Як росіяни чужими руками чинять диверсії в Україні: масові підпали військових автомобілів та псевдопартизанський рух
"Рубрика" розповідає про російський слід в останніх новинах про паліїв військових машин та про спроби дискредитувати ЗСУ.
У чому проблема?
У новинах масово з'являється інформація про підпали автомобілів українських військових. Схожі випадки трапляються по всій країні. Найчастіше зловмисників ловлять у Києві, Одесі, Харкові та Дніпрі.
Лише у Харкові та Харківській області за липень було зареєстровано 40 випадків підпалів військових автомобілів. Як заявив голова Харківської обласної державної адміністрації Олег Синєгубов, переважно палії — це молодь від 12 до 18 років.
Новини про підпали активно розповсюджують росіяни у своїх пабліках. Користуючися інфоприводами, вони вкотре намагаються переконати свою авдиторію, що українці начебто всіляко намагаються дискредитувати українських військових та чекають на "визволення" російської армії.
Пости з російських пропагандистських каналів у телеграмі
Яке рішення-пояснення?
У таких новинах росіяни не вказують, що найчастіше виконавці підпалів чи інших спроб перешкодити діяльності ЗСУ фінансуються саме росією.
Так, наприклад, у серпні Служба безпеки України спільно з Національною поліцією затримали одесита, який вночі підпалив автомобіль з маркувальними знаками ЗСУ та зняв це на відео. Щоб здійснити злочин, чоловік на один день приїхав з Одеси в Київ, орендувавши квартиру.
Як виявилося, з замовником він познайомився через Телеграм. Той запропонував йому гроші за підпал автомобілів, які мають символіку ЗСУ або належать військовим. Увесь процес чоловік мав зняти на відео, аби надалі росіяни могли використовувати його в пропагандистських цілях.
Саме через канали та чати для підробітку в телеграмі російські замовники шукають потенційних виконавців. Серед завербованих людей: незаможні, з кредитами чи боргами, з алкогольною чи наркотичною залежністю та підлітки без стабільного доходу.
Єдина їхня ціль — заробити легкі гроші, адже за виконану справу їм пропонують винагороду. Олег Синєгубов пише, росіяни обіцяють від 20 до 40 тис. грн.
Схема однакова: виконавці самостійно натрапляють на оголошення про заробіток, або ж їм першими пишуть замовники. Обов'язкова умова — зняти відео злочину як доказ. Однак поліція та СБУ швидко викриває злочинців, деяких — на етапі підготовки.
У СБУ кажуть, таким чином російські ЗМІ прагнуть створити образ "антиукраїнського підпілля". Пропагандисти, вербуючи незаможних людей, використовують створені ними фото та відео для формування видимості так званого "партизанського руху" в Україні.
Російські телеграм-канали та ЗМІ використовують усі можливі інфоприводи, аби підкріпити свій аргумент про "антиукраїнські" настрої українців. Для цього вони використовують реальні кадри з України, які на українську авдиторію доповнюють закликами не "терпіти свавілля", на іноземну — гучними заявами про те, що українці прагнуть скинути владу, а росія лише допомагає їм.
Так нещодавній протест у Ковелі росіяни перетворили в приклад "готовності українців до скидання влади Зеленського". Як зазначають у ТЦК Ковельської територіальної громади, "«заклики до бунту» були помічені ворожими пропагандистськими каналами, які вдало використали це у своїх цілях".
Нагадаємо, що у Львові працівники поліції затримали двох осіб, які за "швидкі" та "легкі" гроші палили авто військовослужбовців.