Ухвалили комюніке: понад 40 партнерів України відвідали зустріч щодо енергетичної безпеки з "формули миру"
Україна провела першу тематичну розширену зустріч робочої групи, присвяченої реалізації пункту "формули миру" щодо енергетичної безпеки. Конференцію організували у продовження першого Саміту миру.
Про це повідомив Офіс президента, передає Рубрика.
На онлайн-зустрічі були присутні представники понад 40 країн-партнерів і міжнародних організацій, які доєдналися до робочої групи. З української сторони участь у засіданні взяли представники Офісу президента та Міністерства енергетики.
Голова Офісу Андрій Єрмак зазначив, що внаслідок постійних атак на енергетичну систему Україна втратила понад 9 ГВт генерації. Через це ситуація в гуманітарній сфері та економіці значно погіршилася.
"Захист об'єктів енергетичної інфраструктури, їх швидке відновлення та розвиток — єдиний спосіб запобігти поглибленню кризи. Україна потребує вашої енергетичної солідарності", — заявив посадовець.
Він також припустив, що водночас Україна може стати платформою для впровадження й тестування нових підходів до "зеленого" переходу та посилення сталого розвитку.
Присутні посадовці, зокрема, з Данії, Норвегії та Польщі, заявили, що їхні країни підтримують зусилля України з відбудови енергетичного сектору.
Так, Копенгаген пообіцяв, що під час головування в Раді ЄС у 2025 році одним з основних пріоритетів буде збереження сильної політичної уваги блоку до енергосистеми України. А Варшава запевнила: коли головуватиме, то прагнутиме припинити імпорт російського палива до країн ЄС.
За результатами конференції учасники ухвалили Спільне комюніке, у якому підтвердили відданість «всеосяжному, справедливому та стійкому миру в Україні, що охоплює запобігання нападам на цивільні об'єкти та енергетичну інфраструктуру».
Партнери зобов'язалися підтримувати зусилля України з відбудови своєї енергетичної системи на принципах переходу до "зеленої" енергетики та енергетичної незалежності. Загалом, вони затвердили, що поділяють спільне бачення трьох аспектів:
- гарантування безпеки цивільної енергетичної інфраструктури під час збройних конфліктів;
- відбудова енергетичної системи України в короткостроковій та довгостроковій перспективі в інтересах підвищення глобальної енергетичної безпеки та стійкості;
- захист енергетичної інфраструктури від атак.
Окрім того, Єрмак анонсував, що найближчим часом відбудуться аналогічні зустрічі, присвячені пунктам "формули миру".
Перша тематична конференція у продовження Саміту миру відбудеться у серпні, – Офіс Президента
Що відомо про Саміт миру
15 та 16 червня у Швейцарії відбувся саміт миру України. У ньому взяли участь представники 100 країн та міжнародних організацій.
Попри заяви ЗМІ, учасники саміт миру ухвалили спільну декларацію. Як відомо, її підписали 78 держав та чотири організації, в якій окреслили три головні моменти, пов'язані з атомною, продовольчою та гуманітарною безпекою.
Згодом до комюніке долучилися ще ряд країн та організацій.
Згодом президент Володимир Зеленський заявив про бажання провести другий Саміт миру ще цього року і висловив сподівання на підтримку США з цього питання.