Про це пише "Рубрика" із посиланням на пресслужбу громадської спілки "Українська мережа за права дитини".
Авторами дослідження стали три українські організації, які займаються захистом прав дитини: громадська спілка «Українська мережа за права дитини», ГО «Регіональний центр прав людини» та БФ «Голоси дітей».
Як росія асимілює українських дітей
У тимчасово окупованих українських містах та в самій росії працюють понад 5 500 клубів воєнно-патріотичного виховання та 98 «таборів перевиховання» (67 таборів та санаторіїв у росії, 13 — на території окупованого Кримського півострова, Запорізької та Луганської областей та 18 — у білорусі).
На утримання таких таборів виділили рекордні 68 мільярдів рублів. У 2024 році витрати з федерального бюджету рф на дитячий «відпочинок» знову зросли на 11,6%, досягнувши 76,8 мільярда рублів.
*Цифри у самому дослідженні можуть відрізнятися, адже там вказані дані станом на 2023 рік.
«Для уникнення відповідальності росіяни маніпулюють рішеннями держав ЄС, які або стосуються тимчасового вилучення з сім'ї чи влаштування українських дітей у місцеві родини, або відтермінування повернення на Батьківщину…
Росія перетворює українських дітей на ворогів власної нації. Ці обставини свідчать про неможливість застосовувати однакові підходи до тлумачення найкращих інтересів евакуйованих і депортованих дітей, зокрема розв'язуючи питання про повернення в Україну», — коментує правозахисниця і юристка ГО «Регіональний центр прав людини» Катерина Рашевська.
Спроби втримати найменш захищені категорії дітей
Значна частина депортованих дітей — вихованці інтернатних закладів, яких не евакуювала вчасно українська сторона. А також діти, чиї батьки або опікуни загинули під час спроб евакуації.
Наприклад, у дослідженні фігурує історія хлопчика, чию маму і старшого брата, найімовірніше, розстріляли під час евакуації. Хлопчика намагалася повернути в
Україну тітка, яка оформила всі потрібні для опікунства документи. Проте в росії перешкоджали обміну, спершу посилаючись на стан здоров'я дитини, а потім призначивши хлопчику «законного представника» за російським законодавством. Повернути дитину вдалося лише за посередництва третьої країни.
«Повномасштабне вторгнення посилило кризу в сім'ях, які вже перебували в складних життєвих обставинах, однак довго залишалися невидимими для держави, а тому вони не отримали вчасно підтримку чи не знали, як нею скористатися. Описані в дослідженні випадки та обставини депортації, примусового переміщення та утримання в окупації, окрім злочинних дій росії, є також результатом нереалізованих потрібних етапів реформи деінституціалізації останніх 25 років», — пояснює Дар'я Касьянова, голова правління «Української мережі за права дітей».
Перешкоджання поверненню
До основних тенденцій у питанні повернення депортованих дітей належать спроби росії всіляко затягувати цей процес. В одному з кейсів, які розглянули в дослідженні, повернення дівчинки в Україну під опіку бабусі тривало 14 місяців. Увесь цей час бабуся дівчинки намагалася повернути онуку в Україну, проходячи 18-годинні допити на кордоні з рф та отримуючи погрози від російських агентів на власну адресу.
Водночас саму дівчинку в росії зробили стороною кримінального провадження про спроби зґвалтування, про які сама «постраждала» дізналася лише в правоохоронних органах рф.
Не менш поширеною практикою з боку росії є вимагання від української сторони документів, які існують виключно в російському правовому полі.
«Діти, яких повернули з депортації, відчувають втрату довіри до світу — вони не розуміють, кому можна довіряти. Це замороженість відчуттів, емоцій. Їм потрібен час на адаптацію.
Дуже багато дітей були насильно вивезені з Харківської області, з віддалених сіл. Вони повертаються в Україну, повертаються у свої села, де немає психологів. Саме тому нам важливо підтримати їх. І тому ми розробили свою унікальну програму з реабілітації цих дітей», — говорить співзасновниця БФ «Голоси дітей» Олена Розвадовська.
Прочитати саме дослідження можна за лінком.
Современные технологии активно внедряются в повседневную жизнь, обеспечивают комфорт и тепло в доме. Чтобы не… Читати більше
Унаслідок авіаудару російських військ по інтернату в Суджі, що в Курській області, загинули 4 людини.… Читати більше
Кількість жертв внаслідок ракетного удару рф по п'ятиповерхівці у Полтаві знову зросла. Наразі вже відомо… Читати більше
У вестибюлі станції метро «Золоті ворота» відкрилась виставка, присвячена боротьбі з гендерно зумовленим насильством «Зламай… Читати більше
На Хмельниччині відновили Осташковецьку загальноосвітню школу, що зазнала пошкоджень внаслідок російського обстрілу в 2023 році.… Читати більше
Минулого року 598 громадян Білорусі та 125 громадян росії були визнані такими, що становлять загрозу… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.