "Відчуй" у партнерстві з Visa створила Telegram-канал з вивчення української жестової мови.

Окрім того, оповіщення жестовою мовою з'явились у швидкісних поїздах та на екранах київського і львівського вокзалів. 

А Київський академічний театр ляльок вводить у репертуар на постійній основі вистави, адаптовані для глядачів з порушеннями слуху.

Свіжі дописи

  • Новини

Тисяча Зеленського: у мережі шахраї поширюють фейкові повідомлення, обіцяючи виплати від держави

Шахраї почали поширювати у соціальній мережі фейкові повідомлення від Мінсоцполітики. Вони використовують фейкові акаунти, де… Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • Новини

Північна Корея відправила до росії трьох генералів: що відомо про них

КНДР направила до російської федерації не тільки своїх солдатів, але й високопоставлених військових чиновників, включаючи… Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • Новини

У всьому світі немає стільки коштів: рф вимагає від Google штраф з 33 нулями, – CNN

Російська федерація висунула компанії Google астрономічну вимогу – штраф у розмірі 20 децильйонів доларів США… Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • Новини

Угода зі слідством: Зеленський підписав закон

31 жовтня президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт №12039 щодо вдосконалення регулювання угод про визнання… Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • Новини

На фронті загинув Андрій Романюк, який 16-річним брав участь у Революції Гідності

Військовослужбовець із позивним "Воробєй" Андрій Романюк 28 жовтня загинув на фронті. Він у віці 16… Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • Новини

В Ужгороді відкрили дитячий інклюзивний простір: як працює це рішення

В Ужгороді 30 жовтня на площі Богдана Хмельницького відкрили дитячий інклюзивний простір. Проєкт реалізували громадські… Читати більше

Thursday October 31st, 2024

Цей сайт використовує Cookies.