У чому проблема?
Площа України, яка потенційно замінова або забруднена вибухонебезпечними предметами, складає близько 174 тисячі квадратних кілометрів.Точні цифри навести неможливо, оскільки війна триває.
Темпи робіт з розмінування дуже повільні. Наразі через тимчасову окупацію доступні лише близько 40 тисяч квадратних кілометрів.
Також це дуже дорогий процес — понад 37 мільярдів доларів США, за оцінками Світового банку. Поточні фінансові ресурси є недостатніми для виконання цієї задачі в повному обсязі, адже пріоритетнішою є закупівля військової техніки, озброєння і забезпечення військових.
За даними Міністерства економіки України, щонайменше шість мільйонів людей проживають на територіях, що становлять мінну небезпеку. Заміновані території не можуть використовуватися для сільського господарства, будівництва або інших економічних діяльностей. Це призводить до каліцтва і загибелі людей, втрати доходів та уповільнення економічного розвитку.
Яке рішення?
Назвати точний час остаточного розмінування України неможливо, однак можна мінімізувати небезпеку та провести очищення територій, які залучені в господарській діяльності — сільськогосподарські угіддя, транспортні шляхи, мости, промислові, гуманітарні, житлові будівлі тощо.
Оскільки поточні зусилля в розмінуванні далекі від необхідного масштабу, до цього процесу долучаються громадські організації, ініціюючи власні проєкти.
Одним із таких є "Зерно" — скульптура, яка "збирає" донати. Проєкт ініціювала платформа "Алгоритм дій" у Луцьку, щоб допомогти у забезпеченні саперних груп необхідним обладнанням.
Запропонувавши нестандартне рішення у зборі коштів, платформа об'єдналась з благодійним фондом "Повернись живим".
Фонд займається тренуванням військових і забезпеченням усі складові Сил оборони саперним обладнанням.
"Щодня наші сапери метр за метром роблять забруднені землі безпечними. Вони працюють по всій лінії зіткнення, розміновують деокуповані території. Також особливу увагу приділяють знешкодженню бойової частини ракет і «Шахедів», які не здетонували після атак", — говорить інструктор "Повернись живим" із мінної безпеки Андрій Гаваза.
Як це працює?
"Зерно" артгрупи GAZ з'явилося у центрі Луцька у 2023 році. Скульптура, яка першочергово несла у собі архетипний символ зародження та початку, під час великої війни набула нових сенсів та значень — спонукала задуматися про циклічність життя, відродження та відновлення.
З лютого 2024 року скульптура "збирає" донати на розмінування української землі, які зараховуються на рахунок фонду "Повернись живим". Ці кошти використають на придбання металошукачів та іншого необхідного обладнання для саперів, яке не тільки допоможе їм щоденно виконувати завдання, а й рятуватиме їм життя.
"Зерно набуло особливого значення, коли розпочалась війна в Україні. І коли воно починає збирати на корисні речі гроші і це працює — це взагалі фантастика! Це дуже класно, коли публічне мистецтво може не просто прикрашати площу, а ще й працювати на серйозну справу", — кажуть автори скульптури Олексій Золотар і Василь Грубляк.
Щоб задонатити, потрібно прийти до скульптури і зісканувати QR-код на інформаційній табличці. Але долучитися до благодійного збору можна й дистанційно, перейшовши на сайт "Зерна".
Організовуючи та підтримуючи такі ініціативи як "Зерно", можна скоротити терміни розмінування української землі для майбутніх поколінь, а також рятувати життя і дати можливість проростати українському зерну на чистих полях вже зараз.
Наразі завдяки скульптурі вже вдалось зібрати 216 тисяч гривень.
Нагадаємо, у Луцьку триває унікальний мистецький проєкт, який має всі шанси увійти до Книги рекордів Гіннеса. Заслужений художник України Петро Антип створює найбільшу картину у світі, розміром 2000 м². Цей масштабний твір є частиною перформансу в реальному часі, і кожен відвідувач може спостерігати за процесом його створення.
У Харківській області 21 січня внаслідок удару російського безпілотника"Молнія-2" у Куп'янську троє поліціянтів та двоє… Читати більше
Документальний фільм Катерини Горностай "Стрічка часу" змагатиметься за головну нагороду Берлінського міжнародного кінофестивалю — "Золотого… Читати більше
Підписаний президентом США Дональдом Трампом указ про 90-денне припиняння міжнародної допомоги не стосується військової підтримки… Читати більше
Станом на січень 2025 року досі не ідентифікували тіла 22 людей, яких знайшли в масовому… Читати більше
Понад 12 мільйонів українців скористалися можливістю подати заявки на отримання тисячі гривень у межах програми… Читати більше
У Дніпропетровській області російсько-окупаційні війська атакували залізничну інфраструктуру: відомо про трьох поранених працівників. Про це повідомив голова… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.