На Житомирщині у Звягелі пройшов фестиваль “Молодіжний борщ”: для чого це рішення

У Житомирській області в місті Звягель відбувся гастрономічний захід "Молодіжний борщ". Організатори назвали його комунікаційним заходом, який має на меті об'єднати різні верстви населення навколо української кулінарної традиції.

Про це пише Рубрика з посиланням на

У чому проблема?

За словами організаторки Галини Чибуровської, попереднє опитування показало, що лише 2% молоді до 25 років знають склад борщу, а готувати його не вміє жоден.

"Ми хочемо, щоб з цим надбанням наша молодь їздила і розказувала про український борщ", – пояснила пані Галина.

Цього року виповнюється 440 років з першої письмової згадки про український борщ. Організатори вважають важливим зберегти цю кулінарну спадщину, особливо зважаючи на те, що багато молоді зараз виїжджає на навчання за кордон.

Яке рішення?

Тому 17 серпня у місті Звягель пройшов гастрономічний захід "Молодіжний борщ".

Ідея проведення фестивалю виникла у громадської організації "Волонтерський штаб Житомира", який тогоріч здобув перше місце в Україні з варіння молодого борщу. Однак цього разу концепція дещо змінилася.

Як це працює?

Місце проведення обрали невипадково. Саме у Звягелі починається історія Лесі Українки, і один з учасників – відомий український телеведучий, гастроблогер та журналіст телеканалу 1+1 Костянтин Грубич – готував борщ за рецептом родини поетеси.

Фото: Звягельська міська рада

У заході взяли участь 12 команд, загалом понад 100 учасників. Серед них – команди внутрішньо переміщених осіб, ветеранів, родин загиблих воїнів, молодіжні ради та гості з інших міст, зокрема із Запоріжжя. Борщ готували під виступи творчих колективів Звягельщини.

Фото: Звягельська міська рада

Відомий український телеведучий, гастроблогер та журналіст телеканалу 1+1 Костянтин Грубич розповів, що готує так званий Лизаветин борщ за рецептом з родини Лесі Українки. Його особливістю є те, що борщ вариться на курці, а це характерно для Полтавщини. Також до складу входять яблука сорту "антонівка" та пшоно.

Фото: Звягельська міська рада

"Я готую так званий Лизаветин борщ. Це його готували в родині Лесі Українки. Рецепт я дізнався зі спогадів родички Лесі Українки, про який вона писала в еміграції. Там такий рецепт, що відварюється курка. До речі, Полтавщина характерна тим, що борщі там дуже часто готують на птиці. Тобто для інших регіонів це може бути дивно, а у нас це нормальний їхній хід подій. Відварюється курка. Потім окремо робиться класична засмажка, але після того, як посмажили цибулю, моркву, буряк, який бажано брати квашений. Потім додається антонівка, цей сорт яблук дає кислинку. І ще в цей борщ додається пшоно. Це все потім проварюється. Ну і класично — капуста. Я, чесно кажучи, ще жодного разу не куштував. Готую такий борщ вперше. Я просто знаю теоретично, що це таке, бо мене просять приготувати якийсь борщ, бо я ж часто їжджу на різні заходи, і кожен раз треба шукати цікавий рецепт. А оскільки я приїхав у Звягель, ну то сам Бог велів Лесин борщ варити", – розповів зірковий гість заходу

Фото: Звягельська міська рада

Наталія Борис, заступниця міського голови каже:

"Усі інгредієнти наші – привезені зі старостинських округів. Тут є подих нашої лісової мавки, її волелюбність, любов, сміливість. Тут є наш великий український патріотизм, наша сила, незламність, наша українська ідентичність".

На початку, коли ще борщ готували всі команди, найбільше відвідувачів було біля команди сімох звягельських ветеранів ОССА (Об'єднана солдатсько-сержантська асоціація) і їхніх родин. Чоловіки варили борщ за сімейним рецептом.

Вони також представили трофейні російські сухпайки та військовий дрон, які планують використовувати для навчання молоді.

Володимир Шевчук про рецепт борщу зазначив: "Ніяких секретів особистих там немає. Ну, з чистим серцем, з гарними думками і чудовим настроєм".

