Міносвіти оголосило про старт тренінгів для вчителів з українознавчого компонента: для чого це рішення
Міністерство освіти й науки України розпочинає важливу ініціативу з підготовки педагогів, які працюватимуть з українознавчим компонентом. Тренінги, які триватимуть з 21 до 31 серпня, мають на меті ознайомити вчителів із дистанційним контентом для українознавчих предметів та надати інструменти для ефективної дистанційної освіти.
Про це пише Рубрика, посилаючись на МОН.
У чому проблема?
Через повномасштабне вторгнення росії за кордоном все ще залишається багато дітей з України, які навчаються в місцевих школах та за кордоном одночасно.
Для того, щоб діти залишалися в українському контексті, для них розширили українознавчий компонент. Оновлена програма є частиною плану щодо зменшення навчального навантаження.
Яке рішення?
Ще у серпні минулого року набув чинності наказ МОН, що визначає особливості навчання дітей, які виїхали з України через повномасштабне вторгнення російської федерації й здобувають освіту одночасно в школі країни перебування та Україні.
Тому міністерство розпочинає важливу ініціативу з підготовки педагогів, які працюватимуть з українознавчим компонентом.
Як це працює?
У відомстві розповідають, що тренінги для вчителів триватимуть з 21 до 31 серпня, мають на меті ознайомити вчителів із дистанційним контентом для українознавчих предметів та надати інструменти для ефективної дистанційної освіти.
Програма тренінгів складається з вебінарів та практичних тренінгів на різні теми:
- Використання модифікованих програм для українознавчих предметів.
- Особливості дистанційного викладання конкретних дисциплін.
- Практичні методики викладання на дистанційці.
Тренінги допоможуть педагогам адаптувати свої методи викладання до нових умов та забезпечити високу якість освіти для учнів, які навчаються дистанційно.
Реєстрація на тренінги
Зареєструватися на навчання можна за посиланням. Після реєстрації учасники отримають лист-підтвердження та посилання на Zoom для участі у вебінарах.
Реєстрація на вебінари закривається до 15:00 дня, що передує даті заходу.
Що таке українознавчий компонент?
Українознавчий компонент – це спеціально скорочена освітня програма для школярів, які перебувають за межами України. Ця програма допомагає зменшити навчальне навантаження на учнів, які навчаються в іноземних школах, але хочуть також здобувати освіту в Україні.
До складу українознавчого компонента входять предмети, які зазвичай не викладаються за кордоном:
- Українська мова
- Українська література
- Історія України
- Географія
- "Захист України"
- Основи правознавства.
Також у межах тижневого навантаження передбачено години для індивідуальних занять і консультацій: одна на тиждень для 1–4 класів і по дві — для 5–11 класів.
Учні, які навчаються за українознавчим компонентом, можуть перезараховувати інші предмети з іноземних шкіл.
Важливо!
Цього навчального року навчання за українознавчим компонентом не є обов'язковим. Учні, які перебувають за кордоном, можуть обрати дистанційне навчання за повною програмою або продовжити навчання на сімейній чи екстернатній формах.
Ознайомитися з переліком шкіл з українознавчими класами можна тут.
Нагадаємо, що у загальній середній школі третій навчальний рік під час війни розпочнеться з понеділка, 2 вересня, та триватиме до 30 червня 2025 року.
Майже чотири роки в українській шкільній освіті основною формою навчання була дистанційна: спочатку через пандемію, потім — через повномасштабну війну. Навчання "на відстані" не могли не позначитися на якості знань школярів — за дослідженням PISA-2022, українські підлітки відстають від однолітків з інших країн на 2 роки.
"Рубрика" розповідає, що очікує українську школу у новому навчальному році, які рішення пропонує МОН та як їх можна було б наблизити до реалій на місцях. Читайте докладніше у нашому матеріалі: "Навчальний рік 2024: "школа офлайн", проблеми прифронтових територій та рішення "не для всіх"".
Зауважимо, що деякі чеські школи вирішили запровадити нововведення – українська мова як друга іноземна. Вже з 1 вересня частина маленьких українців зможе вчити рідну мову в Чехії. Щоправда, такі уроки будуть лише в тих навчальних закладах, де є достатня кількість охочих вивчати українську.