Про це повідомляє Рубрика з посиланням на пояснювальну записку до проєкту бюджету на 2025 рік (проєкт № 12000).
У 2025 році збільшать специфічну ставку акцизу на цигарки з фільтром та без фільтра на 23,4% – з 47 до 58 євро за 1000 штук.
Крім того, мінімальне податкове зобов'язання із сплати акцизного податку зросте на 23,9% – з 63,45 до 78 євро за 1000 шт.
Крім того, з 1 жовтня 2024 року ставки будуть розраховуватися не в гривнях, а в євро.
Акциз на алкоголь та пиво залишиться без змін.
Як зазначається в документі, змінами до Податкового кодексу України щодо перегляду ставок акцизного податку на тютюнові вироби" передбачені додаткові доходи у обсязі 27,1 млрд гривень (підвищення ставок акцизного податку на тютюнові вироби – 22,6 млрд гривень; податок на додану вартість від збільшення бази оподаткування (ставок акцизу) – 4,5 млрд гривень.).
Ціни на алкоголь та сигарети
За даними Держстату, у серпні 2024 року:
Вплив підвищення акцизу на сплеск епідемії куріння
Дослідники вважають, що урядова модель підвищення акцизу на тютюнові вироби може зумовити відновлення зростання епідемії куріння в Україні після 2026 року.
У ході роботи науковці Віденського інституту міжнародних економічних досліджень оцінили вплив урядового проєкту №11090, який 4 червня народні обранці ухвалили за основу в першому читанні, та альтернативного законопроєкту № 11090-3.
Перший проєкт закону пропонує підвищити акциз:
Натомість друга законодавча ініціатива передбачає гармонізоване підвищення акцизної ставки на сигарети, сигарили та ТВЕН до 120 євро на 1000 штук до 2028 року.
У ході дослідження науковці здійснили аналіз цих підходів за допомогою Моделі симуляції акцизного податку на тютюн (TETSiM).
Результати показали, за умови ухвалення законопроєкту №11090 рівень споживання тютюну до 2026 року знизиться на 3,3%.
Водночас перевага для ТВЕН призведе до того, що українці замінятимуть шкідливу звичку використовувати сигарети чи сигарили на вироби для електричного нагрівання.
За прогнозами фахівців, за цим сценарієм українці подекуди почнуть використовувати цигарки та ТВЕН одночасно. Внаслідок цього після 2026 року серед українців епідемія споживання тютюну почне знову зростати.
Однак, на думку науковців, ухвалення законопроєкту № 11090-3 здатне призвести до стабільного зменшення кількості курців. За підрахунками фахівців Віденського інституту міжнародних економічних досліджень, за таким сценарієм до 2028 року палитиме на 8,4% менше українців.
Крім того, моделювання продемонстрували, що урядовий підхід дозволить врятувати життя 65 тисячам українців до 2028 року, тоді як альтернативна допоможе запобігти 165 тисячам передчасних смертей.
Нагадаємо, щороку через куріння в Україні щороку предчасно помирають 130 тисяч українців, зокрема від інфаркту, інсульту та раку.
Також законопроєкт № 11090-3, на думку дослідників, здатний принести більше додаткових податкових надходжень у державний бюджет. За їхніми підрахунками, альтернативна модель вигідніша щонайменше на 41% або 1,53 млрд євро (65,9 мпрд грн).
Ба більше, ця модель може мати додаткові переваги, адже зменшення кількості курців має частково знизити навантаження на систему охорони здоров'я та зберегти працездатність населення.
"Очевидно, що Сценарій 2, який передбачає вищі податки, є більш ефективним для громадського здоров'я і для податкових надходжень. Сценарій 1 є менш ефективним ще й тому, що він пропонує створити податковий розрив між сигаретами і ТВЕН.
Моделі демонструють, що переваги можуть бути максимізовані, якщо підвищення податків відбуватиметься швидко й однаково для всіх тютюнових виробів", – йдеться у висновку науковців.
У МОЗ зазначили, що наразі Україна перебуває серед 74 успішних країн, які ефективно захищають населення від тютюнопаління та пасивного куріння.
За даними дослідження КМІС у 2023 році, в Україні 24,5% населення щодня споживають тютюнові та нікотинові вироби: 36% чоловіків та 15% жінок. Якщо серед чоловіків є тенденція до зниження, то серед жінок поширеність куріння подвоїлася за 7 років: у 2017 році щоденними курцями були 7% українок.
Нагадаємо, тютюнова епідемія загрожує демографічному розвитку України.
Також повідомлялось, що в Україні з початком поширення електронних сигарет призупинилося падіння кількості курців.
Тому "Рубрика" зібрала поради для близьких тих, хто має тютюнову залежність. Про те, як допомогти дорослому або підлітку відмовитися від куріння читайте у нашому матеріалі "Позбутися залежності: як допомогти близькій людині кинути курити".
Українські оборонні технології залучили понад $25 млн іноземних інвестицій завдяки підтримці платформи Brave1, збільшивши цей… Читати більше
Ввечері 31 жовтня у столиці та низці областей українська влада оголосила повітряну тривогу через загрозу… Читати більше
Президент України Володимир Зеленський заявив про можливість подання запиту до Міжнародного кримінального суду на арешт… Читати більше
У французькому Страсбурзі в Палаці Європи відкрилася фотовиставка "Розстріляна свобода слова", яка присвячена українським журналістам,… Читати більше
Директора Рівненського зоопарку оштрафували за те, що він не повідомив про смерть левиці, яка стала… Читати більше
Президент України Володимир Зеленський підписав указ про призначення Василя Боднара новим послом України в Польщі.… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.