Досвід української школи для біженців відзначила світова премія: у чому рішення

"Перша українська школа" в Польщі для переміщених українських школярів увійшла в ТОП-3 школи у категорії "Подолання нещасть" за версією світової премії World Best School Prizes. Ця премія з 2022 року щорічно залучає тисячі заявок з понад 100 країн світу від шкіл, які хочуть показати свій внесок у прогрес суспільства та виграти грант на суму 10 тис. доларів. Своєю діяльністю школа привертає увагу до проблеми доступу до освіти серед біженців та намагається її вирішити.

Про це пише "Рубрика" із посиланням на пресслужбу фундації "Незламна Україна".  

У чому проблема?

За даними польської некомерційної організації Centrum Edukacji Obywatelskiej, у Польщі може перебувати близько 298 тис. українських біженців шкільного віку. З них місцеві школи наприкінці 2023/24 навчального року відвідувало 134 тис. учнів. Про навчання та перебування ще майже 160 тис. учнів невідомо жодному уряду. 

Ці учні можуть як навчатися онлайн в українських школах, так і не навчатися зовсім. Тому польський уряд з вересня 2024 ввів шкільний обов'язок для усіх українських школярів. Тих, хто не зарахований у місцеву школу, позбавляють соціальних виплат, а також можуть оштрафувати в разі перевірки.

Однак ще з 2022 року, коли десятки тисяч учнів з України опинялися в Польщі, вони стикалися з перешкодами до навчання, які досі не до кінця усунені. Серед таких перешкод міг бути:

  • булінг,
  • мовний бар'єр, який не вдалося подолати для ефективного засвоєння знань,
  • відсутність місць у школах в маленьких містечках чи селах і т.д.

Фото: фундації "Незламна Україна"

Польський уряд вжив заходи, аби полегшити учням доступ до освіти. Так, українські школярі можуть відвідувати додаткові заняття з польської, у школах було відкрито вакансії міжкультурних асистентів та підготовчі відділення. Однак ці заходи через брак ресурсів на таку непередбачувану кризу не вдається втілити повністю. Наприклад, фінансування в школах для працевлаштування міжкультурних асистентів може з'явитися тільки з січня 2025, з прийняттям нового бюджету, і невідомо, чи вдасться закрити достатньо вакансій через нижчу, порівняно з вчителями, оплату праці.   

Фото: фундації "Незламна Україна"

Яке рішення?

Метою ідеологів "Першої української школи" в Польщі було створити перехідну школу, де учні б відновили свій психологічний стан, у власному темпі адаптувалися до нової країни, мови, не зазнаючи освітніх втрат. Заклад працює вже третій рік, у 2024 навчальному році зі 160 випускників понад 150 вступили у польські ЗВО, а щороку від 30% до 50% учнів успішно переходять до польських шкіл. 

Попри це кількість учнів завжди стабільна і складає близько 1500 школярів, адже потреба в такій перехідній школі зберігається до сьогодні з виїздом нових біженців та невдалим досвідом деяких учнів у польських навчальних закладах.

"Перша українська школа" відкрилася в Польщі вже на 6 тиждень повномасштабного вторгнення і стала прихистком за кордоном для учнів, евакуйованих зі Сходу України, з Маріуполя, з Бучі, запрошувала на роботу вчительок-біженок, які так само пережили втрати війни і бачили у роботі з українськими дітьми єдиний сенс. 

В цьому році, окрім поглибленого вивчення мови, у школі вводяться предмети польського компоненту, а учні зараховані до обох систем освіти. 

Фото: фундації "Незламна Україна"

Як це працює?

Три філії школи для біженців були створені з нуля у березні 2022 року у:

  • Варшаві,
  • Кракові,
  • Вроцлаві.

Фото: фундації "Незламна Україна"

Школа не мала матеріальної бази, доступу до муніципальних приміщень тощо. Тому її ідеологиня українка Вікторія Осадча (Гнап) з однодумцями заснувала фундацію "Незламна Україна", аби залучати ресурси для навчання біженців. 

Команда змогла швидко знайти та адаптувати нестандартні локації для закладів на 500 учнів кожен. Так, у Варшаві обладнали ділове крило у торговому центрі, у Вроцлаві – колишні приміщення офісу ІТ-компанії, і лише в Кракові заклад розташований у будівлі, яка першочергово призначалася для навчального закладу. 

