У Чехії на будівлі з’явилися вірші українських поетів: у чому рішення
Українська художниця Діна Чмуж здійснила унікальний мистецький проєкт у чеському місті Брно, заснований на поезії українських авторів. Проєкт реалізовано на території Казніце — колишньої в'язниці, що тепер є творчим центром та музеєм.
Про це пише Рубрика, посилаючись на Kaznice.
У чому проблема?
Як зазначила художниця, писати вірші вже померлих авторів — болісний, але необхідний процес для збереження їхнього голосу.
"Єдине, що ми можемо зробити для них — пам'ятати, цінувати та продовжувати боротьбу зі злом", наголосила мисткиня.
Яке рішення?
Проєкт Діни Чмуж виник як відповідь на повномасштабне вторгнення росії в Україну. В Харкові, де багато будівель пошкоджено внаслідок обстрілів, художниця розпочала серію робіт під назвою "поетичне маркування міста", де писала вірші українських авторів на забитих вікнах пошкоджених будівель.
"Я здебільшого пишу сучасну поезію (хоча інколи й вірші сторічної давнини, що звучать напрочуд актуально), яка максимально резонує з сьогоденням — фіксує, нагадує, лікує", підкреслює мисткиня.
Як це працює?
Метою проєкту є продовження голосу українських митців через написання їхньої поезії чеською мовою на забитих вікнах будівлі, де колись утримували в'язнів.
Центральним елементом проєкту є вірші українських поетів, які загинули через російсько-українську війну. На зовнішніх вікнах Казніце художниця написала вірші Максима Кривцова та Вікторії Амеліної, щоб вшанувати їхню пам'ять.
Внутрішній двір колишньої в'язниці став простором для створення своєрідного диптиха:
- на жіночій частині розміщено вірш Вікторії Амеліної,
- на чоловічій — вірші поета та військового Артура Дроня.
Проєкт став можливим завдяки співпраці з чеськими культурними організаціями, такими як театр Divadlo 3+KK, театр "Публіцист" та магістрат міста Брно.
Проєкт у Казніце не лише привертає увагу до трагічних подій війни, але й наголошує на важливості збереження культурної спадщини та пам'яті про митців, які стали жертвами.
Довідка
Діна Чмуж — відома українська художниця, поетка, ілюстраторка та стріт-арт мисткиня. Протягом останніх років вона активно працює над мистецькими проєктами, зокрема у співпраці з театрами, залишаючи значний слід у сучасному українському мистецтві.