Парламент таки проголосував за перейменування населених пунктів, проте не всіх
Народні депутати 19 вересня проголосували за перейменування 328 населених пунктів в Україні, але із постанови прибрали 5 населених пунктів, щодо яких тривали дискусії.
Про це повідомили народні депутати Ірина Геращенко та Ярослав Железняк, передає Рубрика.
За постанову проголосував 281 народний депутат. Згідно з нею, перейменуванню підлягають населені пункти, назви яких русифіковані або містять російські та радянські наративи.
Напередодні Верховна Рада провалила голосування за постанову про перейменування 333 населених пунктів у межах процесу деколонізації та дерусифікації. Через це парламентарі вирішили блокувати трибуну.
Тоді, за словами депутата Романа Лозинського:
"Парламент провалив історичний шанс викинути з карти України все те, що було нав'язано москвою протягом століть поневолення".
Голова парламенту Руслан Стефанчук пояснював, що проблеми виникли з перейменуванням Южного, Южноукраїнська, Синельникового, Первомайська і Павлограда. Саме їх прибрали з нової постанови, яку ухвалили сьогодні, 19 вересня.
Назви цих міст пропонували змінити таким чином:
- Южне — Порт-Анненталь,
- Южноукраїнськ — Гард,
- Синельникове — Ріднопілля,
- Первомайськ — Сокологірськ,
- Павлоград — Матвіїв.
Стефанчук казав, що щодо перейменування цих населених пунктів будуть дискусії.
Рада підтримала законопроєкт щодо відстрочки від мобілізації для неповнорідних родичів загиблих чи зниклих захисників
Що відомо про дерусифікацію населених пунктів
Нагадаємо, що ще у квітні Парламент мав намір перейменувати понад 300 населених пунктів, назви яких містять символіку російської імперської політики або не відповідають стандартам державної мови.
Тоді Комітет Верховної ради розглянув 340 пропозицій органів місцевого самоврядування, військових адміністрацій населених пунктів та рекомендацій Українського інституту національної пам'яті, Національної комісії зі стандартів державної мови щодо перейменування окремих населених пунктів та районів.
Серед пропозицій та рекомендацій пропонується перейменувати: 7 районів, 15 міст, 54 селища, 267 сіл.
Серед пропозицій перейменування багато назв, пов'язаних з радянськими святами або символікою. Наприклад, це Перше Травня, Першотравенка, Первомайське, Першотравневе, Першотравенськ, Маївка тощо.
Також перейменують назви, присвячені московським діячам: Пушкіно, Мічуріна, Максима Горького, Кутузівка, Суворове, Некрасове тощо.
Крім того, перейменують населені пункти, які не відповідають нормам мови – село Дорожне на Дорожнє, село Кибляри на Киблярі тощо.
Довідка
За даними опитування фонду "Демократичні ініціативи" та Центру Разумкова, більшість українців (близько 59%) підтримують перейменування топонімів, назви яких пов'язані з РФ/СРСР/Російською імперією.
За даними опитування Соціологічної групи "Рейтинг", виступають за демонтаж пам'ятників, які пов'язані з Росією, 71% українців. Понад 65% підтримують перейменування вулиць в Україні, що містять російські, або ж радянські назви.