Фото: фундації "Незламна Україна"

Команда шукала все на польському ринку безкоштовно — просили інші школи, банки, ІТ-компанії передати свої старі меблі як матеріальну пожертву. Доставкою меблів, перенесенням вантажів, складанням парт, ремонтом займалися самі працівники школи та вчителі.

Фундація "Незламна Україна" звернулася із запитом на підтримку до ЮНІСЕФ, Save the Children International, CARE Poland і змогла залучити фінансування для плавної інтеграції українських школярів в Польщі. 

Фото: фундації "Незламна Україна"

Учні поглиблено вивчають іноземні мови та навчаються за європейським підходом. Так, вчителі проводять бінарні уроки, в яких можуть поєднати англійську чи польську з природничими предметами, математику з географією. Викладають робототехніку та влаштовують STEM-експерименти. 

Фото: фундації "Незламна Україна"

Старшокласники проходять різнопланову профорієнтацію, зокрема у креативній економіці. Зустрічаються з письменниками, тестувальниками, лікарями, адвокатами, тату-майстрами. Замість класного керівництва діє кураторство з індивідуальним супроводом кожного учня.

Фото: фундації "Незламна Україна"

Шкільне життя не обмежується навчанням. Діють читацькі клуби у шкільних бібліотеках по дві тисячі книжок. У школу приходять з візитами відомі музичні виконавці, журналісти та інші публічні діячі. Учні власноруч влаштовують масштабні благодійні ярмарки та інші події. Календар подій зберігає зв'язок з українським — на День вишиванки, під час національного радіодиктанту єдності чи в День незалежності.

Фото: фундації "Незламна Україна"

Цього року школа налагодила партнерські стосунки з польськими навчальними закладами. Завдяки угодам учні зараховані до систем освіти обох країн, вивчають польський компонент, і таким чином виконують нововведений шкільний обов'язок у Польщі. 

Фото: фундації "Незламна Україна"

Завдяки своєму підходу школа визнана поряд з найефективнішими у подоланні перешкод до освіти і увійшла у ТОП-3 категорії "Подолання нещасть" від світової премії World Best School Prizes. У фінал пройдуть п'ять найкращих шкіл світу – по одній школі в кожній з 5 категорій премії. 

Фото: фундації "Незламна Україна"

Переможці та фіналісти премії "Найкраща школа світу" будуть запрошені на Всесвітній саміт шкіл у Дубаї, ОАЕ, 23-24 листопада, який збере світових лідерів у сфері освіти.

Нагадаємо, випускники, які навчаються в школах Польщі, складатимуть іспит з української мови. Вже є відповідне рішення Міністерства освіти країни.

Свіжі дописи

  • Новини

У Полтаві відкрили першу у регіоні “Школу Супергероїв”

У Полтаві, за фінансування Фундації Олени Зеленської, облаштували першу і єдину в регіоні Школу Супергероїв.… Читати більше

Tuesday January 21st, 2025
  • Новини

В Україні з початку війни зафіксовано понад 7 тисяч екологічних злочинів росії, – Міндовкілля

російська федерація від початку повномасштабного вторгнення скоїла в Україні понад 7 тисяч екологічних злочинів, збитки… Читати більше

Tuesday January 21st, 2025
  • Новини

Побиття дівчинки у Білій Церкві: у поліції розповіли нові деталі інциденту

Правоохоронці вже встановили десять учасників інциденту з побиттям 12-річної дівчинки у Білій Церкві, що на… Читати більше

Tuesday January 21st, 2025
  • Новини

Зі швейцарського Базеля до Львова вирушили перші два подаровані трамваї

Перші трамваї з Базеля вже прямують до Львова. Прибуття в Україну очікується через тиждень. Перед… Читати більше

Tuesday January 21st, 2025
  • Новини

Україна та Албанія уклали двосторонню безпекову угоду

У Давосі Президент Володимир Зеленський провів зустріч із Прем’єр-міністром Албанії Еді Рамою, під час якої… Читати більше

Tuesday January 21st, 2025
  • Новини

Закінчення війни в Україні буде офіційною політикою США, – Держсекретар Рубіо

Держсекретар США Марко Рубіо заявив, що закінчення війни росії в Україні буде офіційною політикою Сполучених… Читати більше

Tuesday January 21st, 2025

Цей сайт використовує Cookies.