Український Парламент ратифікував статут Міжнародного кримінального суду

21 серпня Верховна Рада України підтримала ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду.

Про це повідомив у Telegram нардеп Ярослав Железняк, ЄП.

Як зазначив народний депутат, "За" – проголосував 281 народний депутат.

Повідомляють, що народним депутатам перед голосуванням передали листи підтримки від Генштабу та начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирила Буданова.

Нагадаємо, що 15 серпня президент України Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроєкт про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього. Ще один проєкт передбачає внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України на тлі ратифікації.

Зауважимо, у пояснювальній записці до законопроєкту щодо змін до Кримінального кодексу зазначається, що положеннями Кримінального кодексу України на сьогодні не передбачено кримінальної відповідальності за злочини проти людяності та за воєнні злочини, що є порушенням звичаєвого, а не договірного міжнародного гуманітарного права. Ці прогалини зумовлені тим, що від моменту прийняття Кримінального кодексу його положення системно не узгоджувались із сучасним міжнародним правом.

"Положення Римського статуту Міжнародного кримінального суду є уособленням останніх напрацювань міжнародного права в частині кримінального переслідування за міжнародні злочини. Приведення кримінального та кримінально-процесуального законодавства України у відповідність з Римським статутом сприятиме оновленню українського законодавства про кримінальну відповідальність у світлі останніх тенденцій міжнародного права", — йде мова у документі.

Варто додати, що ратифікація Україною положень Римського статуту МКС означатиме повноцінне долучення України до Міжнародного кримінального суду.

Україна ратифікує Римський статут із окремою заявою, згідно з якою протягом семи років після набрання чинності ратифікаційним законом "Україна не визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду стосовно її громадян щодо вчинення злочинів, передбачених статтею 8 Римського статуту".

Наразі немає ясності, як саме працюватиме ця норма, зважаючи на те, що Україна вже зараз надала МКС право розслідувати злочини, вчинені на її території.

Варто зауважити, що Україна планує долучитися до оновленої версії статуту МКС, що включає також статтю 8bis, яка з'явилась у результаті так званих Кампальських поправок 2010 року і передбачає відповідальність за злочин агресії.

Утім, ратифікація діє ретроспективно (тобто не має зворотної сили), а відповідальність не поширюється на країни, які не ратифікували Кампальських поправок (у тому числі росію, що не є членом МКС).

Через це для притягнення керівництва рф до відповідальності за агресію 2022 року Україна, очевидно, продовжить працювати над створенням спецтрибуналу.

В ОП також пояснювали, що ратифікація Римського статуту Міжнародного кримінального суду дасть Україні більше інструментів для притягнення до відповідальності російських воєнних злочинців.

"МКС видав вже шість ордерів на арешт російських злочинців, зокрема Путіна, армійської верхівки: Шойгу, Герасимова та інших генералів. Наша участь у роботі МКС дозволить посилити розгляд поточних справ, відкрити нові і забезпечити справедливе покарання для всіх російських злочинців", пояснила Заступниця голови Офісу президента Ірина Мудра.

Нагадаємо, що Україна підписала Римський статут ще у 2000 році, але за весь цей час так і не ратифікувала його – навіть попри те, що у 2015 році необхідність ратифікації визнали рішенням Ради нацбезпеки та оборони. Однією з причин називали побоювання, що МКС може притягати до відповідальності громадян України.

Свіжі дописи

  • Новини

Окупанти завдали удару по Україні балістикою та 103 БпЛА: сили ППО знищили 52 дрони, ще 44 – не досягли цілей

У ніч проти 22 грудня російські війська атакували Україну 103 ударними безпілотниками типу Shahed та інших… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

З рейок зійшли десятки вагонів з вугіллям: у Забайкальському краї рф зіткнулися два поїзди

У Забайкальському краї російської області зіткнулися вантажні поїзди, внаслідок чого з рейок зійшли десятки вагонів… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

Наслідки влучання по 25-поверхівці у Броварах: рятувальники оприлюднили світлини

У Броварах Київської області надзвичайники ліквідували загоряння на даху 25-поверхового будинку, що сталося через падіння… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

МВФ оприлюднив негативний сценарій для України: війна може тривати довше

Міжнародний валютний фонд (МВФ) підготував оновлений негативний сценарій розвитку подій для України, який враховує можливість… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

Генштаб: найбільше війська рф минулої доби штурмували позиції ЗСУ на Времівському та Курському напрямках

Минулої доби, 21 грудня, найактивніше ворог атакував Времівський напрямок: там Сили оборони відбили 47 штурмів. Також… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

Після атаки безпілотників в Орловській області рф виникло загоряння на нафтобазі

У російській федерації у ніч на 22 грудня відбулася атака невідомих безпілотників на селище Стальний… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024

Цей сайт використовує Cookies.