fbpx
Сьогодні
Ексклюзив 10:23 06 Вер 2024

Кожен четвертий українець відчуває високий рівень стресу: соціологія

English version here

Такі результати дослідження "Бар'єри та стереотипи: Чому люди уникають психологічної допомоги" Інституту поведінкових досліджень American University Kyiv та Дослідницької лабораторії Rating Lab.

Про це повідомляє кореспондент "Рубрики".

28% українців мають високий рівень стресу, більшість (58%) — помірний та ще 14% — низький. Водночас дослідження показує, що жінки частіше відчувають високий рівень стресу — 31% проти 25% у чоловіків. Натомість помірний та низький рівень стресу більше мають саме чоловіки — 59% проти 57% та 16% проти 12% відповідно.

Також фахівці помітили, що молоді люди частіше відчувають високий рівень стресу, ніж люди старшого віку. 48% у віковій категорії 18-29 років та лише 13% у людей віком 60+. За результатами опитування можна побачити, що рівень стресу з віком поступово зменшується.

Групи за рівнем стресу. Фото із дослідження "Бар'єри та стереотипи: Чому люди уникають психологічної допомоги"

Фахівці також досліджували зв'язок між кількістю пережитих негативних подій та рівнем стресу людини. Так, серед людей, які стали свідками чи учасниками таких подій понад шість разів, високий рівень стресу в 39% опитаних, помірний у 51%, а низький у 10%. 

Натомість у тих, хто пережив такі події 0-2 або 3-5 разів, ці показники менші. Високий рівень стресу у 27% і 28% респондентів, помірний у 59% і 58%, а низький по 14% відповідно.

Серед негативних подій українці найбільше опинялись в таких ситуаціях як:

  • розлука з рідними та близькими (61%),
  • обстріли та бомбардування (48%),
  • смерті рідних або близьких (31%). Н

Найменша кількість мала досвід окупації (12%), голоду та відсутності води (9%), фізичного чи сексуального насилля (2%).

Залежність рівня стресу від кількості негативних подій. Фото із дослідження "Бар'єри та стереотипи: Чому люди уникають психологічної допомоги"

Негативні події, які переживали українці. Фото із дослідження "Бар'єри та стереотипи: Чому люди уникають психологічної допомоги"

Фахівці також дослідили способи боротись з власним стресом. Найпоширеніші — розмова з друзями чи близькими (42%), прогулянка (39%), домашні тварини (35%). Найменш поширені — шопінг (10%), церква (8%), духовні практики та медитації (7%). 

Проте особливу увагу дослідники звертають на вживання смачної їжі (36%) та алкоголю (21%). Це своєю чергою може призвести до проблем пов'язаних з фізичним та психологічним здоров'ям. 

Способи боротись зі стресом. Фото із дослідження "Бар'єри та стереотипи: Чому люди уникають психологічної допомоги"

За результатами дослідження фахівці зробили декілька висновків щодо рівня стресу в українців, основні:

  • з віком рівень стресу поступово зменшується;
  • найбільш вразлива група — молодь (кожен другий має ознаки високого рівня стресу)%
  • чим більше негативних подій пережила людина, тим вище в неї рівень стресу;
  • люди з вищим рівнем довіри до інших мають нижчий рівень стресу.

Довідка

Опитування було проведене у квітні 2024 року методом самозаповнення анкети онлайн (CAWI) на платформі Rating Online. Дослідження охоплює 1464 респонденти віком від 18 років в усіх областях, крім тимчасово окупованих територій, які мали доступ до Інтернету на момент опитування. Результати є репрезентативним за регіоном та віком.

Нагадаємо, Аспен Інститут Київ, Impact Hub Odesa та його співзасновник Єгор Гребенніков провели День Ідей у Полтаві. У фокусі однієї з дискусій була сила особистості та пошуки джерел духовної та психологічної витривалості. Читайте про це докладніше в матеріалі Рубрики "Підтримка, єдність, адаптація: де шукати духовну стійкість."

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: