Вивільнення ртуті в Арктиці під час танення льоду: вчені стурбовані можливими екологічними наслідками

Вчені занепокоєні вивільненням токсичної ртуті у водну систему через танення вічної мерзлоти в Арктиці. Вони називають це "гігантською ртутною бомбою", що потенційно здатне вплинути на харчові ланцюги.

Про це звітує Рубрика, посилаючись на результати дослідження, опублікованого в журналі Environmental Research Letters.

У його ході група науковців з Університету Південної Каліфорнії вивчала перенесення осаду в річці Юкон (Аляска). Вони проаналізували вміст ртуті у відкладеннях на берегах річок і піщаних косах у глибших шарах ґрунту.

Спостереження показали: у ході того, як річка протікає на захід через Аляску до Берингового моря, розмивається вічна мерзлота. Вчені вважають: при цьому у воду потрапляє осад із ртуттю, яка могла накопичуватися протягом тисячоліть.

"В Арктиці може бути гігантська ртутна бомба, яка чекає часу свого вибуху", – сказав Джош Вест, професор наук про Землю та вивчення навколишнього середовища в Коледжі літератури, мистецтв і наук імені Дани і Девіда Дорнсайф (США).

Вони також використовували дані дистанційного зондування із супутників, щоб відстежити те, з якою швидкістю змінюється русло річки Юкон. Ці дані допомогли встановити, що насичені ртуттю відкладення розмиваються з берегів річки та відкладаються вздовж піщаних кос.

Дослідники вважають, що викиди токсичного металу у воді можуть становити загрозу довкіллю та "серйозну небезпеку" для харчових ланцюгів і здоров'я щонайменше п'яти мільйонів людей, які живуть в Арктиці.

Водночас, на їхню думку, вплив на здоров'я місцевих не відбуватиметься через вживання власне води. Натомість довгострокові наслідки можуть бути руйнівними для арктичних громад, які залежать від полювання та риболовлі, вважають дослідники.

"Здебільшого вплив ртуті на людину відбувається через дієту", – пояснив Джош Вест.

Очікується, що негативний вплив ртуті з часом може посилитися, оскільки метал надалі буде накопичуватися в харчовому ланцюзі, зокрема в рибі та дичині.

"Десятиліття впливу, особливо із більшим вивільнення кількості ртуті, можуть завдати величезної шкоди довкіллю та здоров'ю людей, які живуть у цих районах", – додала докторантка Коледжу літератури, мистецтв і наук імені Дани і Девіда Дорнсайф і співавторка дослідження Ізабель Сміт.

За словами дослідників, уповільнити шкідливі наслідки вивільнення ртуті можуть заходи із призупинення темпів зміни клімату.

Надалі автори дослідження планують продовжувати аналіз, аби окреслити обсяги проблеми.

Що відомо про кліматичні зміни останнього часу

Нагадаємо, науковці уже не вперше б'ють на сполох через глобальне потепління.

Внаслідок потепління водні ресурси Землі зменшуються на кожен додатковий градус. 

Окрім того, через кліматичну кризу крижаний щит Гренландії втрачає в середньому 30 мільйонів тонн льоду на годину, що на 20% більше, ніж вважалося раніше.

Також на Східноантарктичному плато науковці дослідницької станції Concordia зафіксували найбільший стрибок температури, який коли-небудь вимірювали на Землі за весь час існування досліджень.

Як повідомлялось, на полях міжнародної конференції СОР28 українські вчені розповіли про вплив на Антарктику й планету загалом кліматичних аномалій, які зафіксували на станції "Академік Вернадський".

Нагадаємо, що у липні на українській антарктичній станції "Академік Вернадський" полярники зафіксували значне підвищення максимальної добової температури.

Також служба зміни клімату ЄС Copernicus зафіксувала навий температурний рекорд: 21 липня стало найспекотнішим днем на планеті за всю історію спостережень.

Через аномальну спеку світові електромережі виходять з ладу.

Свіжі дописи

  • Новини

Наслідки влучання по 25-поверхівці у Броварах: рятувальники оприлюднили світлини

У Броварах Київської області надзвичайники ліквідували загоряння на даху 25-поверхового будинку, що сталося через падіння… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

МВФ оприлюднив негативний сценарій для України: війна може тривати довше

Міжнародний валютний фонд (МВФ) підготував оновлений негативний сценарій розвитку подій для України, який враховує можливість… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

Генштаб: найбільше війська рф минулої доби штурмували позиції ЗСУ на Времівському та Курському напрямках

Минулої доби, 21 грудня, найактивніше ворог атакував Времівський напрямок: там Сили оборони відбили 47 штурмів. Також… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

Після атаки безпілотників в Орловській області рф виникло загоряння на нафтобазі

У російській федерації у ніч на 22 грудня відбулася атака невідомих безпілотників на селище Стальний… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

Укрпошта випустила нову поштову марку, присвячену боксеру Усику

Укрпошта випустила нову поштову марку, присвячену легендарному українському боксеру Олександру Усику та його перемозі в… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024
  • Новини

ЗСУ повернули втрачені території під Покровськом, а у військ рф виникли проблеми з нестачею бронетехніки, – ISW

Українські військові досягли успіхів на південному заході від Покровська, відбивши низку позицій у ворога. Російські… Читати більше

Sunday December 22nd, 2024

Цей сайт використовує Cookies.