Італійське видання опублікувало фейкову новину про сім’ю Зеленських, її поширили відомі світові пропагандисти
"Рубрика" розбирається, що не так з новиною і звідки вона взялась.
У чому проблема?
Низка російських телеграм каналів і пропагандистських медіа поширили новину про те, що сім'я Зеленських придбала маєток в Італії. У своїх новинах вони посилаються на італійське видання Database Italia, яке зазначає, що маєток у власність Зеленських передав англійський музикант Гордон Самнер (Стінг) за 75 мільйонів євро.
Автори, посилаючись на італійський земельний кадастр (реєстр нерухомості), стверджують, що Зеленський придбав маєток через два тижні після візиту на 50-й саміт G7 в Італії, де європейські лідери погодилися "позичити" Україні 50 мільярдів доларів з заморожених російських активів.
Стаття завершується маніпулятивним реченням з посиланням на матеріал 2019 року українського медіа РБК-Україна. "Як пишуть українські ЗМІ, ні для кого не секрет, що Володимир Зеленський любить червоне вино. Відомо, очевидно, і те, що колишній український комік, а нині президент, любить й інші види речовин, явно менш легальні, ніж вино", — цитата.
Ця новина активно шириться англомовним простором. Зокрема у твіттері її поширив Кеворк Алмасян, за цей час вона встигла набрати 427,5 тисяч переглядів. Чоловік найменує себе незалежним політичним коментатором і журналістом.
Яке рішення-спростування?
Розбираємося, що ж тут не так. Справді, на саміті G7 лідери обговорювали передання Україні 50 мільярдів доларів з заморожених російських активів. Однак понині ці кошти так і не були передані.
Україна працює над тим, аби реалізувати рішення.
"Сьогодні ми обговорили кілька важливих практичних нюансів щодо використання російських активів, які заблоковані партнерами. Є рішення G7 щодо 50 мільярдів доларів для України від використання російських активів, і зараз ми опрацьовуємо з партнерами у Європі та Америці конкретну реалізацію", — коментував 5 серпня Володимир Зеленський.
Що ж до маніпулятивних тверджень, то їх у матеріалі багацько. Почнімо з наративу, який дуже люблять використовувати російські пропагандисти — постійний наголос на тому, що теперішній український президент раніше був коміком.
Також автори додають згадку про те, що Зеленський любить червоне вино. Цей аргумент хоч і не має ніякої фактичної цінності, однак на заангажованих читачів справить враження.
Центр протидії дезінформації, який також спростував цю новину, повідомляє, що псевдомедіа Database Italia у 2021 році потрапило до рейтингу вебресурсів, які поширюють дезінформацію італійською мовою.
Новини цього ресурсу були неодноразово спростовані італійськими фактчекерами. Однак, попри це, їх успішно поширюють пропагандисти. Одними з них є Кеворк Алмасян — сирійський пропагандист, який проживає в Німеччині та позиціює себе політичним експертом, висловлюючи свої погляди на широку авдиторію.
Завдяки таким, як Кеворк сотні тисяч користувачів знаходять фейкові новини й, не перевіряючи інформацію, роблять висновки про Україну та її лідерів. Оскільки міжнародна підтримка визначальна, росія і її прибічники роблять все можливе, аби підірвати довіру до нас.
Подібні новини направлені, в першу чергу, на іноземну авдиторію. Вони з певною періодичністю з'являються в новинній стрічці. Як тільки читачі встигають забути про них, знову виходять на поверхню. Наратив той самий — Зеленський крадій, тому потрібно зупинити міжнародну фінансову підтримку. І попри те, що незалежні медіа публікують розвінчання цих фейків, не всі вони доходять до читачів.
Так у 2024 році інтернет заполонила новина, що Олена Зеленська купила найдорожчий автомобіль Bugatti за 4,8 мільйона доларів. Іноземні користувачі відреагували відповідно:
"Поки українців відправляють гинути в безглуздий конфлікт, створений НАТО, Олена Зеленська витрачає 4,5 мільйона євро на Bugatti Tourbillon під час візиту до Парижа. Декаданс посеред спустошення неможливо уявити".
Фейк, окрім того, був направлений на дискредитацію американського уряду, який начебто "не опікується американцями, а віддає бюджетні кошти платників податків Україні". Американці активно обговорювали потребу зупинити надання коштів Україні.
А у 2023 році член Лондонської асамблеї Девід Куртен опублікував у своєму твіттері коротку замітку з фразою: "Нова яхта Зеленського — придбана на кошти американських, британських і європейських платників податків". Девіда неодноразово ловили на поширенні російської пропаганди та конспірологічних теорій.
Ці та інші новини про фейкові купівлі Зеленськими авто, прикрас, яхт тощо були спростовані безліч разів як українськими, так й іноземними фактчекерами, однак продовжують з'являтися в мережі.
Їхня успішність в тому, що звичайному читачеві важко перевірити правдивість новини: як встановити власника італійського маєтку, якщо я не знаю італійської; де шукати реєстри власників яхт і чи такі реєстри існують; як перевірити опубліковані чеки тощо. Крім цього, вони чудово підкріплюють уже озвучені наративи, наприклад, про те, що Америка надсилає гроші Україні, хоч самі американці страждають.