Життя після війни: як у Близнюках на Харківщині ветерани розвивають інклюзивний простір для захисників
Ветерани Близнюківської селищної громади розбудовують ресурсно-відновлювальний центр «Аптека», що розташовується у приміщенні, яке тривалий час не використовували.
Про цей проєкт і життя ветеранів у селах і селищах із представниками близнюківського ветеранського руху — Андрієм Фурманом і Богданом Бухтатим — розмовляв ведучий Володимир Носков у свіжому випуску подкасту «Пліч-о-пліч» на Радіо «Накипіло», пише «Рубрика».
У чому проблема?
Ветерани після повернення з фронту стикаються з безліччю проблем, серед яких адаптація до нового життя. Якщо у великих містах, цей процес відлагоджений — проблемою адаптації ветеранів опікуються активісти, громадські організації, представники влади, то в маленьких селищах та селах з громадським простором та подальшою адаптацією ветеранів до нових умов досить часто виникають проблеми.
Яке є рішення?
Ветерани Близнюківської селищної громади розбудовують ресурсно-відновлювальний центр «Аптека», що розташовується у приміщенні, яке тривалий час не використовували. Про цей проєкт і життя ветеранів у селах і селищах із представниками близнюківського ветеранського руху — Андрієм Фурманом і Богданом Бухтатим — розмовляв ведучий Володимир Носков у свіжому випуску подкасту «Пліч-о-пліч» на Радіо «Накипіло».
«Ми запрошуємо до нашого простору ветеранів не тільки із селища Близнюки, але й з різних сіл і селищ. Адже Близнюківська громада дуже велика — це близько 80 населених пунктів, у яких є чимало ветеранів. Усіх їх потрібно об'єднувати в одне ціле. Головна мета нашої громадської організації — щоб після війни або після поранення людина не загубилася, щоб вона розуміла, що потім життя також триває. Ми потрібні суспільству, ми спілкуємося між собою. Переважно нині ветерани — це ті, хто дістав тяжкі поранення і звільнений за станом здоров'я», — розповів ветеран російсько-української війни Андрій Фурман, один із ініціаторів створення інклюзивного простору для захисників.
Після повернення з фронту він заснував громадську організацію «БАЗИЗ України» («Близнюківська асоціація захисників і захисниць України»). Після цього ветеран почав працювати над створенням безбар'єрного простору. Із цією пропозицією пан Андрій звернувся до голови громади Геннадія Короля, який також є учасником бойових дій.
Нині в занедбаному приміщенні старої аптеки ветерани облаштовують безбар'єрний простір, де вже працює психолог, постійно відбуваються творчі зустрічі й музичні вечори.
Ресурсно-відновлювальний центр «Аптека» почав працювати у Близнюківській громаді з квітня 2024 року. Це стало можливим завдяки гранту від Cedos та Ukraine-Moldova American Enterprise Fund. На розвиток простору Близнюківська громада отримала мільйон гривень.
Член громадської організації «БАЗИЗ» Богдан Бухтатий розповів, що для облаштування безбар'єрного простору в занедбаному приміщенні знадобилося декілька місяців. Нині в центрі є душова кімната, велика зала й менші кімнати, у яких проводять тренінги й зустрічі для ветеранів.
Що далі?
Однак роботи над простором досі тривають. Ветерани разом із родинами провели в просторі вже декілька толок. У приміщенні облаштували найпростіше укриття, тобто підвал, з якого вже відкачали воду. У майбутньому ветерани планують облаштувати тут повноцінне укриття зі спеціальним спуском, а в гаражі мають намір зробити простір для роботи з дітьми, який дістане назву «Тато-хаб».
Ветерани розраховують, що ресурсно-відновлювальний центр «Аптека» стане ефективною платформою для реалізації їхніх ідей на теренах Близнюківської громади — від підготовки до працевлаштування до відпочинку в колі сім'ї та психологічної допомоги.