Кабінет Міністрів підтримав законопроєкт про заборону використання російських програм
Кабінет Міністрів України ухвалив законопроєкт, який спрямований на посилення національної кібербезпеки шляхом заборони використання програмного забезпечення та доступу до електронних інформаційних ресурсів, що пов'язані з країнами-агресорами.
Про це пише Рубрика, посилаючись на Урядовий портал.
У чому проблема?
У часи активних кібернетичних атак та інформаційних війн, захист інформаційних ресурсів стає критично важливим.
Яке рішення?
"Щоб підвищити кіберзахист країни, Держспецзв'язку за завданням Ради національної безпеки й оборони розробила цей законопроєкт", — зазначилина сайті уряду.
Він посилює санкційне законодавство щодо переліку цифрових продуктів. Це розповсюджується на програмні й інформаційні ресурси, створені російськими компаніями чи будь-якими представниками країн, які мають стосунок до діяльності країн-агресорів чи терористичних організацій.
Як це працює?
Основні пункти законопроєкту:
- Заборона на використання програмних продуктів:
- Програмне забезпечення, розроблене особами або компаніями з країн, на які накладено санкції, більше не може використовуватися юридичними особами в Україні.
- Забороняється використання продуктів, розроблених компаніями, частка у статутному капіталі яких належить країнам, що потрапили під санкції.
- Контроль над електронними ресурсами:
- Законопроєкт вводить заборону на доступ до електронних інформаційних ресурсів, таких як вебсайти, комунікаційні мережі та інформаційно-комунікаційні системи, що належать або контролюються особами, які підпадають під санкції.
- Підвищення кіберзахисту:
- Розробка та реалізація цього законопроєкту покликані посилити захист інформаційно-комунікаційних систем від можливих кіберзагроз, що можуть виникнути в умовах агресії з боку Росії.
Запропоновані зміни допоможуть зменшити залежність від програмних продуктів, які можуть містити приховані загрози або бути використані для підривної діяльності.
Заборона на використання таких продуктів також зменшить ризики порушення конфіденційності та цілісності даних, що має велике значення для збереження національної безпеки та стабільності в країні.
Законопроєкт ще має пройти ряд процедур, включаючи обговорення в парламенті та можливі доопрацювання. Проте зрозуміло, що ці зміни можуть суттєво вплинути на підвищення загального рівня кіберзахисту в Україні.
Нагадаємо, що у 2014 році після початку збройної агресії росії проти України на Донбасі та в Криму розпочався процес блокування низки російських сайтів — від популярних соцмереж до пропагандистських ЗМІ. Повномасштабне вторгнення 2022 року посилило та прискорило ці процеси й станом на сьогодні в Україні заблоковано понад 6500 російських сайтів.
Втім, якщо ви є активним користувачем Google та часто шукаєте інформацію в інтернеті, но напевне неодноразово стикалися з ситуацією, коли за вашим запитом пошукова система видавала у результатах пошуку російські сайти, у тому числі заблоковані. Читайте докладніше про це у нашому матеріалі: "Чому російські ЗМІ досі можна знайти в українській видачі Google".