MentorMe: як працює нова менторська програма для майбутніх вчителів
Про це інформує Рубрика.
У чому проблема?
Україна визнає освіту пріоритетною сферою соціально-економічного, духовного та культурного розвитку суспільства. Водночас відчувається нестача вчителів, а молоді педагоги не йдуть працювати за фахом після закінчення навчання, що підтверджує міжнародне дослідження PISA-2022. За їхніми даними, попит на вчителів в Україні за останні роки лише зростає.
Проблема не тільки в зарплатні, молоді вчителі часто стикаються з численними викликами, серед яких недостатність практичних навичок, невпевненість у своїх силах та відсутність підтримки у новому середовищі.
У жовтні 2023 року видання "Нова українська школа" запросило молодих фахівців з-поміж вчителів взяти участь в анонімному діагностичному опитуванні. Воно показало, що система освітнього наставництва у школах ще не створена. Відповідаючи на запитання про наставника, половина респондентів розповіли, що їм його не призначили, а майже 33% зазначили, що таке призначення є суто формальним.
Яке рішення?
Розуміючи це, команда громадської організації "Освіта 360" за підтримки Street Child, вирішила запровадити проєкт MentorMe, який сприяє трансформаційному навчанню. В цій ініціативі досвідчені вчителі діляться порадами та стають менторами для студентів старших курсів педагогічних спеціальностей.
Як це працює?
У лютому 2024 команда ініціативи розробила спеціальну менторську програму, де поєднуються методи неформальної освіти, проєктного навчання, рефлексії. Були сформовані посібник для ментора та зошит для менті, які тепер є у вільному доступі на сайті організації.
Менторство у рамках "MentorMe" – це не просто передача знань, а й активний обмін досвідом та підтримка на всіх етапах професійного зростання молодих вчителів. Перш за все, відбувається ретельний відбір студентів та менторів, аби забезпечити ефективну співпрацю та взаєморозуміння між ними. Після відбору кожен студент отримує свого особистого ментора – досвідченого педагога, який супроводжує його протягом навчального року.
Владислав Штегельський, менеджер проєкту зазначає: "Наші ментори – це справжні професіонали, які не лише вміють навчати, а й готові підтримати своїх менті у будь-якій ситуації. Вони допомагають студентам не тільки адаптуватися до умов школи, але й розвивати лідерські якості, комунікативні навички та впевненість у власних силах. Досягненням для нас є те, що ми уклали партнерства з університетами та школами, які пішли нам назустріч. За цей рік ми провели повноцінну менторську підтримку для 31 студентів протягом 6 місяців, ця молодь також отримала реальний досвід у школах й розвінчали для себе стереотипи про професію вчителя які існують у суспільстві".
А це точно працює?
Багато студентів, які спочатку мали сумніви щодо вибору професії вчителя, після участі в проєкті знайшли натхнення та мотивацію продовжувати кар'єру в освітянській сфері. Відгуки учасників проєкту кажуть, що менторство дозволяє новачкам краще адаптуватися до реалій шкільного життя, швидше знаходити спільну мову з учнями та колегами, а також уникати типових помилок, які можуть виникнути без належної підтримки.
"Моя менторка була чудовою. Вона завжди підтримувала мене і давала корисні поради. Після кожного уроку ми обговорювали, що вийшло добре, а над чим ще треба попрацювати. Вона допомагала мені розібратися, як краще пояснювати складні теми учням і як зробити уроки цікавішими. Завдяки її підтримці я стала впевненішою у собі як майбутній вчитель і навчилася багатьох корисних прийомів. Я дуже вдячна за цей досвід", — ділиться своїм відгуком від участі у проєкті одна з менті, студентка іноземної філології Олена Поприжук.
Підтримує думку Олени й Аліна, інша менті, що у відгуку про проєкт зазначає:
"Я неймовірно вдячна своїй менторці за цінний досвід та поради щодо підготовки до уроків, взаємодії з учнями та взагалі усвідомлення своєї ролі як вчителя. Пані Людмила мотивувала мене самовдосконалюватися, підтримувала мої ідеї, а спілкування з нею відчувалося як суцільний комфорт!"
За час реалізації проєкту "MentorMe" в ньому взяли участь 30 студентів та 21 досвідчений ментор. Разом вони створили плани уроків, організували численні позакласні заходи та активно взаємодіяли з учнями.
"Також ми організовували серію вебінарів для молоді, яка перший рік у професії, ми отримали близько 300 реєстрацій. На цих онлайн-зустрічах ми розкрили питання, про які зазвичай не говорять, але вони значно можуть допомогти молоді у перші роки роботи. Наприклад, на вебінарах ми розкрили теми, як побудувати сильний учительський бренд, практичні поради про перший день/тиждень/місяць у школі", — зазначає Владислав.
До речі, записи цих онлайн-зустрічей доступні за посиланням
Дивлячись у майбутнє!
Як зазначає команда організаторів, проєкт "MentorMe" планує продовжувати свою діяльність, залучати нових учасників та партнерів, розширювати спектр підтримки. У майбутньому планується масштабувати проєкт на національному рівні, збільшуючи кількість менторів та охоплення нових регіонів. Тож якщо вам цікаво дізнатись більше про підтримку молодих учителів, звʼязатись з представниками проєкту можна за електронною адресою [email protected]
"Ми мріємо масштабувати наш досвід, аби підтримати ще більше молодих людей на початку їх професійної діяльності. Ми вже почали отримувати запити з інших областей, яскравим показником нашого успіху є те, що після завершення першого набору менторської програми 74% опитаних зазначили, що утвердилися в подальшій кар'єрі вчителя", — каже на завершення Катерина, менторка проєкту.
Нагадаємо, Національна премія для вчителів Global Teacher Prize Ukraine оголосила імена десятьох фіналістів цього року. У 2024 році свої заявки на участь подавали 1210 освітян та ще 2059 кандидатур запропонували українці.