У чому проблема?
Антарктика займає десяту частину нашої планети. Водночас це все ще дуже незвіданий континент, адже людство відкрило його останнім з усіх — трохи понад 200 років тому. Про те, що в Антарктиці всюди лід і там живуть пінгвіни, знають усі, а чи хотіли б ви дізнатися про цю частину світу значно більше?
Яке рішення?
Українські дослідники Антарктики випустили книгу про неї українською мовою.
Перша масштабна україномовна енциклопедія про крижаний континент та участь України у його вивченні називається "Антарктика: шість нарисів для тих, хто хоче знати більше".
Унікальна книга розміщена на сайті НАНЦ, доступ до неї безплатний. Книга відкрита для всіх охочих.
Як це працює?
Масштабне науково-популярне видання українською мовою про Антарктику та історію України в Антарктиці, створене фахівцями з різних напрямів дослідження цього регіону.
У книзі "Антарктика: шість нарисів для тих, хто хоче знати більше" зібрано більшість інформації, яка наразі відома людству про Антарктику: географію, геологію, рослинний і тваринний світи. Окремі розділи присвячені історії відкриття та дослідження континенту, захисту його природи.
Особливу увагу приділено району Аргентинських островів — півострова Київ, де розташована українська антарктична станція "Академік Вернадський" та роботі українців в Антарктиці.
В книзі багато ілюстрацій, а ще більше можна побачити, якщо перейти за посиланнями по QR-кодах, які розміщені на сторінках енциклопедії.
Унікальну книгу підготував колектив учених: керівники відділів НАНЦ Іван Парнікоза, Денис Пішняк та Андрій Федчук, а також учасники сезонних експедицій Сергій Кадурін, Ганна Євчун та Олександр Яровий. Науковими редакторами стали директор Центру Євген Дикий та очільниці відділів НАНЦ Оксана Пньовська та Анна Торгоненко.
"Головна мета книги — наблизити українцям крижаний континент, показати участь наших земляків у його відкритті та вивченні, показати його вразливість та необхідність охорони. Книга писалась починаючи з 2014 року, тому однією з її цілей було показати гідне місце наших дослідників в світовій науці. Іншою важливою метою було підготувати своєрідний посібник для початківців, людей які входять в антарктичну науку, поділитися вступними знаннями, привабити їх до досліджень Антарктики", — прокоментував для "Рубрики" Іван Парнікоза.
Співавтор енциклопедії додав: видання призначене для широкого кола читачів. Він сподівається, що її використовуватимуть в школах, вишах, наукових установах, щоби покращити рівень знань про Антарктику.
Наразі книга має лише онлайн формат. Переглянути або завантажити книгу безоплатно в гарній якості можна за посиланням.
"Наша книга розрахована не на комерційний зиск, а на широке донесення знань щодо Антарктики до якомога ширшої аудиторії. Дослідження виконуються в Антарктиці за бюджетні кошти, отже платники податків мають право на вільний доступ до здобутих за їх підтримки знань. Так, друковане видання планується, але ми вирішили зібрати відгуки на такий варіант книги, щоб в друкованому врахувати їх по максимуму", — розповів Іван Парнікоза.
"Найвіддаленіший куточок України у світі"
Так називають Українську антарктичну станцію "Академік Вернадський" полярники, які там працюють.
"Українці були серед тих, хто першими побачили шостий материк, а потім його досліджували. Попри те, що ми ведемо відлік історії незалежної України в Антарктиці з моменту старту роботи Української антарктичної станції «Академік Вернадський», присутність українців в Антарктиді налічує стільки ж років, скільки людство знає про цей континент. А історія самого континенту сягає мільярдів років… Тож уявіть, який пласт таємниць нам ще належить розгадати!" — написав у передмові до книги директор НАНЦ, кандидат біологічних наук Євген Дикий.
Він зазначив, що у далекому 1904 році, тобто рівно 120 років тому, побачила світ перша україномовна стаття С. Рудницького "Дещо про Антарктиду". Унікальна сучасна енциклопедія про Антарктику продовжує розпочату Рудницьким справу.
А це точно на часі?
"В останні роки українська антарктична діяльність переживає стрімкий розвиток. Не дивлячись на більш ніж скромні у порівнянні з іншими країнами можливості, ми дуже багато чого досягли. Мені хотілося б, щоб українці пишалися своїми Антарктичними дослідженнями, станцією і полярниками, щоб вони цінували і любили далекий антарктичний континент", — висловлює надію співавтор енциклопедії Іван Парнікоза.
Ця книга і про доцільність та необхідність проведення наукових досліджень українських науковців в Антарктиді, зокрема на станції Вернадського, — говорить Василь Дяків, кандидат геологічних наук, член-кореспондент Академії гірничих наук України, доцент кафедри екологічної та інженерної геології й гідрогеології Львівського національного університету імені Івана Франка.
Він повністю підтримує проведення таких досліджень Антарктиди, навіть в умовах повномасштабної війни.
"По-перше, це має загальносвітове значення, зокрема у царинах спостережень за змінами клімату. По-друге — дає можливість українським вченим підтримувати належний рівень міжнародної співпраці. І третє — збір первинного фактичного матеріалу створює основу для власної оцінки, аналізу та прогнозу майбутніх глобальних змін", — пояснює науковець.
Нагадаємо, що поблизу наукової станції "Академік Вернадський" українським полярникам вдалося зафіксувати південне полярне сяйво.
А нещодавно українські полярники зі станції "Академік Вернадський" зафільмували китів, які "шпигують" на поверхні океану в Антарктиці. Горбаті кити висунули свої величезні голови з води, щоб поцікавитися дослідниками в човні та їхньою роботою.
З 25 грудня до 10 січня Львовом курсуватиме різдвяний трамвай з колядками. Він буде на маршруті… Читати більше
Миколаївський краєзнавець, колекціонер, моделіст Андрій Шинкаренко разом зі своїм сином Андрієм розробили та виготовили оригінальні… Читати більше
Українці у середу, 25 грудня, могли отримати фейкові повідомлення про заборгованість перед "Новою поштою". Проте… Читати більше
Оборонне відомство кодифікувало і допустило до постачання у підрозділах Сил оборони безпілотний авіаційний комплекс «Щедрик»… Читати більше
У Національному аерокосмічному університеті ім. Жуковського «Харківський авіаційний інститут» відновили приміщення навчально-експериментальних майстерень, пошкоджених російськими… Читати більше
На борту літака авіакомпанії Azerbaijan Airlines, який сьогодні зранку впав поблизу Актау в Казахстані, перебувало… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.