fbpx
Сьогодні
Ексклюзив 15:44 20 Вер 2024

Що з повітрям у столиці: причини підвищеного забруднення та як вберегтися

Фото: Ілюстративне / З відкритих джерел

"Рубрика" розповідає про наслідки торф'яних пожеж для якості повітря в Києві.

У чому проблема?

Вранці 20 вересня у Києві зафіксовано значне погіршення якості повітря. "Дихати неможливо", — жаліються на густий дим кияни. За даними міжнародного сервісу IQair, цього ранку Київ посів перше місце у світовому рейтингу міст за рівнем забрудненості повітря.

В КМДА зазначають, ймовірною причиною такої ситуації є пожежі в екосистемах Київщини — за останні дні було зафіксовано три великі пожежі на площі близько 68 гектарів, зокрема горить ліс поблизу села Нижча Дубечня у Вишгородському районі. За даними Укргідрометцентру, накопиченню шкідливих домішок в приземному шарі атмосфери сприяє слабкий північний, північно-східний вітер.

Яке рішення?

Як повідомляє МВС, на території України рятувальники ліквідовують 21 масштабну пожежу в екосистемах, загальною площею близько 2 200 га. До робіт залучені близько 860 осіб та 201 одиниця техніки ДСНС, а також 3 пожежні потяги Укрзалізниці. Жителям Києва та інших міст, які зараз потерпають від диму, радять обмежити перебування на вулиці, тримати вікна зачиненими, а за необхідністю вийти на вулицю — використовувати маску або респіратор. 

Як це працює?

Скриншот з пресбрифінгу

На пресбрифінгу щодо поточного стану якості атмосферного повітря у столиці та його впливу на здоров'я директор Департаменту захисту довкілля Олександр Возний розповів: станом на середину дня якість повітря в Києві поступово покращується, зокрема в північній частині міста. 

Водночас він зазначив, що ситуація в південній і південно-східній частинах Києва складніша — повітря залишається ще досить забрудненим. 

"У середньому забруднення у 5 разів перевищує норму за частинками пилу. Фактично відсутність вітру не дає можливість забруднюючим речовинам швидко розсіюватися. При цьому радіаційний фон столиці абсолютно в нормі", — повідомив директор Департаменту захисту довкілля.

Він відзначив, українцям варто слідкувати за якістю повітря, й довіряти у цьому тільки офіційним джерелам. В місті Києві такою системою є застосунок "Київ цифровий", де в режимі онлайн можна побачити, як змінюється повітря по районах міста.

Дим — у чому небезпека?

Супутниковий знімок задимлення над Київщиною. Фото: Український гідрометеорологічний центр

Торф'яні пожежі — щорічна проблема України. Найнебезпечніше в пожежі торфу — це наслідки для природи та здоров'я людини. Оскільки торф не горить, а тліє, під час пожежі торфовищ виділяється величезна кількість диму. Цей дим може перевищувати густоту повітря в 10 разів, через що він не підіймається у верхні шари атмосфери та залишається на висоті до 2-5 метрів, на рівні дихання людини.

В результаті пожеж виділяються шкідливі речовини, які негативно впливають на наш організм. 

Лікарка-пульмологиня Анна Анікєєва зазначає, найбільше від диму страждають люди, які мають наявність хронічних легеневих захворювань, таких як бронхіальна астма, хронічні бронхіти, хронічне обструктивне захворювання легень, або ті, хто палить. Вони можуть відчути більш різкі симптоми та погіршення стану — кашель, відчуття дискомфорту під час вдиху, відчуття сухості в носовій порожнині, головний біль.

Але навіть цілком здорові люди, які опинилися у зоні високого задимлення, мають ризик інтоксикації продуктами горіння. Тому кожна людина має розуміти, як захистити себе та своїх близьких.

Що ми можемо з цим зробити?

Задимленість на Оболоні. Фото: https://www.facebook.com/share/p/sjFmzErcDiQHM1Jb/?

Враховуючи те, що дим — це аерозоль, перше, що потрібно зробити — це закрити вікно, і за можливості знаходитися в закритих приміщеннях, радить Анна Анікєєва. Кондиціонери краще не використовувати, тому що зазвичай вони не оснащені відповідними фільтрами.

Очистити повітря у квартирі допоможуть побутові зволожувачі — так забруднене повітря, яке є вже в приміщенні, стане більш вологим і осяде на підлогу.

Якщо ви займаєтеся спортом, бігом або фізичними вправами на вулиці, на сьогодні краще утриматися від таких занять спортом і потренуватися вдома.

Лікарка також рекомендує вживати збільшену кількість рідини — в середньому 2-3 літри. Це можуть звичайна або столова мінеральна вода, але не газована і без цукру. 

Допоможе організмові впоратися з інтоксикацією і "здорова тарілка харчування", яка вміщує в себе збільшену кількість овочів, особливо зелених, будь-який білок рослинного або тваринного походження і невелика кількість жирів. Кількість солодощів, солодких вод, та інших продуктів, що містять цукор, варто зменшити.

Отже, сподіваємося на вітер, а до поліпшення ситуації зі станом повітря:

  • обмежуємо перебування на вулиці;
  • закриваємо вікна;
  • підтримуємо водний баланс.
  • використовуємо на вулиці маску або респіратор;
  • а вдома – очищувач або зволожувач повітря. 

Ще більше корисних рішень!

Директор Департаменту захисту довкілля Олександр Возний також закликав киян під час задимленості утриматися від використання власних авто. І таким чином вплинути на якість повітря.

 "Скористатися громадським транспортом — це було б дуже круто, тому що фактично майже 80% викидів забруднюючих речовин у нашому місті — це викиди від автомобільного транспорту", — нагадав Олександр Возний.

Як повідомлялось, у Києві 20 вересня фіксують тимчасове погіршення стану повітря. Ймовірна причина — пожежі в екосистемі Київської області.

Нагадаємо, 16 вересня під Вишгородом (Київська область) сталася лісова пожежа. У соцмережах було опубліковано відповідні кадри.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: