fbpx
Сьогодні
16:18 19 Вер 2024

Узимку відключення електроенергії можуть тривати від 4 до 18 годин щодня, - доповідь ООН

Фото: З відкритих джерел

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ), яку було оприлюднено після консультацій з експертами, Україна може зіткнутися з серйозними відключеннями електроенергії протягом зими 2024 року. Відключення можуть тривати від 4 до 18 годин щодня.

Про це мова йде в відповідній доповіді спостерігачів.

Як зазначила керівниця моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Даніель Белл, наслідки атак на енергетичну інфраструктуру можуть мати тривалі та катастрофічні наслідки для населення.

Вона наголосила на необхідності міжнародної підтримки для відновлення пошкодженої інфраструктури та притягнення винних до відповідальності.

У доповіді підкреслено, що атаки на енергетичну інфраструктуру країни, особливо в умовах низьких зимових температур, можуть призвести до серйозних наслідків для населення та економіки. За словами експертів, взимку відключення електроенергії можуть стати регулярними, що створить додатковий тиск на енергосистему.

"Ця зима буде дуже складною. Люди, ймовірно, зіткнуться з регулярними відключеннями електроенергії по всій країні. Будь-які нові атаки, що призведуть до триваліших відключень, можуть мати катастрофічні наслідки", – заявила Белл.

За прогнозами експертів, опитаних ММПЛУ, через дефіцит генерації взимку відключення електроенергії триватимуть від 4 до 18 годин щодня.

Адже станом на червень 2024 року, 73% теплових електростанцій України було виведено з ладу внаслідок російських атак. Якщо минулої зими атаки були спрямовані переважно на об'єкти електропередачі, то з березня 2024 року головною мішенню стали об'єкти генерації.

Одна з великих енергетичних компаній зазначила, що у 2024 році було пошкоджено втричі більше енергоблоків порівняно з зимою 2022-2023 року, що значно ускладнює ситуацію з енергопостачанням країни.

ММПЛУ наголошує на необхідності скоординованої міжнародної підтримки для відновлення критично важливої інфраструктури України. Важливою частиною цього процесу є не лише ремонт і захист об'єктів, але й забезпечення відповідальності винних за збитки, завдані енергетичному сектору країни.

"Національні та міжнародні партнери мають об'єднати зусилля із відновлення критично важливої інфраструктури та притягнення до відповідальності винних за завдані збитки", – сказала вона.

Своєю чергою в інтерв'ю "ЄП" посол ЄС в Україні Катаріна Матернова висловилася щодо того, наскільки важкої зими для України очікують європейські колеги і як може виглядати песимістичний сценарій.

"Дивіться, я, звичайно ж, очікую, що будуть певні відключення електроенергії. Але з усіх обговорень, які ми провели, усі сценарії, які ми отримували, кажуть, що ситуація не буде катастрофічною. Так, буде складно. Так, ця зима не буде приємною", – відповіла Матернова.

За її словами, найбільш вразливими є Київ, Харків та Одеса, а також інші міста з централізованим опаленням. 

Її запитали про побоювання, чи не стане ситуація зі світлом і опаленням настільки скрутною, що це змусить мільйони українців їхати до Європи, та чи готується ЄС до такого сценарію-катастрофи.

"Я дійсно сподіваюся, що у нас не буде катастрофічного сценарію, але немає жодних сумнівів, що у нас буде важка зима. Я буду тут, у Києві, тож відчуватиму це особисто.

Але Євросоюз довів свою здатність адаптуватися. Ми вже показали, що  готові підтримати мільйони біженців, які перетнули кордон через війну", наголосила вона.

Допомога від західних країн для української енергосистеми

Нагадаємо, що 10 вересня міністр енергетики Герман Галущенко обговорив з послом Швеції Мартіном Обергом підготовку енергетичної системи до зими й невідкладні потреби України в додатковому обладнанні. У результаті Швеція виділить понад 40 млн євро для закупівлі енергетичного обладнання.

Окрім того, Європейський Союз виділить новий пакет гуманітарної допомоги Києву у розмірі 40 млн євро (44,43 млн доларів) на підготовку до зими перед початком холодів.

До того ж Данія перерахує до Фонду підтримки енергетики України додатковий грант у розмір близько 4,7 млн євро для швидкого відновлення об'єктів критичної енергетичної інфраструктури у прифронтових Миколаївській та Харківській областях.

Також у серпні делегація України у Вашингтоні надала американським партнерам список обладнання інфраструктури, яке потребує ремонту після атак росії по українській енергосистемі.

Своєю чергою Федеративна Республіка Німеччина також виділить додатково 100 мільйонів євро Україні для проходження зими.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: