Електронний рецепт на лікарські засоби під час воєнного стану: як працює це рішення

За весь період дії е-рецепту українці вже змогли переконатися в зручності цього цифрового сервісу порівняно з паперовим аналогом. Якщо раніше для отримання кожного наступного рецепту треба було йти до лікаря, то тепер завдяки е-рецепту це можна зробити дистанційно. 

Про це пише Рубрика з посиланням на сайт ehealth.gov.ua.

Електронний рецепт (е-рецепт) – це цифровий медичний документ, що формується в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ) на підставі внесених медичних записів про стан здоровʼя пацієнта та містить призначення лікаря пацієнтові на певний лікарський засіб.

Цим сервісом на сьогодні скористалися майже 5 млн пацієнтів. Загалом в ЕСОЗ сформовано 77,65 млн е-рецептів. 

Однак війна в Україні  значно вплинула на процес впровадження е-рецепту. Через воєнний стан зміни втілюються поступово, аби пацієнти, медичні та аптечні заклади могли адаптуватися до нових умов. Як працює е-рецепт під час війни?  

"Перехідний період" для медзакладів та аптек 

Загальна обов'язковість на використання рецепту (як паперового, так і електронного) зберігається, однак на період воєнного стану діють так звані тимчасові пом'якшення вимог застосування е-рецепту для медзакладів, аптек і пацієнтів загалом. 

Умови встановлюються залежно від регіону розташування аптеки, технічної можливості і доступу до ЕСОЗ, способу фінансування та залежно від виду лікарських засобів, на які виписується рецепт. 

  • Виключно за е-рецептом призначаються та відпускають в аптеках наркотичні (психотропні) лікарські засоби та ті лікарські засоби, що відшкодовуються частково або повністю державою, зокрема "Доступні ліки". 

Винятки, коли можна за паперовим рецептом.

Для медичних закладів, аптек та пацієнтів, які знаходяться на тимчасово окупованій території або в зоні активних бойових дій, обов'язковість е-рецепту на наркотичні лікарські засоби та "Доступні ліки" не застосовується у випадках, коли це неможливо зробити (технічна неспроможність, блекаути). Лікарі мають право призначати ці категорії лікарських засобів за паперовим рецептом.

  • Використовувати е-рецепт або паперовий рецепт на вибір пацієнта можна для всіх рецептурних (не наркотичних (психотропних)) лікарських засобів за кошти пацієнта

Під час воєнного стану є ризики відсутності світла та звʼязку, обмеження доступу до ЕСОЗ. У таких випадках лікарі можуть використовувати форми паперового рецепту, коли немає технічної можливості сформувати е-рецепт в ЕСОЗ.

Винятки, коли можна отримати ліки без рецепту.

Для медичних закладів, аптек та пацієнтів, які знаходяться на тимчасово окупованій території або в зоні активних бойових дій відпуск всіх рецептурних ліків за власний кошт пацієнта (за винятком наркотичних/психотропних, отруйних та сильнодіючих лікарських засобів) – допускається і без рецепту лікаря. Така можливість забезпечується з огляду на обмежений чи ускладнений доступ до медичних послуг.

Також закуповувати ліки для потреб фронту у дистриб'юторів без рецепта можуть волонтери та волонтерські організації. 

Перевірити, чи необхідний вам лікарський засіб є рецептурним можна в Державному реєстрі лікарських засобів або в інших сервісах таких, як наприклад, веб-сайти або чат-боти.

Які переваги е-рецепту у порівнянні з паперовим рецептом?

Використання е-рецептів сприяє прозорому та контрольованому відпуску рецептурних препаратів в аптеці, допомагає боротися з неконтрольованим застосуванням всіх рецептурних ліків, зокрема і антибіотиків.

Саме завдяки доступу лікаря до медичної картки пацієнта в ЕСОЗ  лікар зможе лікувати ефективніше, а саме:  

  • переглянути історичні медичні дані пацієнта;
  • враховувати дані про ваші супутні захворювання, інші ліки, які ви приймаєте;
  • відслідковувати результати лікування та за потреби – створити план лікування та навіть уникнути можливих помилок у призначенні;
  • за наявності хронічних захворювань формувати е-рецепт дистанційно без зайвої трати часу 

Нагадаємо, від серпня 2022-го року антибіотики в українських аптеках стали доступними до продажу лише за наявності паперового чи електронного рецепта. Таким став черговий крок медичної реформи, яка на цьому не завершується. Як зміниться продаж перерахованих препаратів, чи вважають у МОЗ успішними перші кроки реформи та чи цікавляться думкою фармацевтів читайте у матеріалі Рубрики "Антибіотики, протизаплідні й знеболювальні: як працює електронний рецепт на ліки і що змінюється".

Свіжі дописи

  • Новини

На Київщині уламки збитої ворожої цілі впали на дах 25-поверхівки: виникло загоряння 

У ніч на 22 грудня у Київській області працювали сили протиповітряної оборони по російських безпілотниках.… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

Усик після бою з Ф’юрі прокоментував свою перемогу та озвучив, кому присвячує її 

У столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді у ніч на 22 грудня Олександр Усик вдруге переміг британця… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

Усик виграв у Ф’юрі бій-реванш і зберіг звання абсолютного чемпіона світу з боксу

У столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді відбувся матч-реванш, в якому український боксер Олександр Усик вдруге переміг… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

Засновниця та директорка Центру “Нова Європа” Альона Гетьманчук очолить Місію України при НАТО

Альона Гетьманчук, засновниця та директорка Центру «Нова Європа», очолить Місію України при НАТО. Про це… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

Українець Богачук переміг технічним нокаутом і став обов’язковим претендентом на пояс чемпіона світу WBC

Український боксер Сергій Богачук здобув перемогу у бою андеркарду Усик — Ф'юрі 2. Українець переміг… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

Колишній в’язень Кремля з Криму Наріман Джелял очолить посольство України в Туреччині

Наріман Джелял, перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, колишній в’язень Кремля, стане послом у Туреччині.… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024

Цей сайт використовує Cookies.