Про це розповів заступник міністра освіти Михайло Винницький в інтерв'ю "Укрінформу", пише Рубрика.
У чому проблема?
Верховна Рада у першому читанні підтримала ініціативу Уряду про реформування системи фінансування вищої освіти. Вона передбачає запровадження грантів на навчання. Свої голоси за цей законопроєкт віддали 234 народних депутати.
"Для будь-якої країни ефективна система освіти передбачає динамічний розвиток, сильних фахівців та економічний добробут. Ми не можемо відкладати зміни, адже це затримуватиме розвиток країни.
Війна – це не привід зупинятися, а навпаки – поштовх пришвидшити зміни, щоб розвинути людський капітал. Запропоновані зміни дозволять використовувати обмежені бюджетні кошти ефективніше і справедливіше", – так пояснювало необхідність запровадження грантової системи оплати навчання у вишах Міністерство освіти і науки України.
Яке рішення?
В Україні в межах цієї вступної кампанії запрацює нововведення щодо грантів на вищу освіту. Абітурієнти, які на НМТ отримають достатні бали, зможуть претендувати на гроші від держави, які потім витратять на навчання на обраній спеціальності та ЗВО.
Також МОН впровадить грантову систему для магістрів, якщо Верховна Рада ухвалить проєкт закону №10399. А це залежатиме також від успішності випробування такого підходу серед цьогорічних вступників на бакалаврат.
Зміна системи фінансування згодом також торкнеться аспірантури. Однак вступ для здобуття цього ступеню відрізняється, тому грантова система для аспірантів буде іншою.
Як це працює?
"Цього року ми відпрацьовуємо певні механізми виплати цих грантів, і це відбувається із першокурсниками бакалаврату.
У разі ухвалення закону №10399, який пропонує грантову систему і багато інших змін до системи фінансування вищої освіти, буде запущено і грантову систему для магістрів", пояснив посадовець.
За словами Винницького, змінам передуватиме тривалий процес відпрацювання системи. Після цього механізм, на його думку, можна буде масштабувати на всю систему освіти.
"Я думаю, що результати цьогорічного пілотного проєкту, вся статистика, виплати будуть відомі до кінця жовтня.
І вже на початку листопада ми зможемо звітувати перед депутатами, як запрацював цей проєкт, і, відповідно, можна буде повернутися до тих чи інших норм законопроєкту №10399″, додав Винницький.
Наразі парламентарі готують цей законопроєкт до другого читання, зокрема, вносять зміни.
Очікується, що після отримання результатів випробування грантової системи фінансування МОН представить їх Комітету освіти, науки та інновацій Верховної ради.
"Я прогнозую, що на комітет ми вийдемо в листопаді, і будемо прямувати до того, щоб ухвалити цей закон у 2024 році", зазначив заступник міністра освіти.
Раніше у відомстві повідомляли, що у 2024 році грантове фінансування на оплату здобуття вищої освіти зможуть отримати від 20 до 25 тисяч вступників на контрактну форму навчання.
Варто додати, що у Амерікан Юніверсіті Київ (АЮК) продовжує діяти Стипендіальний фонд для підтримки ветеранів, вдів/вдівців та дітей загиблих героїв України, створений за ініціативи президента АЮК Дена Райса у 2023 році. Партнерами фонду є Інститут міжнародної освіти (ІІЕ) та Український ветеранський фонд Міністерства у справах ветеранів України, а фінансову підтримку надають приватні та корпоративні американські донори.
Нагадаємо, що в Україні у цьому році вперше під час вступної кампанії до вищих навчальних закладів спеціальність "Психологія" стала найпопулярнішою серед абітурієнтів.
31 жовтня ввечері російські загарбники вдарили керованими авіаційними ракетами по цивільному підприємству в місті Дергачі… Читати більше
Сполучені Штати Америки готують новий пакет військової допомоги для України, деталі якого будуть оприлюднені найближчим… Читати більше
У місті Фастів Київської області успішно завершили проєкт модернізації системи управління відходами, який став першою… Читати більше
Міністерство оборони України оголосило про початок бета-тестування сервісу оформлення відстрочки від мобілізації у мобільному застосунку… Читати більше
Українські оборонні технології залучили понад $25 млн іноземних інвестицій завдяки підтримці платформи Brave1, збільшивши цей… Читати більше
Ввечері 31 жовтня у столиці та низці областей українська влада оголосила повітряну тривогу через загрозу… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.