71% українців не вважають звернення до психолога слабкістю: соціологія

Такі результати дослідження "Бар'єри та стереотипи: Чому люди уникають психологічної допомоги" Інституту поведінкових досліджень American University Kyiv та Дослідницької лабораторії Rating Lab.
Про це повідомляє кореспондент "Рубрики".
У чому проблема?
За останні пів року 42% українців відчували потребу у психологічній допомозі. Ще 21% опитаних важко відповісти на запитання, чи потребують вони психологічної допомоги. 37% сказали, що не відчувають такої потреби.

Потреба у психологічній допомозі. Фото із дослідження "Бар'єри та стереотипи: Чому люди уникають психологічної допомоги"
Водночас лише 5% опитаних проходили повний курс допомоги. Ще 8% відвідували заняття зі спеціалістом декілька разів, а 7% були на одному занятті.
Натомість 64% українців жодного разу не звертались за професійною психологічною допомогою та не планують цього робити. ще 16% опитаних жодного разу не звертались до спеціаліста, але планують.

Звернення за професійною психологічною допомогою. Фото із дослідження "Бар'єри та стереотипи: Чому люди уникають психологічної допомоги"
Серед основних причин не звертатись до психолога — брак коштів (42%); незнання, де і як обрати спеціаліста (13%); брак часу (12%); відсутність необхідних спеціалістів у своєму населеному пункті (10%).

Причини не звертатись за психологічною допомогою. Фото із дослідження "Бар'єри та стереотипи: Чому люди уникають психологічної допомоги"
Яке рішення?
Автори дослідження вважають, що українцям вдалося подолати стигму щодо психіатрів, яка була поширена з часів Радянського Союзу:
"Сьогодні українці готові в однаковій мірі рекомендувати знайомим у випадку підвищеної тривожності, пригніченого настрою або розладу сну звернутися до психіатра, психолога, центру ментального здоров'я або центру психологічної допомоги (50-60% вважають звернення до цих фахівців чи установ ефективним)", — говорять вони.
Так, у випадку необхідності психологічної допомоги 65% готові рекомендувати звернутись до психолога, 61% — до психіатра, 54% — до центру ментального здоров'я та 63% — до центру психологічної допомоги. Водночас 41% українців позитивно ставляться до психологічної допомоги, ще 42% — помірно та 17% — негативно.

Рекомендації знайомим у випадку необхідності психологічної допомоги. Фото із дослідження "Бар'єри та стереотипи: Чому люди уникають психологічної допомоги"

Ставлення до психологічної допомоги. Фото із дослідження "Бар'єри та стереотипи: Чому люди уникають психологічної допомоги"
Також 71% українців не погоджуються з твердженням, що "звертатися по психологічну допомогу — це прояв слабкості". Хоча 60% українців вважають, що "в Україні не заведено звертатися до психолога".

Думки українців щодо психологічної допомоги. Фото із дослідження "Бар'єри та стереотипи: Чому люди уникають психологічної допомоги"
За результатами дослідження фахівці зробили декілька висновків щодо ставлення українців до психологічної допомоги, основні:
- Більшість українців (64%) не зверталися і не планують звертатися за психологічною допомогою. Ще 16% планують звернутися до психолога.
- П'ята частина (20%) вже має досвід звернень до психолога (хоча б один сеанс).
- Більшість респондентів позитивно ставляться до психологів та психологічної допомоги, довіряють психологам та вважають їхню допомогу ефективною.
- Ставлення до психіатрів суттєво не відрізняється від ставлення до психологів.
Опитування було проведене у квітні 2024 року методом самозаповнення анкети онлайн (CAWI) на платформі Rating Online. Дослідження охоплює 1464 респонденти віком 18 років і старші в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій, які мали доступ до Інтернету на момент опитування. Результати є репрезентативним за регіоном та віком.