Іван Лукашко розповів і про трофеї:

"Сухпайки у нас, як ви бачите, "міністерство нападу" рф у нас. Їх ми дістали під час боїв на Чернігівщині. Також на столі лежить дрон, який ми використовували під час війни". Коли ж закінчили готувати страву – охочих поласувати борщем від "ОССА" було чимало.

Фото: Звягельська міська рада

Команда "Чарівниці борщу", до якої входять члени громадської організації "Родини загиблих героїв", готувала борщ за традиційним українським рецептом 14-15 століття.

Фото: Звягельська міська рада

Переселенці з Херсонщини приготували борщ за своїм регіональним рецептом, зазначивши, що справжній херсонський борщ має готуватися з борщового буряка та місцевих помідорів.

Команда Ізяславського куреня "Заславське козацьке товариство" частувала всіх смачним кулешем.

Фото: Звягельська міська рада

Одна з організаторок Алла Володіна, керівниця благодійного фонду "Опора громади", підкреслила, що захід має не лише кулінарну, а й патріотичну мету.

"У нинішній час ведеться війна не тільки за нашу територію, а й за нашу традицію. Борщ – це страва, яка об'єднує всіх українців, адже немає жодної людини в Україні, яка не вміє варити борщ або не скуштувала борщ хоча б раз у житті".

Фото: Звягельська міська рада

Захід також мав благодійну мету. Зібрані кошти, а це 86237 гривень, передали на лікування пораненого військовослужбовця Володимира Опанасюка.

Перемогла команда молодіжної ради при Широківській сільській раді Запорізького району Запорізької області.

Фото: Звягельська міська рада

Паралельно поруч проходив турнір з пляжного волейболу "Олімпійське літо", у якому взяли участь 6 команд Житомирщини. Спеціальним гостем був волейболіст із Мелітополя Микита Лубан. Він у складі національної збірної здобув перемогу на змаганнях Золотої Євроліги — 2024.

Фото: Звягельська міська рада

Крім того, працював ярмарок, на якому майстри та майстрині представили вироби різних технік, сувенірної та крафтової продукції.

Як повідомлялось, ЮНЕСКО внесло український борщ до Списку нематеріальної культурної спадщини, яка потребує негайної охорони.

А відомий кухар Євген Клопотенко запропонував створити музей культури приготування українського борщу у Києві.

Окрім того, пам'ятні монети "Український борщ" номіналом 5 та 10 гривень ввів у обіг Національний банк України.

Свіжі дописи

  • Новини

У Близнюківській громаді зводять сучасне укриття для центральної лікарні: навіщо це рішення

У Близнюківській громаді Харківської області розпочали будівництво нового підземного укриття на базі центральної районної лікарні.… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Новини

Міноборони допустило до використання у ЗСУ ремонтно-евакуаційну бронемашину WZT-3

Ремонтно-евакуаційна бронемашина WZT-3 офіційно допущена до використання у підрозділах Сил оборони України. Міноборони провело кодифікацію… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Новини

В Україні запустили збір речей для стареньких з притулків: для чого це рішення

Напередодні новорічних свят благодійний фонд "Юлині бабусі" організував акцію допомоги "Таємний Санта для стареньких з… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Новини

Україна має право на самооборону: в МЗС відреагували на заяву путіна про удар ракетою “Орєшнік” по Україні

Україна неодноразово застосовувала далекобійні засоби для ураження легітимних військових цілей на тимчасово окупованих територіях. Однак… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Новини

2000 подарунків для маленьких сердець: в Україні запустили акцію до Нового року для здійснення дитячих мрій

Благодійний фонд "Твоя опора" 15 листопада розпочав в Україні щорічну акцію "2 000 подарунків до Нового року",… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Новини

Був проти допомоги Україні: кандидат Трампа у генпрокурори США відмовився від посади

Кандидат Дональда Трампа конгресмен від Флориди Метт Гетц відкликав свою кандидатуру на посаду генерального прокурора… Читати більше

Thursday November 21st, 2024

Цей сайт використовує Cookies.