Зберегти історичну пам’ятку в 3D: львівська студія відсканувала Кам’янець-Подільську фортецю

Львівські фахівці створили детальну 3D-модель Кам'янець-Подільської фортеці, що входить до складу 7 чудес України. Тепер визначна українська пам'ятка історії й архітектури назавжди збережена у цифровому вимірі та зможе бути точно відновлена у разі будь-яких руйнувань. Проєкт реалізували за ініціативою Міністерства культури та інформаційної політики України.

Про це пише Рубрика.

Львівська студія Skeiron, яка займалась лазерним скануванням та подальшим оцифруванням Кам'янець-Подільської фортеці, опублікувала модель у відкритому доступі на платформі Sketchfab. Її може дослідити кожен охочий.

Фахівці створювали точну цифрову копію фортеці протягом 4 місяців та поєднували у роботі лазерне 3D сканування та фотограмметрію за допомогою дрона.

Загалом зробили близько 1000 станцій сканером та 3000 двовимірних знімків. Об'єднання двох технологій дало змогу побудувати тривимірну модель місцевості та фортеці з точною геометрією та високою якістю текстури.

Оцифрування пам'ятки назавжди задокументувало її у цифровому вигляді, а отже дозволить точно відновити споруду у разі пошкоджень чи руйнувань, можливих внаслідок впливу часу та збройної агресії росії на території України.

Також цифрова модель покликана популяризувати історію та дослідження визначних споруд серед українців, де б вони не були. Проєкт з діджиталізації фортеці профінансував Міжнародний альянс захисту культурної спадщини в зоні конфліктів ALIPH Foundation.

Фортецю почали будувати найімовірніше у XII столітті на території тогочасного Галицько-Волинського князівства. В XIV столітті це вже була важлива оборонна споруда Східної Європи. Вона стала доповненням до природної системи захисту середньовічного міста Кам'янець-Подільський, яке має унікальне розташування: скелястий півострів, що омивається звивистою річкою Смотрич.

Нині фортеця є однією з найкраще збережених середньовічних пам'яток в Україні, знаходиться на території сучасної Хмельницької області та відкрита для відвідування.

Довідка

Команда Skeiron працює в Україні з 2016 року і за цей час оцифрувала понад 250 історичних будівель України та більш як 350 експонатів музейних колекцій. Особливу потребу в збереженні архітектурної спадщини України фахівці усвідомили з початком повномасштабного вторгнення, адже щодня через російську агресію існує ризик втратити унікальні споруди, які є важливими символами міст і держави.

Аби мати змогу зберегти спадщину в цифровому вигляді, а також максимально точно відтворити її у разі пошкоджень, у березні 2022 року архітектори та інженери запустили проєкт #SaveUkrainianHeritage.

Нагадаємо, що Центр культурної спадщини "Єдисан" — про історію Миколаївщини, підтримку місцевої культури та збереження традицій. "Рубрика" розповідає, як активісти розвивають культурний проєкт у прифронтовому регіоні. Чиатйте докладніше у нашому матеріалі: "Як працює практична деколонізація: на Миколаївщині запустили центр культурної спадщини".

Свіжі дописи

  • Новини

“ДрукАрмія”: тисячі українців з 3D-принтерами стали невидимими постачальниками для Сил оборони

У сучасній війні технології стають справжньою зброєю, а кожен 3D-принтер – потужним інструментом для допомоги… Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • Новини

Увечері окупанти вдарили по Дергачах на Харківщині та атакували безпілотниками Полтавщину: є постраждалі

31 жовтня ввечері російські загарбники вдарили керованими авіаційними ракетами по цивільному підприємству в місті Дергачі… Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • Новини

Міноборони США анонсувало новий пакет військової допомоги для України

Сполучені Штати Америки готують новий пакет військової допомоги для України, деталі якого будуть оприлюднені найближчим… Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • Новини

У Фастові реалізували перший в Україні проєкт управління відходами за підтримки НЕФКО

У місті Фастів Київської області успішно завершили проєкт модернізації системи управління відходами, який став першою… Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • Новини

Онлайн-відстрочки в “Резерв+”: у Міноборони розпочали бета-тестування нової послуги

Міністерство оборони України оголосило про початок бета-тестування сервісу оформлення відстрочки від мобілізації у мобільному застосунку… Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • Новини

Українські оборонні інновації за підтримки Brave1 залучили $25 млн іноземних інвестицій

Українські оборонні технології залучили понад $25 млн іноземних інвестицій завдяки підтримці платформи Brave1, збільшивши цей… Читати більше

Thursday October 31st, 2024

Цей сайт використовує Cookies.