У чому проблема?
Забруднене повітря, шум, нестерпна спека влітку — картина, яка добре знайома жителям великих міст. Відсутність достатньої кількості зелених зон лише погіршує ситуацію, адже бетон і асфальт створюють відчуття "міських джунглів", де важко дихати, пересуватися, відпочивати. Все це додає ще більше стресу та втоми, які й так зараз виснажують українців.
Яке рішення?
Сьогодні озеленення — це не просто тренд, а необхідний крок для створення комфортних, здорових і стійких міст. Там, де зелені зони розвиваються і підтримуються, покращується як екологія, та й соціальні показники. Чим більше у місті зелені, тим комфортніше та здоровіше почуваються його жителі.
Цьогоріч Департамент захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА розпочав декілька експериментів для покращення екологічної ситуації в столиці. Серед них — висадка лучних трав, вертикальне озеленення, створення дощових садків. А завдяки співпраці з Департаментом транспорту в столиці почали зʼявлятися парклети, вуличні меблі з озелененням та зелені трамвайні колії.
Так, озеленені трамвайні колії тепер має один зі столичних скверів. В київському районі ДВРЗ бетонні плити, які лежали між трамвайними коліями, замінили газоном. Про це повідомив директор Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату Олександр Возний.
Завдяки допомозі групи компаній "Kusum", та зусиллям КП УЗН Дніпровського району, на території скверу облаштовано нову зупинку трамвая, прокладено доріжки, встановлено нові лавочки та урни, працює автоматична система поливу.
"Ну і, звісно, тут облаштовано «зелені» трамвайні колії, які створюють особливу атмосферу. Але це лише початок. Незабаром тут з'являться тунелі з граба, масиви з декоративних злаків і гортензій, а також зелені стіни з дикого винограду. Тому запрошуємо киян відвідати це місце та пересвідчитись у його унікальності!" — розповів Олександр Возний, презентуючи нову сучасну зону для відпочинку та реабілітації навпроти будинку 60 по вулиці Алматинській.
Як це працює?
Що таке зелені колії й навіщо вони?
Зелені колії — природоорієнтоване рішення для міст, пов'язане із висадкою вздовж трамвайних маршрутів трав'яної рослинності. Є певні позитивні ефекти від такого рішення в міському просторі, які не можна ігнорувати, коментує для "Рубрики" головна ландшафтна архітекторка бюро MASSHTAB Марія Голюк:
Крім того, у такий спосіб міста збільшують площу зелених насаджень та покращують ситуацію із місцевим біорізноманіттям, естетизують міський простір та популяризують пересування громадським транспортом.
"Я бачила такі рішення в Берліні. Це і доцільно, і ефективно з погляду економіки. Зелені колії покращують ландшафтне середовище, підвищують комфорт (менше шуму, нижча температура поверхонь), адаптують міста до кліматичних змін", — зазначає Марія Голюк.
А це точно спрацює?
Переживати за те, що застелені травою трамвайні колії будуть швидше псуватися (а саме такі побоювання виказували у соцмережах деякі кияни), не варто, вважає ландшафтна архітекторка.
"Я особисто не бачу різницю в догляді та ржавінні. Тобто якщо просто дощ і на бруківці або на асфальті утворюються калюжі, то колія не ржавіє? Якщо на озеленення колії є нормально сформована дернина, з покривом, що добре дренується, то не буде ніякої проблеми. Окрім того, трамвайні колії не робляться з абиякого металу, це готовий до вуличного агресивного середовища матеріал, якій нормально переносить все те, що від нього очікують: ржавіння, гнучкість тощо", — коментує Марія Голюк.
Звісно, не без особливостей щодо експлуатації й самого травʼяного покриття. Рослинність може дещо ускладнювати доступ до обслуговування залізничних кріплень та вимагати більш інтенсивного догляду.
"Очевидно, що під час руху транспорту косіння є небезпечним, але можна організувати графік. А якщо підібрати правильні рослини, то і косити часто не буде потреби. Окрім того, це може бути не газон, а міська лука, що не потребує багато догляду, поливу тощо. Суміш насіння міської луки може бути різною, вона не обовʼязково є височезною, є схожа на травичку, тож і руху трамваїв перешкоджати вона не буде", — каже експертка.
Ще більше корисних рішень!
Сьогодні таке рішення практикує багато європейських міст, у яких є трамвайне сполучення. З них найбільш активно — Барселона, Страсбург, Берлін, Париж та Варшава. Зелених колій може бути більше і в українських містах. Для цього, на думку Марії Голюк, в першу чергу потрібні бажання, доцільність та ініціатива влади.
"Мешканці міст також можуть виступити ініціаторами подібних змін, але без експертної думки всіх, хто дотичний до проєктування та догляду вулиць в місті, не обійтись. Можна подати пропозицію до органів місцевого самоврядування на огляд, і ініціювати ідею, але все буде залежати від масштабів змін в проєкті реконструкції, думки експертів і ради, і звичайно наявного бюджету", — говорить Марія Голюк.
Звісно, зміна вулиці, її реконструкція потребує багато бюрократичних процесів, тому це складніше, ніж, наприклад, ініціювати доброустрій двору чи дитячого майданчика. Проте пропонувати потрібно, і говорити про такі ноу-хау теж однозначно варто, вважає ландшафтна архітекторка.
"Але всьому ще має бути своє місце. Не варто пропонувати такі рішення всюди. Я погано це собі уявляю, наприклад, на історичних вулицях Львова", — додає експертка.
Нагадаємо, що у 2024 році столиця України Київ продовжить експеримент із декоративними луками й відмовою від косіння трави.
Окрім того, у Львові в Бернардинському дворику, біля церкви Андрія, створили "зелену стіну" в рамках урбаністичного фестивалю Майстерня міста 2024.
Ремонтно-евакуаційна бронемашина WZT-3 офіційно допущена до використання у підрозділах Сил оборони України. Міноборони провело кодифікацію… Читати більше
Напередодні новорічних свят благодійний фонд "Юлині бабусі" організував акцію допомоги "Таємний Санта для стареньких з… Читати більше
Україна неодноразово застосовувала далекобійні засоби для ураження легітимних військових цілей на тимчасово окупованих територіях. Однак… Читати більше
Благодійний фонд "Твоя опора" 15 листопада розпочав в Україні щорічну акцію "2 000 подарунків до Нового року",… Читати більше
Кандидат Дональда Трампа конгресмен від Флориди Метт Гетц відкликав свою кандидатуру на посаду генерального прокурора… Читати більше
Командний пункт російських військ поблизу Мар'їно Курської області уразили підрозділи 78-го окремого десантно-штурмового полку "Джміль"… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.