Інститут Американістики дослідив, як уроки відновлення Балкан можуть допомогти Україні
Основа повоєнної відбудови — співпраця з міжнародними партнерами, національна програма відновлення та комплексна державна політика
На тлі розпаду Югославії регіон Балкан сколихнули жахливі війни, які на початку 1990-х стали найбільшими у Європі з часів Другої світової. Після завершення війн країни Балканського регіону мали різний успіх у післявоєнній відбудові. Двома антиподами стали Боснія і Герцеговина, яка так і не оговталась від наслідків війни, та Хорватія — країна, чий ВВП зріс на 225% за останні 30 років.
Про це пише аналітик Ян Ерл–Ружицький у своєму дослідженні, надаючи рекомендації для України для «Інститут Американістики».
Національні програми відновлення Боснії й Герцеговини (у межах Ради з втілення миру) та Хорватії (CESRP) концентрувались на економічному, соціальному та інфраструктурному відновленні, поверненні біженців та реінтеграції внутрішньо переміщених осіб.
На основі досвіду відновлення двох країн експерт напрацював рекомендації для української влади та міжнародних партнерів, зокрема:
- Розраховувати передусім на себе є важливо, оскільки міжнародна допомога може спорадично зменшуватися або збільшуватися, а надмірна залежність від зовнішніх стимулів створює ризик виникнення dependency cycle.
- Розробка чітких стратегій є критично важливою для кожної галузі повоєнного відновлення, включаючи гуманітарне розмінування, відбудову інфраструктури та повернення біженців.
- Відсутність мікроменеджменту є ключовою для успішної реалізації проєктів на місцевому рівні, адже хоча нагляд за ефективністю використання коштів є необхідним, надмірне втручання в операційні процеси лише ускладнить їх виконання.
Детальніше читайте у дослідженні «Інституту Американістики» від аналітика Яна Ерл-Ружицького «Уроки для відновлення: Хорватія і Боснія: антиподи повоєнного відновлення Балканів»