Про це пише Рубрика.
У чому проблема?
Опитування Gradus Research, проведене у 2023 році, виявило — більшість українців (75%) вважають, що сторонні люди повинні реагувати на домашнє насильство щодо дітей. Але при цьому всього 18% респондентів справді знають, що треба робити.
"Водночас з власного досвіду ми бачимо, що дітям важко зрозуміти складні юридичні терміни та правила, і це впливає на їхнє сприйняття цієї важливої теми. А виклики, пов'язані з війною, спонукають нас адаптувати традиційні підходи до виховання й навчання", — коментує для "Рубрики" радниця з питань захисту дітей та молоді СОС Дитячі Містечка Україна Ірина Щербініна.
Яке рішення?
"Говорити з дітьми про різні небезпеки, насильство і захист від нього — непросто, але дуже потрібно. Відкритий діалог на цю тему вбереже від можливих травм і дасть сміливість/розуміння як захистити себе та протистояти небезпеці", — наголошують у міжнародній благодійній організації "СОС Дитячі Містечка Україна".
Для цього команда організації розробила унікальний для України інструмент — адаптовану Політику захисту дітей та молоді у вигляді мальованої інтерактивної книги.
Як це працює?
Як розповіли в організації, ідея створення адаптованої Політики захисту дітей та молоді від насильства виникла через гостру потребу забезпечити дітей, їхніх батьків та фахівців, що з ними працюють, доступною, зрозумілою та актуальною інформацією — як діяти, щоб захистити дітей від насильства та різних проявів шкоди.
Ця мальована книга — для дітей молодшого та середнього шкільного віку, а також для їхніх батьків та фахівців, що працюють з дітьми.
У ній простою мовою, на зрозумілих прикладах йдеться про різні види насильства. Книга дає інструменти протидії, навчає не боятися, не піддаватися маніпуляціям, та головне — розказує, куди дитина може звернутися по допомогу.
А ще тут є різноманітні практичні вправи, тести, кросворди, розмальовки та інші завдання, розроблені дитячими психологами (з залученням дітей, зважаючи на їхні спостереження та історії) — вони допомагають дітям засвоїти інформацію, а спеціалістам — діагностувати та пропрацювати наслідки насильства, що уже відбулося.
Окремі частини книги допоможуть батькам самостійно проводити заняття вдома, навіть якщо вони не мають відповідного фахового досвіду.
У створенні цієї політики брала участь мультидисциплінарна команда фахівців СОС Дитячі Містечка з усієї України: психологи, фахівці соціальної роботи, соціальні та корекційні педагоги, які вже багато років безпосередньо працюють з родинами й дітьми, що опинились у складних життєвих обставинах; з вимушеними переселенцями; дітьми, що зазнали поранень внаслідок війни тощо.
Книга буде корисною для використання і в освітніх закладах, і в місцях, де діти проводять час, отримують послуги, і, звичайно ж, в родині.
А це точно спрацює?
Заняття із цією книгою вже відбуваються в осередках СОС Дитячі Містечка по всій Україні.
"Попередні результати показали, що діти активно включаються в роботу з книгою і виявляють підвищений інтерес до тих розділів, які стосуються реальних життєвих ситуацій. Найцікавіші малечі, звичайно ж, розділи з практичними завданнями: дітям подобається можливість взаємодіяти через завдання та ігри", — говорить Ірина Щербініна.
Діти у Полтаві займаються із психологами по книзі "Політика захисту дітей та молоді". Фото з архіву організації
Вона відзначає, у часи війни діти стикаються з багатьма очевидними й прихованими небезпеками, величезним стресом, відчуттям невизначеності. Випадків насильства проти дітей (особливо на тимчасово окупованих територіях і у постраждалих громадах) стало більше.
"Нам, дорослим, неймовірно важливо забезпечити їх інструментами для самозахисту та розуміння своїх прав. Адаптована політика допомагає дітям відчути себе більш захищеними, знати, як діяти в різних незрозумілих чи лякаючих ситуаціях; а також підтримує емоційний стан, дає можливість обговорювати свої страхи та переживання у безпечній і зрозумілій формі. Ми можемо і маємо створити безпечне та турботливе середовище для наших дітей та молоді", — каже Ірина Щербініна.
Якщо ви також зацікавлені у співпраці та бажаєте отримати такий інструмент, — напишіть в СОС Дитячі Містечка Україна за адресою office@sos-ukraine.org.
А онлайн версію Політики протидії насильству можна читати чи завантажити тут.
Нагадаємо, що до кінця року у Дніпрі й Львові планують відкрити центри підтримки постраждалих від насильства дітей "Барнахус".
Громадська організація "Жіноча Ліга" оголошує ініціативу для дівчат 14–17 років з усієї України. Проєкт "Girls… Читати більше
15 січня між Україною та російською федерацією відбувся черговий обмін полоненими військовими та цивільними. Додому… Читати більше
У застосунку "Штрафи UA" з’явилася нова функція, яка дозволяє оперативно контролювати всі порушення, переглядати фото-підтвердження та одразу… Читати більше
15 січня президент України Володимир Зеленський підписав закон №4197-ІХ, згідно з яким сімнадцятирічні юнаки щорічно з 1… Читати більше
У Голосіївському районі столиці розпочалася підготовка до створення барвистих лук із дикорослих трав та квітів.… Читати більше
Начальник Управління державної охорони України (УДО) Олексій Морозов запевнив, що на цей час немає інформації… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.