У чому проблема?
Досвід вже понад двох років повномасштабного вторгнення показав, що після деокупації територій люди якнайшвидше прагнуть повернутися у свої громади та відбудувати зруйновану інфраструктуру. Однак відновлення без урахування дружніх до клімату рішень спричинятиме нові довкіллєві проблеми, яких через постійні російські обстріли, пожежі та руйнування вже більш ніж достатньо. За даними науковців з Ініціативи з обліку викидів парникових газів від війни, за два роки повномасштабного вторгнення росія вже завдала загальної шкоди клімату на 32 млрд доларів. Дослідники Ініціативи підрахували, що обсяг викидів парникових газів, до яких призвела саме російська агресія за ці два роки, становить 175 млн тонн вуглецю.
"Майже третина із цих 175 млн тонн припадає саме на процеси відбудови — це 32%, або 56 млн тонн вуглецю. Це пов'язано, перш за все, з тим, що такі поширені будівельні матеріали, як сталь і бетон є – дуже вуглицевоємними. Тому місцевій владі важливо не просто нашвидкуруч відновити інфраструктуру, а втілити найкращі європейські практики й враховувати принципи сталого розвитку та екологічної безпеки в довгостроковій перспективі. Це дозволить громадам стати більш незалежними, використовуючи природні ресурси раціонально ", — каже Анастасія Івашина.
Яке рішення?
Кожен регіон матиме різні потреби під час відновлення, однак спільною для них має стати концепція зеленої відбудови. Її мета полягає у чіткому плані використання енергоефективних технологій та збереження природних екосистем із врахуванням соціального й економічного становища громад. Тому ГО "Екодія" сформулювала принципи зеленої відбудови, серед яких:
Це означає тимчасові заходи із відновлення повинні підкріплюватися планами довгострокового розвитку, дотримуючись балансу економіки з безпекою довкілля та потребами суспільства.
Для ефективного громадського контролю важливо забезпечити доступ до публічної інформації, зокрема через прозорі системи публічних закупівель, цифровізацію послуг та відкриті системи моніторингу. Місцеві жителі мають мати можливість активно брати участь у процесах відновлення, включаючи планування та прийняття рішень, а представники влади мають забезпечити якісну участь громадськості через обговорення, слухання та створення робочих груп.
Відновлення України має спиратися на високі технології та екологічні стандарти, зокрема імплементацію законодавства ЄС і дотримання екологічних вимог. Це включає реалізацію процедур оцінки впливу на довкілля, дотримання екологічних стандартів і впровадження нових енергоефективних технологій. Важливо також зберігати екологічний контроль при дерегуляції бізнесу й оновлювати стандарти для нових будівель, застосовуючи природоорієнтовані рішення в інфраструктурі.
Плани розвитку населених пунктів мають враховувати потреби місцевих жителів, забезпечуючи комфортні та безпечні громадські простори. Ключовими аспектами є впровадження сталої мобільності, використання відновлювальних джерел енергії, ефективне озеленення міст та забезпечення інклюзивності публічних просторів. Крім того, необхідно інтегрувати системи моніторингу якості повітря і відновлювати водопостачання та водовідведення з урахуванням передових технологій.
Зелена відбудова повинна зосереджуватися на відмові від викопного палива та переході на відновлювальні джерела енергії, зокрема шляхом підвищення енергоефективності та розвитку децентралізованих джерел. До 2050 року Україна має досягти 100% використання відновлювальних джерел і поступово відмовитися від атомної енергії. Важливо також забезпечити справедливу трансформацію для регіонів, залежних від викопного палива, та направити інвестиції на відновлювальні енергетичні проєкти замість нових атомних станцій.
Агропродовольча система України повинна зосередитися на розвитку локальних і децентралізованих систем, диверсифікації малих і середніх фермерських господарств, а також підтримці сталих агровиробничих практик. Важливо також впроваджувати принципи циркулярної економіки в переробку агропродукції та забезпечити прозорість ринку сільськогосподарських земель. Ці заходи допоможуть створити більш стійку й адаптивну продовольчу систему.
Важливо відновити екосистеми, пошкоджені внаслідок війни, з високим пріоритетом, щоб зберегти біорізноманіття і кліматичну стійкість. Необхідно забезпечити контроль за екологічними наслідками видобутку ресурсів під час відбудови й дотримання екологічних норм. Також слід реалізувати Стратегію з екологічної безпеки та адаптації до змін клімату, розробивши плани для захисту сільського, лісового і водного господарства.
Як це працює?
Концепцію зеленої відбудови для себе обрала амбулаторія в селі Горенка Київської області. Саме вона стала пілотним проєктом, який полягав в установці екологічної системи енергозабезпечення. Для опалення будівлі вирішили використати енергію ґрунту. Для цього на подвір'ї амбулаторії встановили тепловий насос "ґрунт-вода". А щоб заклад працював навіть під час відключень, на даху розмістили сонячну електростанцію з 28 сонячних панелей.
Вартість реконструкції системи опалення та встановлення сонячних панелей становила близько 56 000 євро, які виділив уряд Німеччини в рамках проєктів зеленого відновлення України. Фахівці прогнозують: нове обладнання має окупитися через 6-7 років.
Перші місяці оновленої амбулаторії показали, що енергії від теплового насоса достатньо для опалення медзакладу в холодний період. А коли взимку на Київщині були постійні аварійні відключення електроенергії, сонячні панелі змогли забезпечити практично всі основні потреби амбулаторії. Так, у лютому сонячна станція покрила 45% потреб в електроенергії, у березні — 60%, а у квітні — вже близько 80%. Більше про цей приклад зеленого відновлення можна прочитати тут.
Нагадаємо, "Рубрика" запустила новий формат для ГО, активістів та експертів. Відтепер на базі новоствореного хабу медіа рішень "Рубрика" проводитиме івенти, покликані познайомити та об'єднати навколо спільних проєктів усіх, хто прагне змін і нових рішень.
Війська Північної Кореї навряд чи зможуть запропонувати російській федерації довгострокове вирішення її проблем з людськими… Читати більше
Ситуація на фронті залишається складною. Противник, використовуючи свою перевагу в живій силі та техніці, безупинно… Читати більше
Російсько-окупаційні війська увечері, 1 листопада, вдарили ракетами по місцю дислокації поліцейських у Харкові, внаслідок чого… Читати більше
У ніч на 2 листопада російські загарбники знову атакували Київ ударними безпілотниками. Унаслідок влучання уламків БпЛА виникла… Читати більше
Північнокорейські військові, які будуть воювати проти України, матимуть проблеми із сумісністю з російськими військами та… Читати більше
Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції - Міністр юстиції України Ольга Стефанішина під час… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.