Історії українських жінок-підприємиць, які розвивають економіку України
За розрахунками аналітиків Опендатабот, у 2023 році жінки відкрили 154 тисячі нових ФОПів та очолили понад 10 тисяч компаній в Україні. Та скільки з них готові масштабувати свою справу під час війни? Скільки жінок бажають відкрити свою справу, але не можуть зважитися через страхи?
Про це пише "Рубрика" із посиланням на Ukrainian Women Entrepreneurs Hub.
Аби допомогти бізнесвумен перетворити ідею на бізнес-план, пропрацювати застороги та вийти на новий рівень, Ukrainian Women Entrepreneurs Hub (U&WE Hub) організовує навчання для жінок-підприємиць. За два роки діяльності понад 1346 жінок безоплатно вдосконалили управлінські навички, фінансову грамотність та створили нові робочі місця, чим підтримали економіку країни у складний час.
Нещодавно фінішувала V хвиля тренінгового навчання з підприємництва для жінок МІСТ, на яку було подано 230 заявок. Пройшли відбір 137 підприємиць, із яких 118 успішно закінчили програму. За результатами виконання практичних завдань 52 бізнесвумен пітчили бізнес-проєкти перед інвесторами, з них — 5 переможниць отримали можливість попрацювати з грантрайтеркою.
"За підсумками навчальної програми, 27% учасниць змінили свою бізнес-ідею, 56,5% — наблизились до досягнення цілей, які ставили собі на початку програми, 26% — досягли цілей, а 12% — перевершили свої очікування.
Це лише частина вражаючих результатів наших жінок-підприємиць, адже 12 учасниць після завершення навчання відкрили ФОП, а ще 9 — у процесі оформлення", — ділиться результатами програми керівниця Центру "Розвиток КСВ" і засновниця U&WE Hub Марина Саприкіна.
Вона зауважила, що U&WE Hub було започатковано з метою допомогти якомога більшій кількості жінок відкрити власну справу або розширити вже наявну. В умовах воєнного часу був обраний онлайн формат. Втім, з часом серед учасниць спільноти оприявнилася тенденція до спільного навчання офлайн. Так, з'явилось п'ять хабів по Україні — у Києві, Броварах, Чернівцях, Івано-Франківську та Запоріжжі.
Можливо, цей тренд зумовлений тим, що серед учасниць програми – понад 28% внутрішньо переміщених осіб та жінок, які працюють недалеко від лінії розмежування. І їм – тим, кому довелося покинути свої домівки, релокувати бізнес, відбудовувати його після влучення російської ракети, критично важлива підтримка спільноти, яку вони та знаходять в U&WE Hub.
Стійкість і наполегливість цих жінок просто вражаюча. Так, одна з фіналісток V програми Олеся Ткаченко – харків'янка, яка нині мешкає в селі Іспас на Буковині, тричі на тиждень долала відстань у 160 км задля навчання. Її зусилля не виявилися марними: їй вдалося масштабувати свій релокований зі Слобожанщини бізнес – центр догляду за тілом, і збільшити прибуток.
"Тричі на тиждень я долала відстань у 160 км, щоб отримати цінні знання, які допоможуть розвинути та географічно розширити бізнес. Перше досягнення здобула під час навчання, коли переглядали ціноутворення, завдяки цьому збільшила дохід. А головне — це нетворкінг з учасницями проєкту, які розвиваються та надихають одна одну під час війни", – каже Олеся.
Не зламала втрата бізнесу і Людмилу Сірко з Енергодару. Матір п'ятьох дітей нині мешкає у Запоріжжі й завдяки отриманим на програмі знанням вже розробила стратегію розвитку дитячого центру.
Дітям присвячує увесь свій час і інша переможниця програми Валерія Ящук з Києва. Педагогиня мріє відкрити Монтессорі-центр для дітей "Монтевіль". Починання потребує суттєвих фінансових вкладень, тому Валерія неймовірно зраділа перспективі пропрацювати свій проєкт із грантрайтеркою. Таку можливість отримують всі фіналістки програми. Зокрема, і броварчанка Тетяна Гамуряк – засновниця бренду сучасного екологічного одягу. Їй гроші потрібні на придбання вишивальної машини.
Переможниці з Івано-Франківська – Юлії Івашко, засновниці креативного простору, програма допомогла систематизувати чисельні напрями роботи й вийти на план з масштабування.
"Навчання зробило мене впевненою у собі, в тому, що створюю, а ще — зрозуміла свою цінність! Тепер знаю як вирахувати й оцінити послуги/товари, щоб збільшити прибуток. Та найцінніше — жіноче ком'юніті, яке заряджало енергією, наші наставники, чию підтримку відчувала на кожному кроці", – ділиться Юлія.
Спектр бізнесів учасниць програми найрізноманітніший, втім їх об'єднує проактивність, прагнення до партнерства і підтримка одна одної.
Зараз Триває набір на осінній сезон тренінгової програми від U&WE Hub, який розпочнеться на початку жовтня. Заповнити заявку можна тут.