Проєкт "Хочу к своим": в Офісі омбудсмена розповіли, як відбуватиметься обмін громадян, які бажають виїхати до росії
В Україні створили державний проєкт "Хочу к своим", в рамках якого можна буде міняти колаборантів та окупантів на українців, котрі перебувають у тюрмах російської федерації. В Офісі омбудсмена пояснили, як саме відбуватиметься такий обмін.
Про це розповіла директорка Департаменту інформаційної політики, комунікації та протокольних заходів секретаріату Уповноваженого ВР з прав людини Тетяна Шелест на пресконференції в Укрінформі під час презентації державного проєкту "Хочу к своим".
"Проєкт "Хочу к своим" спрямований на оприлюднення інформації про притягнення до кримінальної відповідальності колаборантів, які співпрацювали або ж допомагали російським окупаційним військам, так і залученими до проєкту органами.
Проговорено, що інформація, яка публікується, – виключно із добровільної згоди. І ті, які виявили бажання відправитись до Росії, можуть подати цю форму", пояснила чиновниця.
Зі слів Шелест, це спеціальна форма на сайті "Хочу к своим", де громадянам, які не бажають жити в Україні та бажають переїхати до росії, можуть залишити інформацію. Також збір заявок координуватиметься представниками секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
"Це важливий крок, який дозволяє не лише показати українському суспільству наслідки співпраці з ворогом, але й сприятиме поверненню українських цивільних громадян.
Офіс омбудсмена долучається до цього проєкту з метою дотримання прав осіб, які будуть повертатися в межах цього проєкту, тому у випадку надходження відповідних заявок представники секретаріату будуть їх опрацьовувати", – додала директорка Департаменту інформаційної політики, комунікації та протокольних заходів секретаріату Уповноваженого ВР з прав людини.
Чиновниця також зазначила, що повернення здійснюватиметься за попереднього узгодження через канал комунікацій між Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини Дмитром Лубінцем та Уповноваженою з прав людини у рф Тетяною Москальковою.
"Варто зауважити, що відповідно до Женевських конвенцій, при захисті вільного населення під час війни, кожна зі сторін конфлікту повинна полегшувати пошуки, які здійснюють члени розлучених війною сімей з метою встановлення контакту і, наскільки це можливо, з метою їхнього об'єднання. Така гуманітарна місія та мета.
З нашої сторони ми робимо все можливе і неможливе, аби повернути наших громадян, тому враховуючи наявність Уповноваженого з прав людини каналу комунікацій, я сподіваюсь, що це створить таке підґрунтя для повернення цивільних українців, які перебувають в місцях неволі в Росії", – підсумувала Шелест.
Нагадаємо, що Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими, до складу якого входять Головне управління розвідки Міноборони, СБУ та секретаріат Уповноваженого ВР з прав людини, сьогодні презентували державний проєкт "Хочу к своим", що дозволить міняти колаборантів та окупантів на українців з російської неволі.
"З назви ми розуміємо, що мова йде про людей, які вважають своїми не Україну, не європейські демократичні цінності, нашу державу і Конституцію, а вважають своєю державу-агресорку – рф, і хочуть туди потрапити. Дані про таких осіб, за їхньою добровільною письмовою згодою, будуть оприлюднюватись на спеціальному сайті "Хочу к своим", повідомив під час брифінгу представник Головного управління розвідки Андрій Юсов.
Він підкреслив, що оприлюднення персональних даних осіб, які засуджені за державну зраду, за співпрацю з державою-агресором за різними статтями й мають конкретні терміни покарання, відбуватиметься на даному ресурсі виключно з їхньої згоди.
"У багатьох із цих людей є родичі на території РФ, багато з цих осіб, коли вчиняли ті чи інші дії, думали, що вони потрібні державі-агресору, сподівались на те, що їх захистять.
Більшість із них виявились не дуже комусь потрібними, і ось вони сподіваються, що на них звернуть увагу, їх почують, їх заберуть. Україна зі свого боку до таких дій готова", – відзначив представник розвідки.
Варто додати, що це вже третій проєкт гуманітарного плану. Зокрема, попередніми були проєкти "Хочу жить" – для добровільної здачі в полон російських окупантів, та "Хочу найти" – для родичів російських окупантів, які шукають своїх рідних і не можуть їх знайти.
"Ці гуманітарні проєкти надають можливості громадянам рф, а також особам, які з різних причин або під тиском різних обставин погодились на співпрацю з ворогом, стали на шлях колаборантства і державної зради, власне виправити ті помилки, яких вони припустились, а також потрапити до держави, яку вони вважають для себе ріднішою", зазначив Юсов.
Як повідомляв раніше український омбудсмен, понад 14 тисяч цивільних українців росіяни примусово утримують в полоні. Повернути їх, на відміну від військових чи дітей, дуже складно.
Нагадаємо, що від початку повномасштабного вторгнення додому вдалося повернути 3405 наших людей.