У чому проблема?
"Питання енергоефективності сьогодні надважливе для нашої країни, зважаючи на умови, в яких ми живемо: війну та періодичні відключення електроенергії. На жаль, ця тема зазвичай недостатньо популяризувалася та займала зовсім не перші місця на порядку денному керівників громад. Однак зараз ситуація почала змінюватися в кращий бік, все більше у новинах можна зустріти історії успішної зеленої відбудови. Варто додати, що проєкти в сфері енергоефективності не лише напряму впливають на клімат, а призводять до зменшення викидів вуглекислого газу та енергоспоживання. Це сприяє енергетичній безпеці та енергонезалежності, як кожної окремої громади, так і країни загалом", — коментує Вікторія Коваленко.
Водночас масштабна політика з енергоефективності на рівні всієї країни неможлива без всебічної участі регіонів та їхніх громад. Місцева влада стикається з численною кількістю задач, серед яких розробка довгострокових планів та пошук фінансування на їх реалізацію. Зокрема постає проблема й у залученні фахового персоналу, який займатиметься впровадженням заходів з енергоефективності.
"У кожній громаді мають бути енергоменеджери, які опікуватимуться питаннями енергоефективності. Вони мають моніторити енергоспоживання, слідкувати за реалізацією проєктів, аналізувати їхню ефективність та шукати фінансування, зокрема вміти заповнювати грантові заявки. Тому що жоден захід не матиме ніякого успіху, якщо не буде контролюватися", — додає експертка.
Яке рішення?
За словами Вікторії Коваленко, в Україні повністю підготовлена та ухвалена законодавча база в сферіенергоефективності, яка дозволяє українським громадам упроваджувати та реалізовувати енергоефективні реформи. Мова насамперед про закони України: "Про енергетичну ефективність", "Про енергетичну ефективність будівель", "Про Фонд енергоефективності", Національний план дій з енергоефективності до 2030 року, Національний план з енергетики та клімату та низку інших нормативно правових актів.
Також в Україні діє низка програм, які дозволяють отримати фінансування для реалізації проєктів із зеленого відновлення та енергоефективності, а саме:
Утім, цих механізмів недостатньо для комплексного впровадження заходів з енергоефективності на місцях. Саме тому місцеві управлінці мають запроваджувати у своїх громадах службу енергоменеджменту, яка базуючись на законодавстві в сфері енергетики і клімату та фінансових програмах підтримки зможе якісно реалізовувати проєкти з енергоефективності. Своєю чергою держава має сприяти прагненню громад ставати більш енергонезалежними, імплементуючи цю філософію серед міжнародних інституцій, громадських, науково-дослідних організацій та експертного середовища.
Як це працює?
Допомогти громадам з ефективним енергоменеджментом допомагає проєкт "Зелене відновлення громад", який реалізується громадською організацією DiXi Group за підтримки уряду Нідерландів (програма MATRA) та Європейського кліматичного фонду (ECF). У його рамках експерти пояснюють місцевій владі десяти громад, як розробляти муніципальні енергетичні плани (МЕП).
"МЕП – це план дій. Він, по факту, показує, які перспективи з енергоефективності є в громаді та як на них залучити фінансування. Це дуже добре для громади, бо вона розуміє, де та які заходи можна впровадити. Також вони починають розуміти, на що шукати фінансування Загалом МЕПи є вимогою законодавства про енергоефективність і мають бути прийняті до листопада наступного року", — каже Вікторія.
За її словами, цей проєкт не лише допомагає громадам розробляти муніципальні енергетичні плани, але й займається їхнім інституційним розвитком. Зокрема експерти пояснюють, як популяризувати енергоефективність через створення інформаційних компаній та супутніх заходів.
"Енергоефективність має бути образом життя. Люди мають розуміти, що заощаджувати ресурси — це важливо. Громади існують завдяки своїм жителям, тож щойно кожна з них стане дружньою до довкілля, то Україна з легкістю досягне енергонезалежності. Все йде з громад, і саме з ними потрібно працювати у першу чергу", — підсумувала генеральна менеджерка.
У Румунії оголосили результати екзитполів на виборах президента. Попередньо, до другого туру виборів проходять чинний… Читати більше
У музеях Ватикану одночасно з’явилося вісім аудіогідів українською мовою. Також перша леді Олена Зеленська передала… Читати більше
Заступник міністра внутрішніх справ Богдан Драп'ятий нагадав, що з 25 листопада в Україні розпочнеться добровільне… Читати більше
Пункт пропуску "Шегині - Медика", який від вчора блокували польські фермери, розблоковано. Про це повідомляє… Читати більше
Дизайнер Роб Галліфакс з Великої Британії створив найбільшу в світі гральну карту, яка має висоту… Читати більше
Міжнародний науково-популярний часопис National Geographic представив щорічну підбірку найкращих фото. У цьому році відмітили роботи… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.